3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKomunikatyUwaga na tlenek węgla!

Uwaga na tlenek węgla!

Zobacz

Pożar sadzy, fot. KM PSP Kielce

Nadeszła jesień, a wraz z nią rusza sezon na ogrzewanie naszych domów i mieszkań. Jak co roku o tej porze, apelujemy o czujność w związku ze zwiększonym ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla i przypominamy o konieczności dokonywania okresowych przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych.

Pozbawiony smaku i zapachu, niewidoczny gołym okiem tlenek węgla, czyli czad, zwany cichym zabójcą najgroźniejszy jest właśnie w sezonie jesienno-zimowym. Gdy urządzenia grzewcze są wadliwe lub użytkowane w niewłaściwy sposób, tlenek węgla może się ulatniać i zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Objawami zatrucia są m.in.: zawroty głowy, duszność, senność, zmęczenie.

– Tlenek węgla powstaje najczęściej w wyniku procesu spalania w atmosferze ubogiej w tlen. Sytuacja taka często ma miejsce w łazienkach, w których znajdują się podgrzewacze wody działające w oparciu o proces spalania czyli tzw. piecyki gazowe. Pomieszczenia te mają niewielkie powierzchnie, ponadto w okresach występowania niskich temperatur popełniamy błąd poprzez zaklejanie kratek wentylacyjnych, powodując tym samym niewystarczającą wymianę powietrza i automatycznie stwarzamy atmosferę zubożałą w tlen – informuje kapitan Michał Świąder, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Na ten sam problem uwagę zwracają kominiarze i apelują o zapewnienie dopływu powietrza do mieszkania, które jest niezbędne do prawidłowego ciągu przewodów kominowych. – Mamy teraz taką dobę uszczelniania mieszkań: potrójne szyby w oknach, hermetyczne drzwi z uszczelkami, gruby styropian na elewacji. To powoduje, że nie ma cyrkulacji powietrza, a jak nie ma dopływu powietrza, trzeba więcej spalić, żeby uzyskać efekt ciepła. Tu nie chodzi o to, żeby nadmiernie wychładzać mieszkanie, bo ciepło też kosztuje, ale żeby mieszkać w domu zdrowo i wygodnie, musi być wymiana powietrza – podkreśla Edward Kwiatkowski, prezes świętokrzyskiego oddziału Krajowej Izby Kominiarzy.

Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że rośnie także ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Również mikropęknięcia w przewodzie kominowym, których nie widać „gołym okiem” mogą być przyczyną niewłaściwego ciągu i cofania się produktów spalania, w tym czadu do pomieszczeń mieszkalnych. – Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego, właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych są zobowiązani do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Powinni dokonywać jej uprawnieni kominiarze – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Niewywiązywanie się z tego obowiązku, poza ryzykiem zatrucia się czadem, rodzi także inne poważne konsekwencje. – Wiele pożarów czy pęknięć kominów występuje na skutek niedopilnowania. Ubezpieczyciel może zażądać wówczas protokołu z przeglądu. Gdy go nie ma może odstąpić w całości lub w jakimś stopniu od wypłacenia odszkodowania, bo nie były przestrzegane przepisy – informuje Edward Kwiatkowski, prezes świętokrzyskiego oddziału Krajowej Izby Kominiarzy. Warto ponadto wyposażyć swój dom lub mieszkanie w czujnik tlenku węgla. – Te urządzenia w sytuacji zagrożenia naprawdę są w stanie uratować nasze życie. Powinniśmy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi regularnego przeglądu instalacji i jej czyszczenia – informuje Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

– Jeśli chodzi o przedostatni sezon grzewczy, a więc od 1 października do 31 marca 2018/2019 r., ilość interwencji związanych z podejrzeniem wystąpienia tlenku węgla na terenie powiatu kieleckiego wyniosła 106, podczas których poszkodowanych zostało 8 osób. W analogicznym przedziale czasowym w kolejnym roku, liczba poszkodowanych w takich zdarzeniach wynosiła łącznie 6 osób. Niestety w ostatnim sezonie grzewczym miało miejsce 1 zdarzenie w związku z  zatruciem tlenkiem węgla, w którym 2 osoby poniosły śmierć. Był to budynek jednorodzinny niewyposażony w czujkę tlenku węgla – podsumowuje dane kpt Michał Świąder z PSP. Urządzenie to pozwala w porę zareagować na zagrożenie.

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy