Starosta kielecki Mirosław Gębski spotkał się z przewodniczącym Zarządu Powiatu w Zamościu Stanisławem Grześką. Jednym z punktów rozmów była współpraca między powiatami.
Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Zamościu. Włodarze powiatów rozmawiali o możliwości nawiązania współpracy między samorządami między innymi w zakresie turystyki. – Nasze powiaty mają wiele do zaoferowania turystom – mówił starosta Mirosław Gębski.
Włodarze poruszyli również temat inwestycji drogowych, m.in. w ramach rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. – Powiat kielecki w ubiegłym roku, jako pierwszy powiat w Polsce, pozyskał środki z Funduszu na kwotę 83 mln 528 tys. 694 zł. To pozwoliło na wykonanie 50 zadań dotyczących rozbudowy, przebudowy lub remontu ponad 124 km dróg powiatowych. W tym roku nasz powiat został wojewódzkim liderem w pozyskiwaniu środków z rządowego programu. W bieżącym roku oraz w latach następnych będą realizowane zadania na kwotę 71 mln 219 tys. 210 zł – informował starosta kielecki.
Powiat zamojskiwchodzi w skład województwa lubelskiego, położony jest w południowej części województwa na obszarze 1 872 km2. Powiat tworzy 15 gmin położonych wokół Zamościa, w tym: – 3 miejskie – Krasnobród, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec oraz 12 wiejskich – Adamów, Grabowiec, Komarów Osada, Łabunie, Miączyn, Nielisz, Radecznica, Sitno, Skierbieszów, Stary Zamość, Sułów i Zamość. Liczba ludności – 109 040, pod względem powierzchni zajmuje w województwie drugie miejsce.
Powiat zamojski położony jest na granicy trzech regionów geograficznych: Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Zachodniowołyńskiej oraz Roztocza. Ich odmienność i specyfika sprawiają, że na stosunkowo niewielkim obszarze znajdują się urozmaicone formy krajobrazowe i przyrodnicze. Z najcenniejszych obszarów przyrodniczych utworzono Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu oraz parki krajobrazowe: Krasnobrodzki, Szczebrzeszyński i Skierbieszowski. Do najważniejszych zabytków regionu trzeba zaliczyć renesansowe Stare Miasto w Zamościu (wpisane w 1992 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO) oraz kościoły i pałace rozsiane w okolicznych miejscowościach, pochodzące przeważnie z okresu baroku. Spotyka się jeszcze budowle drewniane, głównie kaplice. W zagubionych w lasach wsiach można znaleźć starą XIX-wieczną zabudowę gospodarską.