3.5 C
Kielce
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościŚwiatowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi

Zobacz

Już po raz pięćdziesiąty na świecie, a po raz trzydziesty w Polsce, 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznego święta to „Działania na rzecz ochrony klimatu”, a podstawowym celem związanym z obchodami tego dnia jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

Dzień Ziemi – to impreza o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy dzień ten obchodzono 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych jako reakcję ludzi na degradację środowiska przyrodniczego. Od tamtej pory obchody Dnia Ziemi prowadzone były niemal na całym świecie, a corocznie w naszym województwie brało w nich udział wiele tysięcy ludzi. W Polsce idea Dnia Ziemi pojawiła się dopiero w 1990 roku. Obchodom w latach poprzednich towarzyszyły spotkania, wykłady i dyskusje, koncerty a także zajęcia dla dzieci i młodzieży, jednakże w tym roku – ze względu zagrożenie koronawirusem – świętowanie zostało przeniesione do internetu, a wszelkie akcje organizowane są online.

“Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” – taką nazwę noszą odbywające się dziś warsztaty on-line przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Warsztaty dostępne będą od godziny 11.40  na stronie www.dzienziemiwmk.pl za pośrednictwem czatu. O 11.45 odbędzie się wykład dr Mariusza Gogóla pt. „Zrozumieć globalne ocieplenie”, zaś o 12.05 wykład dr Tomasza Rożka zatytułowany „OZE. Skąd mamy prąd?”. O godzinie 12.30 uczniowie i nauczyciele będą mogli zadawać pytania ministrowi klimatu Michałowi Kurtyce, zaś o 13.20 wziąć udział w warsztatach filmowych z Szymonem Chałupką „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?”. Wydarzenie będzie dostępne na żywo także na kanale YouTube.

Ochrona klimatu jest ważną sprawą dla Polski. Wiele osób, instytucji i organizacji podejmuje wyzwania, by świadomość ekologiczna towarzyszyła człowiekowi na co dzień. Ogromne znaczenie ma zachowanie każdego z nas. Dbanie o najbliższe środowisko powinno stać się nawykiem, choćby poprzez tak proste czynności jak segregacja śmieci, oszczędność energii elektrycznej (wyłączanie zbędnego oświetlenia, zakup energooszczędnych żarówek i sprzętu AGD, nie pozostawianie odbiorników radiowych i telewizyjnych w stanie czuwania), oszczędzanie zużycia wody w gospodarstwach domowych, oddawanie zużytych baterii czy elektrośmieci do przeznaczonych do tego celu punktów zbiórki.

Aktualności

Możesz nadać bagaż w paczkomacie zamiast przepłacać linii lotniczej

Podróże lotnicze, choć wygodne, często wiążą się z dodatkowymi kosztami, które mogą znacząco podnieść cenę biletu. Jednym z najbardziej...

Polecamy