3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualności5 pytań do... sera

5 pytań do… sera

Zobacz

Ser od wieków stanowi podstawę pożywnych i smacznych posiłków. Nic więc dziwnego, że interesują nas jego rodzaje, smaki, czy wartości odżywcze. Zebraliśmy najpopularniejsze pytania dotyczące sera – miłej lektury!

Dlaczego ser ma dziury?

Dziury w serze? To na pewno sprawka myszy! Kto z nas jako dziecko tak nie myślał? Rozwiązanie zagadki jest jednak zupełnie inne – dziury w serze to efekt działania kultur bakterii, które biorą udział w produkcji sera szwajcarskiego. Bakterie te przerabiają kwas mlekowy na propionowy. Właśnie wtedy wydziela się dwutlenek węgla i tworzy pęcherzyki, które nie mogą wydostać się na zewnątrz. Właśnie w ten sposób powstają dziury w serze!

Jak wygląda i smakuje ser typu szwajcarskiego?

Sery szwajcarskie charakteryzują się delikatnym smakiem i dziurami, zazwyczaj wielkości czereśni. Firma MSM Mońki oferuje swoim klientom trzy rodzaje serów szwajcarskich: Aldamer, Moniecki i Nadbiebrzański. Wszystkie trzy sprawdzą się w każdej roli – na zimno (do kanapek, sałatek, koreczków) i na ciepło (do pizzy, makaronów czy zapiekanek).

Czy ser żółty można mrozić?

Wiele osób uważa, że nabiał można jeść jedynie “na świeżo”. To nieprawda! Jeśli kupimy zbyt dużo sera, możemy go zamrozić. Ser żółty powinno się mrozić w jednym kawałku – plasterki będzie się kruszył po rozmrożeniu. Warto jednak pamiętać, że przechowywanie sera w zamrażarce powoduje częściową utratę jego walorów zapachowych czy smakowych. Rozmrożony ser lepiej więc stosować do potraw na ciepło np. zapiekanek, pizzy czy spaghetti.

Jak odróżnić ser od podróbki?

Aby odróżnić ser od podróbki, należy zawsze czytać etykiety. Jeżeli na opakowaniu widzimy napis “ser typu Gouda”, mamy pewność, że to podróbka. Warto czytać także skład. W prawdziwym serze powinno się znajdować mleko, a także bakterie kwasu mlekowego i podpuszczka (komponenty związane z procesem dojrzewania). Na sklepowych półkach możemy znaleźć szereg produktów przypominających ser – mają w składzie m.in. substancje pochodzenia roślinnego, chemicznego, a nawet łój zwierzęcy. Takich “serów” lepiej unikać!

Jaki ser jest zdrowy?

Każdy prawdziwy ser jest zdrowy. Nawet jeden plasterek sera dziennie pomaga nam w walce z osteoporozą – ma więcej wapnia niż szklanka mleka. Ponadto nabiał zawiera białko i szereg innych witamin. Dzięki zawartości fosforanu, witaminy D i A oraz witamin z grupy B, ser pozytywnie wpływa na nasz organizm. Pamiętajmy, że szczególnie ważną rolę odgrywa w diecie dzieci oraz młodzieży, która znajduje się w fazie rozwoju – tłumaczy Ewa Polińska, ekspert z firmy MSM MOŃKI. Jedzmy więc ser na zdrowie!

 

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy