Sesję Rady Powiatu w Kielcach rozpoczęto od minuty ciszy. W tej sposób radni uczcili pamięć zmarłego nagle radnego powiatowego Zdzisława Zapały.
Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Kuzia w krótkim przemówieniu przypomniał działania Zdzisława Zapały jako radnego. Podkreślał, że zmarły sprawował swoją funkcję w V i VI kadencji.
– Z wielkim niedowierzaniem i bólem przyjąłem wiadomość o nagłej śmierci naszego kolegi radnego. Był to człowiek, który był wyjątkowo aktywny, wielki społecznik i samorządowiec. Działał nie tylko w Radzie Powiatu, ale także w swojej małej ojczynie, w gminie. Jest to dla mnie trudna sytuacja, bo odszedł człowiek wielkiego serca, bardzo życzliwy – mówił Jacek Kuzia.
Na początku obrad wicestarosta kielecki Tomasz Pleban poprosił radnych o rozszerzenie porządku obrad o dwie uchwały.
– Obie uchwały mają uchylić poprzednie przyjęte przez Radę uchwały, które dotyczyły udzielenia pomocy rzeczowej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendzie Miejskiej Policji w Kielcach na działania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem COVID -19. Chodzi o szybkość przekazania środków tym jednostkom – wyjaśnił wicestarosta Tomasz Pleban.
W bloku uchwał skarbnik powiatu Maria Klusek przedstawiła autopoprawkę do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2020-2028. – Zaistniała potrzeba autopoprawki do roku 2022. Ogłosiliśmy przetarg na budowę drogi na odcinku Porąbki, Kakonin, Huta Podłysica, Huta Szklana. Kwota, jaką zażyczył wykonawca jest wyższa od tej, którą zadysponowaliśmy. Żeby przetarg mógł się rozstrzygnąć i by podpisać umowę z wykonawcą, musimy zabezpieczyć pełną kwotę.
Radni przyjęli również informacje o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu kieleckiego za rok szkolny 2019/2020 oraz projekt „Liderzy Kooperacji”. Projekt ten realizowany jest przez Lidera – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Przyjęto również uchwałę w sprawie zatwierdzenia programu naprawczego Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach, wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej, stanowiącej własność powiatu kieleckiego, położonej w obrębie Starochęciny gm. Chęciny z dotychczasowym dzierżawcą tj. Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach oraz odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy.
Na zakończenie sesji przewodniczący Rady poinformował, że od ostatniej sesji, która miała miejsce 22 września radni złożyli 13 interpelacji. Większość dotyczyła dróg.