Mówią o nim: spokojny, merytoryczny, kompetentny i ceniony. Jacek Kuzia, przewodniczący Rady Powiatu, podsumowuje rok swojej pracy na rzecz mieszkańców powiatu kieleckiego.
Za nami pierwszy rok pracy Pana jako Przewodniczącego Rady Powiatu. To dobry moment na pierwsze podsumowania. Czy samorządowcy powiatowi dobrze wykorzystali ten czas?
Zdaję sobie sprawę, jak bardzo odpowiedzialną rolę powierzyli mi radni. Mam nadzieję, że zdobyte wcześniej doświadczenie w samorządzie dobrze wykorzystałem na stanowisku przewodniczącego. Wydaje mi się, że stworzyliśmy naprawdę zgrany zespół, który wspólnymi siłami chce zrobić coś dobrego dla innych. Uważam, że był to bardzo dobry, twórczy czas, wiele pomysłów udało się nam wspólnie zrealizować.
Gdy został Pan przewodniczącym, mówił Pan, że chce stworzyć dobry klimat w Radzie. Udało się?
Potrafimy ze sobą rozmawiać i szukamy rozwiązań, które będą satysfakcjonujące dla wszystkich. Rada składa się w większości z doświadczonych samorządowców ale tworzą ją także nowi radni, z mniejszą wiedzą, ale za to z dużą ambicją. Połączenie tych wszystkich elementów – wiedzy, doświadczenia oraz młodzieńczej energii – stworzyło naprawdę dobry klimat dla powiatu. Zdajemy sobie sprawę, że tylko razem możemy skutecznie działać. Ewentualne różnice zdań wynikają z oczekiwań radnych względem rozwoju własnych regionów. Zarząd Powiatu, co bardzo mi odpowiada, patrzy na powiat jako całość. Widzi potrzeby każdej gminy, każdy wójt, radny czy sołtys ma otwarte drzwi do zarządu, by rozmawiać o rozwoju swojego obszaru.
Czy udało się? Uważam że mijający rok był dobry i w wielu przedsięwzięciach radni byli skuteczni. To dzięki naszemu głosowaniu i sprawnej pracy Zarządu udało się zmodernizować kilkadziesiąt kilometrów dróg powiatowych. Udało nam się poprawić warunki do świadczenia usług zdrowotnych dla mieszkańców powiatu. Wykonaliśmy również szereg mniejszych inwestycji, które bardzo cieszą.
Co udało się zmienić w pracy radnych?
Po objęciu przewodnictwa oczekiwałem od radnych merytorycznej, ponadpartyjnej dyskusji, dlatego cieszę się, że radni żywo dyskutują na komisjach stałych, bo to właśnie tam podejmowane są bieżące decyzje i wyjaśniane nieścisłości dotyczące bieżących spraw. Zdecydowana większość uchwał podejmowana jest jednogłośnie. O jakości pracy niech świadczą poczynione inwestycje, zrównoważona polityka finansowa czy podejmowane inicjatywy. Doceniam to, że Rada stała się organem doradczym dla Zarządu, nie wchodząc oczywiście w jego kompetencje. Radni są niezwykle aktywni. Kiedy ruszył nabór do rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych, zgłaszali wiele inwestycji, oczywiście przy wsparciu władz gminy i z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców. Doceniam także pracę Zarządu. Widzę, że powoli, ale stanowczymi decyzjami zmieniają powiat. Widzę otwartość na potrzeby gmin. Szukają oszczędności, by zaspokajać społeczne oczekiwania. Wiem, że sporo kontrowersji wywołała likwidacja niektórych lokalnych punktów, gdzie załatwiane są sprawy bezrobotnych, ale utrzymywanie tak wielu LPIK jest nieekonomiczne w sytuacji, gdy nastąpił znaczący spadek bezrobocia.
Założeniem Rady Powiatu było również zmniejszenie kosztów. Podjęliśmy decyzję, że wszyscy radni zostaną wyposażeni w tablety. W ten sposób uniknęliśmy drukowania i rozwożenia ton papierów.
Jaki będzie 2020 rok?
Nie boimy się wyzwań, dlatego mamy przed sobą kolejny niezwykle pracowity i ciekawy rok. Najważniejsza będzie dla mnie zgodna współpraca naszego samorządu. Będę się starał jednoczyć radę tak, żeby mówiła jednym głosem. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo, bowiem oczekiwania radnych są duże i będziemy musieli nauczyć się trudnej sztuki kompromisu. Na pewno ta rada postawiła przed sobą wiele poważnych i trudnych zadań. Jeśli uda nam się je zrealizować to będzie można tę kadencję uznać za sukces. Pragniemy służyć mieszkańcom i spełniać ich oczekiwania. Po to nas wybrano.
Dziękuję Panu za rozmowę, życzę dużo energii do działania.