Gospodynie od XIX wieku
Prawzorem Kół Gospodyń Wiejskich było powstałe w 1866 roku na Pomorzu Gdańskim „Towarzystwo Gospodyń”. Choć na terenie województwa świętokrzyskiego takie organizacje powstały trochę później, bo około roku 1900 to gospodynie podkreślały, że bardzo się cieszą z zaproszenia, bo wspólne spotkania dają im mnóstwo radości i stanowią „odskocznię” od codzienności.
700 kół w województwie
Podczas spotkania uhonorowano najbardziej zasłużone przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kieleckiego, każdą z 19 gmin powiatu kieleckiego reprezentowały po dwie panie. Starosta Michał Godowski podkreślał, że tak naprawdę wszystkim członkiniom należy się olbrzymie uznanie. – Nasza współpraca jest nieoceniona. Wiele naszych kulinarnych i kulturowych imprez byłaby niemożliwa gdyby nie panie – mówił do zebranych Michał Godowski. – Chcielibyśmy osobiście podziękować wszystkim członkiniom kół gospodyń ale fizycznie jest to nie możliwe, bo w naszym powiecie jest aż 200 kół gospodyń wiejskich – wyjaśniał starosta i podkreślał, że ta liczba naprawdę robi wrażenie. To swoisty fenomen, bo w całym województwie mamy około 700 kół gospodyń wiejskich.
Z każdej gminy specjalnymi wyróżnieniami uhonorowano po dwie członkinie z Kół Gospodyń Wiejskich. Z terenu Gminy Morawica zaszczytne wyróżnienia otrzymały Panie: Cecylia Korban z Nidy i Wanda Domagała z „Brzezinianek”. Gratulacje i podziękowania za wkład w rozwój kultury ludowej na terenie gminy Morawica laureatkom złożył obecny podczas uroczystości wójt Marian Buras.