3.5 C
Kielce
piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaOświataEgzamin ósmoklasisty w gminie Daleszyce

Egzamin ósmoklasisty w gminie Daleszyce

Zobacz

149 młodych mieszkańców gminy Daleszyce przystąpiło do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Mimo „zaostrzonego rygoru”, młodzi ludzie ze spokojem zmierzyli się ze sprawdzianem podsumowującym pierwszy etap ich edukacji.

W tym roku egzamin odbył się z niemal dwumiesięcznym opóźnieniem spowodowanym wprowadzonym w kraju stanem epidemii. Młodzież wróciła w opustoszałe mury szkół po trzech miesiącach nauczania zdalnego. To jednak nie wszystkie zmiany w porównaniu z ubiegłymi latami: na terenie szkół obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego i dystansu społecznego, dlatego przed wejściem do budynku trzeba było zdezynfekować ręce i założyć maseczkę, a na korytarzach, podobnie jak w salach, należało zachować dwumetrowe odległości od innych osób. W szkole w Daleszycach, choć do egzaminu podeszły dwie klasy, przygotowano dla nich sześć sal lekcyjnych.

– Zachowujemy dystans, uczniowie są rozdzieleni, ale mimo tak „surowych” warunków, ze spokojem i w skupieniu podchodzą do testów – mówiła wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Teresa Rzepecka.

Szkoła w Daleszycach ze względu na największą liczbę uczniów – 54-ech – mierzyła się z największym wyzwaniem dotyczącym organizacji egzaminu zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. 22 osoby pisały egzamin w Szkole Podstawowej w Sukowie, 14 – w Mójczy, 12 – w Niestachowie, 10 – w Brzechowie, natomiast po ośmiu ósmoklasistów zdawało testy w szkołach w Marzyszu i Szczecnie, a po siedmiu – w Borkowie, Słopcu i Sierakowie. Przystąpienie do egzaminu jest dla ósmoklasistów warunkiem zakończenia nauki w szkole podstawowej, a dobre wyniki testów zwiększają szanse młodych ludzi na dostanie się do wybranej szkoły średniej.

Organizacja egzaminów w „nowej rzeczywistości” przysporzyła nieco trosk dyrekcji i nauczycielom, natomiast sami ósmoklasiści skupili się na tym, aby wykazać się zdobytą wiedzą. Jak twierdzą, najmniej „bali się” języka obcego, a najwięcej niepewności czuli przed egzaminem z matematyki, choć po fakcie okazało się, że „nie było tak trudno”. Język polski podzielił opinie; niektórzy z młodych ludzi nie bez trudu zmierzyli się z zasadami poprawnej polszczyzny i znajomości lektur, inni bez problemów analizowali „Quo Vadis”, pisali o „życiu z pasją” i spotkaniu z ulubionym książkowym bohaterem lub przekonywali, że czytanie „czyni mądrzejszym”. Ale kiedy testy już się zakończyły i emocje opadły, wszyscy zgodnie zauważyli, że w tym roku przyjemnością był sam – choćby chwilowy – powrót do szkoły i spotkanie z kolegami i nauczycielami.

Egzamin trwał od 16 do 18 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone 31 lipca. A kolejna wizyta w szkole będzie się wiązać z otrzymaniem świadectw. Nauka ma się oficjalnie zakończyć 26 czerwca. Godziny odbioru dokumentów przez uczniów poszczególnych klas zostaną ustalone przez dyrektorów szkół.

Magdalena Włodarska

 

Galeria

Aktualności

„Jesteśmy przeogromnie wdzięczni za dar serca jaki nam okazaliście…”

„Witam serdecznie. Jeszcze raz dziękuję za paczki z inicjatywy Szlachetnej Paczki, które otrzymaliśmy. Jesteśmy przeogromnie wdzięczni za dar serca...

Polecamy