3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościSprzeciw powiatu wobec podwyżek cen za wywóz śmieci

Sprzeciw powiatu wobec podwyżek cen za wywóz śmieci

Zobacz

Władze powiatu wyraziły ostry sprzeciw przeciwko różnicowaniu cen za odbiór odpadów przez sortownię w Promniku. – Nie pozwolimy, by mieszkańcy powiatu płacili za wywóz śmieci więcej niż mieszkańcy miasta – mówili. Do wspólnych rozmów zaproszono dzisiaj wszystkich włodarzy gmin.  – Chcemy wesprzeć wójtów w walce o równe traktowanie, śmieci są takie same w mieści i w powiecie – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Z inicjatywy Zarządu Powiatu w Kielcach: starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego, wicestarosty Tomasza Plebana, członów Zarządu Powiatu w Kielcach: Stefana Bąka, Cezarego Majchera i Mariusza Ściany odbyło się dzisiaj spotkanie, na które zaproszeni zostali wszyscy wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu kieleckiego. Obecny był także przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jacek Kuzia, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Grzegorz Piwko. Zaproszono także przedstawicieli inspekcji handlowej: Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej – Urszulę Łutczyk oraz Wojciecha Kobylarza, naczelnika Wydziału Prawno-Organizacyjnego i Ochrony Konsumentów w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Kielcach.

– Praktyki zaproponowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku w porozumieniu z prezydentem Kielc łamią zasady konkurencyjności. Przedsiębiorstwo, jako monopolista na rynku ustawia się w pozycji dominującej. Jeżeli zróżnicowanie cen wejdzie w życie, będzie to bardzo krzywdzące dla mieszkańców powiatu kieleckiego. Chcemy wesprzeć wójtów w walce o równe traktowanie, śmieci są takie same w mieści i w powiecie – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski, który na dzisiejsze spotkanie zaprosił przedstawicieli inspekcji handlowej.

– Inspekcja handlowa podlega Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Będziemy się starali pomóc samorządowcom i tak doradzić, by im pomóc w równym traktowaniu mieszkańców powiatu i mieszkańców Kielc – powiedziała Urszula Łutczyk.

Przedstawiciele inspekcji przedstawili kilka prawnych wariantów na rozwiązanie tej sytuacji. Zachęcali wójtów do zjednoczenia się. – Ciekawi nas, z czego wynika nagła podwyżka tylko dla gmin. Pamiętajmy także, że uchwałę rady miasta, która wprowadza różnicowanie mieszkańców można również zaskarżyć – doradzał Wojciecha Kobylarz.

Wójtowie nie ukrywali oburzenia. Podczas spotkania wyrażali ogromne  niezadowolenie w związku z zaistniałą sytuacją.

– Spodziewaliśmy się podwyżek. Nas najbardziej bulwersuje nierówne traktowanie mieszkańców Kielc i mieszkańców powiatu. Zastosowano dwie stawki na przyjmowanie odpadów, jedna stawka dla mieszkańców Kielc a druga dla mieszkańców powiatu kieleckiego. Naszym zdaniem jest to niedopuszczalne – powiedział Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.

Wójtowie podkreślili, że wspólnie zamierzają zaskarżyć uchwałę rady miasta i wystąpić do wojewody o jej uchylenie.

– Cennik będzie określony zarządzeniem prezydenta Kielc, dlatego drugim naszym działaniem będzie zaskarżenie tego zarządzenia  – dodał wójt Kopacz.

-Zaskarżenie zarządzenia prezydenta nie wyklucza możliwości zwrócenia się do prezesa UOKIK – dodał Wojciecha Kobylarz.

Wójtowie zgodnie przyznali, że nie mogą się zgodzić na ten „precedens”, który w przyszłości może ich pozbawić kontroli nad cenami za śmieci.

– Zgadzając się teraz na różnicowanie cen, zgadzamy się na tego typu praktyki w przyszłych latach – mówili jednym głosem.

Wójtowie przypominali, że w 2012 roku zawarto porozumienia pomiędzy Kielcami, a gminami, które zobowiązały gminy do wywożenia odpadów do Promnika. – Z umów jasno wynikało, że wszystkie podmioty miały być traktowane równo – mówili.

– Awaria systemu w Promniku, pokazuje, że w naszym regionie potrzebna jest kolejna tego typu instalacja oraz wprowadzenie na rynek innych firm, które będą konkurencją dla przedsiębiorstwa w Promniku – powiedział wójt Kopacz.

– Na siłę nas przymuszono do oddawania odpadów do Promnika, gdzie nasza gmina miała zdecydowanie bliżej do innych firm – powiedział burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior i przyznał, że problem jest niezwykle trudny i odbije się na każdym mieszkańcu powiatu, który nie przyjdzie z pretensjami do prezydenta czy pana starosty, tylko do wójta swojej gminy. – Stawki za śmieci i tak zostały dwukrotnie podwyższone. Dlatego razem z wójtami i burmistrzami dziękujemy za inicjatywę powiatu – powiedział burmistrz.

Podczas dalszej dyskusji wskazywano na inne rozwiązania na przyszłość.

– W środę mamy posiedzenie Rady Powiatu, do tego czasu przygotujemy stanowisko Rady, które będzie wyrażało zaniepokojenie tą sytuacją oraz nierównym traktowaniem mieszkańców – powiedział przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jacek Kuzia.

Wicestarosta Tomasz Pleban podkreślił, że problem „śmieciowy” będzie narastał. – Musimy już dzisiaj szukać innych rozwiązań. Być może konieczne jest stworzenie konkurencyjnych wysypisk śmieci, a być może nawet budowa nowej spalarni. Planujemy strategię na kolejne lata, być może trzeba uwzględnić z zarządem województwa budowę drugiej instalacji zastępczej.

Ten pomysł spodobał się wójtom.  – Musimy mocno przeciwstawić się różnicowaniu cen za odbiór odpadów przez sortownię w Promniku. Konieczna jest konkurencja i zdrowe zasady rynkowe. Nie możemy być uzależnieni od jednego monopolisty na rynku. – mówili.

– W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci, dlaczego nie możemy wybudować takiej w naszym regionie – dopytywał wójt Nowin – Sebastian Nowaczkiewicz.

Podczas spotkania poruszono też inne tematy związane z kieleckim starostwem, takie jak budowa dróg, pozwolenia na budowę, wydawanie decyzji geodezyjnych, problem staży i dotacji z Powiatowego Urzędu Pracy czy kolejki w filiach wydziału komunikacji i transportu.

– Podjęliśmy działania z zarządem, zatrudniliśmy dodatkowych pracowników, których szkolimy. Na pewno nie planujemy likwidacji fili w terenie – powiedział Cezary Majcher.

Stefan Bąk namawiał włodarzy do przyjrzenia się i diagnozy aktualnych problemów społecznych. – Przymierzamy się do nowego okresu programowania w ramach unijnych środków. Chcemy aplikować po takie projekty, które będą się cieszyć zainteresowaniem gmin – powiedział.

Włodarze gmin zostali zaproszeni na najbliższą sesję rady powiatu, podczas której radni powiatowi będą chcieli zająć stanowisko w sprawie kontrowersyjnych propozycji dotyczących cen za odbiór odpadów.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy