Ochotnicza Straz Pożarna w Niestachowie powstała w lipcu 1942 roku, a tworzyło ją 20 ochotników. Głównym inicjatorem założenia OSP był komendant daleszyckiej jednostki Władysław Zwierzyński. Zachęcił on do realizacji swojego pomysłu ówczesnego sołtysa Niestachowa Szczepana Stąpora. Ze względu na dużą powierzchnię obszarów leśnych powstanie w obrębie Daleszyc kolejnej drużyny pożarniczej miało wzmocnić bezpieczeństwo tego terenu. Niemieccy okupanci nie przeszkadzali w założeniu jednostki, gdyż w ten sposób w jakimś stopniu mogli kontrolować poczynania tutejszych mężczyzn. Każda nieobecność na zbiórce była wnikliwie sprawdzana. Druhowie byli zobligowani do pełnienia wart i obserwacji terenu z wystawionej w tym celu budki, ustawionej na stoku, gdzie dziś znajduje się ośrodek narciarski.
Pierwszym komendantem straży był Feliks Ostrowski. Prezesów zaczęto wybierać dopiero w latach 60. Krótko tę zaszczytną funkcję pełnili Jan Ramiączek i Jan Mazurczak, a następnie przez 40 lat Stanisław Borek. Obecnie komendantem OSP w Niestachowie jest Kazimierz Kozieł.
Pierwszym i w zasadzie podstawowym wyposażeniem OSP była pompa ręczna, tzw. kiwajka. Przewożono ją prywatnymi furmankami, a później na pozyskanym wozie rekwizytowym. Gospodarze, którzy użyczali koni do zaprzęgu, w zamian byli zwolnieni z pełnienia warty. Znaczne usprawnienie prowadzenia działań ratowniczych nastąpiło w latach 50., kiedy strażacy otrzymali motopompę.
Przez bardzo wiele lat za skromną remizę służyła miejscowym ochotnikom zbita z desek szopa o wymiarach 6 m x 4 m. W 1974 roku wymówiono im dzierżawę parceli, na której stała drewniana remiza. Druhowie musieli rozebrać obiekt i przenieść go na działkę prezesa Stanisława Borka.
W 1979 roku uchwałą zarządu powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą chłopców. Nastoletni adepci szybko się uczyli, o czym świadczy III miejsce wywalczone na wojewódzkich zawodach pożarniczych w Pińczowie. Trzy lat później została utworzona drużyna dziewczęca.
Na początku lat 80. pojawiła się szansa na poprawę warunków lokalowych. Za własne środki finansowe w kwocie 12 tys. zł została zakupiona działka o powierzchni 0,20 ha. Budowę strażnicy rozpoczęto w 1982 roku, a zakończono i oddano do użytku 24 lipca 1983. Parterowy budynek posiadał boks garażowy, świetlicę oraz dwa pomieszczenia gospodarcze. W prace przy wznoszeniu murów mocno angażowali się społecznie druhowie. 11 lipca 1982 roku z okazji jubileuszu 40-lecia jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo.
W 1984 roku jednostka w Niestachowie pozyskała pierwszy samochód pożarniczy ̶ stara-25 GBM od Zakładowej Straży Pożarnej z Kielc. Spora aktywność drużyny sprawiła, że w 1990 roku otrzymała od Kieleckiej Straży Zawodowej nowszy samochód pożarniczy ̶ stara-29 GBM, a pięć lat później stara 244.
W 1997 roku jednostka została doceniona i włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pod koniec lat 90. wyremontowano budynek strażnicy oraz dobudowano boks garażowy. Uroczyste poświęcenie i otwarcie odnowionego budynku miało miejsce 11 października 1999 roku. Wtedy też oficjalnie przekazano miejscowym ochotnikom do użytku mercedesa 1428 GBA-Rt 3/16.
W 2011 roku bazę mobilną wzmocnił kwatermistrzowski mercedes sprinter, pozyskany z Warszawy, jako sanitarka. Koszty karosacji pojazdu na potrzeby strażackie pokryła z własnych środków OSP.
W 2017 roku pozyskano nowoczesny średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM GBA-Rt 4,7/44 z napędem 4 x 4. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta i Gminy Daleszyce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Obecnie na stanie jednostki znajduje się profesjonalne wyposażenie: agregaty prądotwórcze, pompy pływające i pompy szlamowe, zestaw do ratownictwa technicznego, zestaw PSP R1 do ratownictwa medycznego, pilarki do drewna, piły do betonu i stali, kombinezony do usuwania groźnych owadów, aparaty dróg oddechowych. Aby móc skutecznie uczestniczyć w działaniach ratowniczo-gaśniczych druhowie systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje na kursach specjalistycznych.
Liczba podejmowanych interwencji rocznie waha się w przedziale od 40 do 60. Drużyna seniorów w 2004 i 2013 wygrała Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze i reprezentowała gminę na zawodach powiatowych.
Można śmiało stwierdzić, iż drużyna OSP Niestachów to nie tylko organizacja ratująca ludzkie życie i mienie, ale również działająca prospołecznie. Druhowie angażują się w prace na rzecz swojej parafii, a także w wydarzenia kulturalne Miasta i Gminy Daleszyce.
Obecnie Zarząd jednostki działa w składzie: prezes Kazimierz Kozieł, naczelnik Rafał Scendo, skarbnik Adam Górecki, sekretarz Marian Piotrowski, gospodarz Piotr Syska.