To będzie jedna z największych inwestycji w regionie. Chodzi o budowę oczyszczalni ścieków w Piekoszowie, która ma stać się jedną z najnowocześniejszych w województwie. Na realizację inwestycji władze gminy otrzymały ogromne dofinansowanie w ramach środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Koszt przedsięwzięcia to blisko 30 milionów złotych.
– Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni to jeden z priorytetów, jaki sobie postawiliśmy – przyznał wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek tuż po podpisaniu umowy na dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków w Piekoszowie. – Realizacja tego zadania stanowi podstawę do rozbudowy kanalizacji na terenie całej gminy. Dzisiejszy dzień przejdzie do historii. Budowa oczyszczalni zabezpieczy mieszkańców na długie lata – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek.
Zdaniem prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Ryszarda Gliwińskiego, budowa oczyszczalni ścieków w Piekoszowie będzie jedną z największych inwestycji w województwie, jakie są finansowane ze środków Funduszu w kwocie blisko 29 milionów złotych. – Nie podjęcie działań w kierunku budowy nowej oczyszczalni ścieków w Piekoszowie mogłoby grozić katastrofą ekologiczną – przyznał prezes WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński. – Unijne środki na tego typu inwestycje już się skończyły. Stąd postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i wspomóc gminę w realizacji tego zadania. Inwestycja będzie kosztować 30 milionów złotych, z czego blisko 29 milionów stanowi dofinansowanie udzielone w formie preferencyjnej pożyczki, umarzalnej w 30 procentach, co stanowi ponad 8,5 miliona złotych. To niezwykle korzystne finansowanie – zapewnia prezes Ryszard Gliwiński.
Jak podkreśla wiceminister Anna Krupka, inwestycja ta to krok milowy w kierunku poprawy warunków życia mieszkańców. – Bez zewnętrznego wsparcia zrealizowanie tej inwestycji nie byłoby możliwe. Cieszę się, że instytucje rządowe wspierają samorządy w realizacji takich działań. Modernizacja oczyszczalni bez wątpienia będzie miała ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców gminy Piekoszów – zaznaczyła wiceminister Anna Krupka.
Z uwagi na zły stan techniczny komór reaktorów oraz okresowe przeciążenia hydraulicznie ściekami surowymi, wynikające z braku zbiornika buforowego, budowa nowej oczyszczalni jest konieczna. – Istniejąca oczyszczalnia nie może już przyjąć więcej ścieków. Poza tym, stan reaktorów biologicznych nie pozwala na uzyskanie parametrów oczyszczonych ścieków, określonych w pozwoleniu wodno-prawnym. Realizacja tego zadania przede wszystkim przyczyni się do ochrony zasobów wód podziemnych na terenie gminy Piekoszów, z których przecież wszyscy chcemy korzystać. Zrealizowana inwestycja powinna całkowicie zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców, których nam przybywa, a co za tym idzie rosną potrzeby. Nowoczesna oczyszczalnia to dziś podstawa rozwoju zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i przedsiębiorczości – podkreśla wójt Zbigniew Piątek.
Obecna podczas podpisania umowy poseł Agata Wojtyszek przypomniała, że nie było łatwo pozyskać środki na tą jakże ważną i konieczną do przeprowadzenia inwestycję. – O tej inwestycji rozmawialiśmy z wójtem Zbigniewem Piątkiem jeszcze kiedy pełniłam funkcję wojewody. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań i możliwości dofinansowania budowy oczyszczalni. Jest to droga, ale konieczna inwestycja. Cieszę się, że po długich staraniach udało nam się zabezpieczyć środki na jej realizację – mówi poseł Agata Wojtyszek. – Dzisiejszy „Dzień Dziecka” mieszkańcy zapamiętają na długo. To ogromnie ważna data w historii gminy Piekoszów. Po długich staraniach dziś finalizujemy umowę na budowę nowoczesnej oczyszczalni. Teraz przed władzami gminy dokumentacja techniczna, wyłonienie wykonawcy i realizacja inwestycji. Nareszcie możemy spać spokojnie – dodał poseł Bartłomiej Dorywalski.
Dzięki budowie nowej oczyszczalni ścieków w Piekoszowie w przyszłości będzie można zapobiec awariom reaktorów, a także skażeniu wód gruntowych. Zwiększy się też przepustowość. Da to możliwość podłączenia ponad tysiąca nowych gospodarstw, co w sytuacji stale zwiększającej się liczby mieszkańców jest niezwykle istotną kwestą. Obecnie kompletowana jest dokumentacja techniczna. W pierwszej kolejności wykonany zostanie projekt. Budowa oczyszczalni ruszy zaraz po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń i wyłonieniu wykonawcy. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2023 roku.