3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPamięć o powstaniu styczniowym wciąż żywa w Zawichoście

Pamięć o powstaniu styczniowym wciąż żywa w Zawichoście

Zobacz

W 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Zawichoście odbyły się uroczystości patriotyczne. Uczestniczył w nich członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca.

 

Marek Jońca, reprezentujący podczas uroczystości marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego podziękował w jego imieniu mieszkańcom Ziemi Zawichojskiej  za troskę o kultywowanie postaw patriotycznych, pamięć o tych, którzy oddali życie za Niepodległą. – A oddało ich wielu, bardzo wielu, ziemia sandomierska przesiąknięta jest krwią powstańczą – przypomniał Marek Jońca. – Ponad rok i dwa miesiące tutaj walczono z wrogiem odwiecznym, zaborcą, sąsiednią Rosją i innymi zaborcami. Tutaj się zaczęło, a zakończyło w Radowążu i Sperandzie w gminie Koprzywnica. W ostatnim akordzie powstania styczniowego opuszczeni powstańcy próbowali przedostać się na drugą stronę Wisły, do Galicji. Poległo ich ponad stu. Dziękuję za to, że przywracamy pamięć o powstańcach. To nasz wielki obowiązek – dodał Marek Jońca.
Uroczystości patriotyczne, zorganizowane 19 stycznia, rozpoczęły się w kościele p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po nabożeństwie mieszkańcy miasta i zaproszeni goście zgromadzili się pod tablicami okolicznościowymi Ludwika i Kazimierza Nurowskich na placu kościelnym.
Gospodarz Zawichostu Katarzyna Kondziołka przypomniała, że w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku burmistrz Leon Wilski z grupą spiskowców, skupionych wokół organizacji narodowych przejął pełną kontrolę w mieście bez walki i przelewu krwi. Był to wielki powstańczy sukces. Działania organizacji narodowej w Zawichoście były niezwykle sprawne i skuteczne.
Współorganizator uroczystości, poseł na Sejm RP Marek Kwitek wyraził wdzięczność powstańcom styczniowym. – Jedynym miastem, które znalazło się w rękach powstańców był Zawichost, bastion polskiej wolności przez dwa tygodnie. I to jest powód do naszej dumy. Dzisiaj zdajemy egzamin z pamięci o naszej historii – podkreślił poseł.
Honorową asystę przy tablicy okolicznościowej wystawił 3. Batalion Radiotechniczny z Sandomierza, druhowie zawichojskiej jednostki OSP. Delegacje złożyły kwiaty przed pamiątkowymi tablicami oraz na grobie braci Nurowskich na cmentarzu św. Leonarda.

Galeria

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy