3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaPiknik pszczelarski w Muzeum Wsi Kieleckiej

Piknik pszczelarski w Muzeum Wsi Kieleckiej

Zobacz

Po raz ósmy w Parku Etnograficznym w Tokarni, w ramach Rodzinnych Niedziel w Skansenie, odbędzie się cykliczna impreza plenerowa „ Piknik Pszczelarski”. Początek 4 października o godz. 11.00.

W skansenie pojawią się stoiska najlepszych producentów miodu z województwa świętokrzyskiego oraz Podkarpacia. Na stoiskach, oprócz miodu, zagoszczą produkty pszczele (wosk, pyłek) oraz wyroby powstałe na bazie miodu (pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze). Zwiedzający będą mogli poznać historię, tradycję i współczesną kondycję pszczelarstwa. Zostanie udostępniona wystawa pszczelarska „Kto ma pszczoły, ten ma miód” w chałupie ze Słupi Starej w sektorze świętokrzyskim.

Wystąpią też przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a także Rejonowych Kół Pszczelarzy, którzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie oraz o działalności Związku i jego lokalnych kół. Ponadto pszczelarze biorący udział w Pikniku opowiedzą o specyfice swego zawodu lub pasji, rodzinnych tradycjach, a także o walorach zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodu i wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich.

Przedstawią również opinie na temat przyszłości pszczelarstwa w Polsce. Impreza będzie miała miejsce przede wszystkim w sektorze małomiasteczkowym skansenu ( na rynku małego miasteczka), gdzie zlokalizowany będzie „pszczeli jarmark” oraz odbywać się będą prezentacje i pokazy. W ramach towarzyszących jarmarkowi pokazów i krótkich prelekcji w tym roku wystąpi Marek Grabowski – bartnik, który wygłosi krótką prelekcję, przybliżającą publiczności historię bartnictwa na Kielecczyźnie oraz stan obecny tej formy pszczelarstwa. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć barć kłodową, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna (sektor świętokrzyski).
Działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich zaprezentuje Michał Gabryś, pszczelarz z Lelusina.
O tym jak rozwija się w Kielcach akcja „Pszczoły w mieście” opowie jej koordynatorem – Krzysztof Antoszewski.

Zwiedzający będą mogli poznać wybrane tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z użyciem miodu i innych produktów pszczelich. Odbędzie się również konkurs dla najmłodszych o pszczołach i pszczelarstwie. Nagrodą w konkursie będzie słoik miodu.

 

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy