Wszystko w ramach ministerialnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Gmina Piekoszów zakwalifikowała się do niego już po raz trzeci. Tylko w tym roku do najbardziej potrzebujących mieszkańców trafi w sumie 33 tony żywności.
Ministerialny Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym na terenie gminy Piekoszów ruszył już w 2018 roku. Wtedy to do najbardziej potrzebujących mieszkańców trafiło w sumie 48 ton żywności. – Do programu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piekoszowie po raz pierwszy zakwalifikował 412 rodzin, w tym tysiąc najbardziej potrzebujących osób. Każda z tych osób otrzymała w trakcie trwania programu pomocowego łącznie kilkadziesiąt kilogramów żywności – przypomina Justyna Malarczyk, p.o. Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie.
W tym roku do ministerialnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 na terenie gminy Piekoszów zakwalifikowano zgodnie z wyznaczonymi kryteriami 367 rodzin, a w tym 870 osób. Pierwsze paczki żywnościowe na terenie gminy Piekoszów zostały wydane już w lutym bieżącego roku. – Wtedy wydaliśmy łącznie 6,5 tony żywności. Każdy otrzymuje zawsze taką samą paczkę, w której znajdują się produkty żywnościowe. Paczki za każdym razem różnią się zawartością, choć zdarza się, że część produktów może się powtarzać, jak chociażby makarony, mleko, olej, czy ryż. Wszystkie produkty żywnościowe mają długą datę ważności i są hermetycznie zapakowane – podkreśla Justyna Malarczyk, p.o. Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie.
A co trafia do potrzebujących mieszkańców przez cały okres trwania akcji pomocy żywnościowej? W paczkach wydawanych co miesiąc można znaleźć między innymi takie produkty jak: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, ser, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy, cukier biały, czy olej rzepakowy. Warto zaznaczyć, że paczki są przywożone z Banku Żywności sukcesywnie zgodnie z ustalonymi terminami i przekazywane są do rąk osób zakwalifikowanych do programu za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie i Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”. – Za każdym razem mieszkańcy sami odbierają paczki z siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zazwyczaj dowozimy je tylko do osób, które są samotne i niesamodzielne. Tak było w lutym, ale już w marcu i w kwietniu w związku z epidemią koronawirusa nie chcąc narażać mieszkańców dowoziliśmy paczki do wszystkich bez wyjątku. Pomagali nam w tym niezawodni druhowie z OSP w Piekoszowie i żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pracownicy naszego ośrodka nie daliby rady sami rozwieść aż 6,5 tony żywności do 870 osób– podkreśla Justyna Malarczyk.
W marcu i w kwietniu pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie przygotowali wcześniej paczki, które odebrali od nich strażacy i żołnierze WOT. Następnie rozwieźli paczki do mieszkańców przy zachowaniu maksimum ostrożności. Paczki zostawiane były pod drzwiami. W maju, w związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń, żywność mieszkańcy mogli odbierać już sami. – Oczywiście z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności. Paczki dowoziliśmy jedynie do tych, którzy nie mogli samodzielnie ich odebrać – poinformowała Justyna Malarczyk. – Ogromnie się cieszę, że gmina Piekoszów po raz kolejny zakwalifikowała się do ministerialnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Dzięki temu, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej paczki z jedzeniem trafiają do najbardziej potrzebujących osób – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Projekt pomocowy ruszył na terenie gminy Piekoszów już w lutym, a jego realizacja potrwa do czerwca. Do tego czasu 870 zakwalifikowanych do programu osób odbierze w sumie 33 tony żywności.