3.5 C
Kielce
sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościCenne dokumenty po renowacji wróciły do muzeum

Cenne dokumenty po renowacji wróciły do muzeum

Zobacz

Po kompleksowej konserwacji do Muzeum Wsi Kieleckiej powróciły cenne eksponaty: dwuczęściowy ubiór pracowników przymusowych z fabryki amunicji Hasag w Skarżysku- Kamiennej oraz 9 listów więźniów z obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau i Gross-Rosen. Ze względu na ich wielką wartość historyczną oraz unikatowość, wymagały przeprowadzenia niezwłocznych prac renowacyjnych.

 

Strój ze skarżyskiej fabryki HASAG składa się z koszuli i spodni, wykonany został z krótkowłóknistego papieru, barwionego po wytkaniu. To jedyny tego typu kompletny ubiór zachowany w kolekcji muzealnej w Polsce. Odzież została oczyszczona z zanieczyszczeń, zaplamień i zabrudzeń. Ubytki w strukturze zostały uzupełnione papierem czerpanym. Powierzchnia ubioru została wyprostowana, a miejscowe przetarcia scalone kolorystycznie. Eksponat wypełniono bezkwasowym papierem o dobranej kolorystycznie barwie.

Listy z obozów Auschwitz i Gross-Rosen zostały napisane przez osoby pochodzące z Kielecczyzny w latach 1942-1944. Stanowią dowód bliskich relacji więźniów z rodziną. Opisane zostały w nich warunki jakie panowały w obozach koncentracyjnych. Z powierzchni listów usunięto taśmy klejące oraz wzmocniono podłoże. Uzupełnione zostały ubytki na krawędziach dokumentów.

Eksponaty stanowią świadectwo martyrologii mieszkańców polskich wsi w czasie II wojny światowej, działania podjęte przez Muzeum Wsi Kieleckiej przyczynią się do ratowania dziedzictwa tragicznych wydarzeń jakich doświadczył naród polski w latach 1939-1945.
Będzie można oglądać je na wystawie nowego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Zadanie “Konserwacja eksponatów z obozów Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen oraz Hasag” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu: Wspieranie działań muzealnych.

źródło – Muzeum Wsi Kieleckiej

 

Galeria

Aktualności

Polecamy