3.5 C
Kielce
sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualności„Pan Wołodyjowski” 50 lat po premierze

„Pan Wołodyjowski” 50 lat po premierze

Zobacz

Pięćdziesiąt lat temu swoją premierę miał film, który na stałe wpisał się do kanonu polskiej kinematografii. „Pan Wołodyjowski” – ekranizacja jednej z części „Trylogii” autorstwa Henryka Sienkiewicza, bo o niej mowa, przyciągnęła do sal kinowych w naszym kraju wielu miłośników historii i literatury.

Swój wkład w ten sukces polskiej kinematografii ma także powiat kielecki, bowiem pierwszy oficjalny pokaz filmu, w reżyserii JerzegoHoffmana, odbył się w 1969 roku w stolicy regionu świętokrzyskiego, a niektóre sceny nakręcono, m.in. w Chęcinach.

Z tej okazji, po pół wieku od wejścia na ekrany „Pana Wołodyjowskiego”, 14 listopada br., w Hali Pod Basztami w Chęcinach, odbyło się spotkanie z aktorami, wcielającymi się w głównych bohaterów filmu.

Swoimi wspomnieniami, z zaproszonymi gośćmi, podzielili się: Magdalena Zawadzka(odtwórczyni roli Basieńki), Daniel Olbrychski(Azja Tuhaj-Bejowicz) oraz Jan Nowicki(filmowy Ketling), którzy z rozrzewnieniem, ale i z uśmiechem przypomnieli wiele anegdot z planu filmowego. Aktorzy wspominali także, w jaki sposób, bez pomocy nowoczesnej technologii, tworzono „Pana Wołodyjowskiego”. Setki statystów, konie przywożone na plan filmy ze stadnin z całej Polski oraz kreacje filmowe, szyte tak, aby jak najlepiej oddać klimat epoki. Wszystkie te zabiegi potwierdzały nie tylko zaangażowanie twórców filmu, ale przede wszystkim nadawały autentyczności finałowemu efektowi ich wieloletniej pracy.

Na widowni zasiedli, m.in.: członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach, Cezary Majcher i Mariusz Ściana. Aktorom oraz zaproszonym gościom za przybycie podziękował burmistrz gminy i miasta Chęciny Robert Jaworski, który także z zaciekawieniem przysłuchiwał się wypowiedziom gwiazd polskiego kina. Podczas spotkania przypomniano także sceny z udziałem nieżyjących już aktorów, m.in. Tadeusza Łomnickiego – odtwórcy roli tytułowej – który swoim talentem zaskarbił sobie podziw i uznanie wielu pokoleń Polaków. Odtworzono również wypowiedź samego reżysera, który serdecznie podziękował za wspaniały czas, jaki spędził w Chęcinach, podczas realizacji filmu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Kielecki oraz Szkoła Filmowa w Łodzi.

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy