3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościBędą wspierać świętokrzyskich pszczelarzy

Będą wspierać świętokrzyskich pszczelarzy

Zobacz

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca spotkał się ze świętokrzyskimi pszczelarzami. Rozmawiali o różnorodnych formach pomocy dla bartników. – Za wszelką cenę trzeba ochronić tę dziedzinę gospodarki, która ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie – mówił Marek Jońca.


Razem z nim 9 czerwca 2020 roku z przedstawicielami Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy w Kielcach, Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Kielcach oraz Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej rozmawiali: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Artur Konarski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Sławomir Neugebauer oraz jego zastępczyni Elżbieta Kwiecień-Ząbek.

W ramach tych trzech organizacji pszczelarskich w regionie w sumie w 2077 pasiekach produkuje się rocznie: 246 269 kg miodu, 1150 kg pyłku kwiatowego oraz 210 kg propolisu.

Pszczelarze przedstawili kilka propozycji wsparcia, które byłoby dla nich bardzo pomocne w prowadzeniu dalszej działalności. To między innymi: nasadzenie miododajnych drzew, pomoc przy produkcji broszur informacyjnych dla konsumentów, czy promocja rodzinnych, regionalnych produktów, które pochodzą z ula. – Przydatna byłaby także pomoc w szkoleniach z promocji, np. z mediów społecznościowych, które pszczelarze mogliby wykorzystać do sprzedaży swoich wyrobów – mówiła Iwona Łodo, prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy w Kielcach, która podziękowała za inicjatywę spotkania.

Mirosław Kozłowski, bartnik z Ostrowca Świętokrzyskiego zauważył, że warto skupić się nad rozwiązaniami, które będą chronić polski produkt. – Nie sprowadzajmy słabej jakości produktu na nasz rynek. To nie ułatwia pracy. A pszczelarstwo jest pięknym zawodem, dla pasjonatów. Dlatego chrońmy nasze wyroby – mówił Mirosław Kozłowski i jako ciekawostkę dodał, że spadź z Gór Świętokrzyskich ma bardzo nietypowy, oryginalny smak, niezwykle doceniany przez koneserów.

Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWŚ Sławomir Neugebauer podkreślił, że trzeba wdrożyć działania, które będą możliwe w okresie pandemii. – Pojawiło się dziś kilka cennych propozycji. Wydawnictwo na temat świętokrzyskiego miodu to dobra inicjatywa. A w dobie pandemii warto wybierać bezpieczne kierunku – dodał Sławomir Neugebauer.

– Będziemy rozważać Państwa propozycje. Istotne są nasadzenia drzew miododajnych oraz edukacja konsumenta o jakości produktu. Będziemy promować to co Państwo wytwarzają. Przez różnorodne formy oddziaływania będziemy także bronić rodzimego rynku Ziemi Świętokrzyskiej oraz ważnej jej części – gospodarki pasiecznej – zakończył spotkanie członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca.

Galeria

Aktualności

Kolejni nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do mieszkańców naszego powiatu, a przede wszystkim do kierowców. Pamiętajmy! Każdy...

Polecamy