Uroczysta Msza Święta i złożenie przez delegacje kwiatów pod tablicą pamiątkową na Placu 2 Czerwca, a także pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, znajdującym się przy Skwerze Ojca Czesława Domańskiego – tak wyglądały tegoroczne obchody 76. rocznicy tragicznych wydarzeń z 2 czerwca 1944 roku, kiedy to Chęciny zostały spacyfikowane przez Niemców. Mieszkańcy gminy Chęciny wielkim szacunkiem oddali hołd ofiarom hitlerowskim.
2 czerwca 1944 to wyjątkowo smutna i tragiczna data w dziejach Chęcin. 76 lat temu, dokładnie 31 maja 1944 roku, została zorganizowana zasadzka na samochody funkcjonariuszy niemieckich organów bezpieczeństwa. Operacja się powiodła. Kilka dni później, 2 czerwca 1944 roku, w odwecie, hitlerowcy przeprowadzili akcję represyjną na miejscowej ludności. Wszystkich pod przymusem zgromadzono na rynku. Niemcy wyczytali wśród zebranych kilkudziesięciu mężczyzn. Najpierw długie godziny leżeli twarzą w dół na chęcińskim bruku, a później wywieziono ich ciężarówkami. 42 mężów i ojców nigdy nie wróciło do swoich rodzin.
W Chęcinach każdego roku odbywają się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W tym roku wyglądały one wyjątkowo skromnie ze względu na ograniczenia związane w epidemią. – Dziś spotykamy się w dowód patriotyzmu, szacunku do naszej historii i do tych, którzy 2 czerwca 1944 roku przelali krew za wolność naszej Ojczyzny – mówił ksiądz kanonik Jan Kukowski, proboszcz parafii p.w. Św. Bartłomieja w Chęcinach, gdzie tradycyjne już odbyła się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych. – Z wielkim szacunkiem wspominamy dziś wszystkich tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Uroczystości rocznicowe to lekcja dedykowana młodym pokoleniom i hołdzie pomordowanym. Jak mówił marszałek Józef Piłsudski „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Wszyscy wiemy, jak ważna jest pamięć o tamtych wydarzeniach, ale też szacunek i pielęgnowanie pokoju – zaznacza Burmistrz, Robert Jaworski.
W uroczystości uczestniczyli: radni Rady Miejskiej w Chęcinach na czele z przewodniczącym Panem Tomaszem Szczepanikiem, Pan Czesław Krzywdziński – Prezes Koła Związku Kombatantów RPiBWP, poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach, Rycerze Kolumba, przedstawiciele Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektorzy szkół, i rodziny ofiar pomordowanych.
Po mszy świętej udano się na Plac 2 Czerwca w Chęcinach, gdzie w zadumie złożono kwiaty oddając hołd pomordowanym pod upamiętniającą tragiczne wydarzenia tablicą pamiątkową usytuowaną przed chęcińskim magistratem. Wiązanki kwiatów i płonące znicze stanęły także pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, znajdującym się przy Skwerze Ojca Czesława Domańskiego.
Agnieszka Olech