3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKowalanki świętowały w Tokarni piękny jubileusz

Kowalanki świętowały w Tokarni piękny jubileusz

Zobacz

Jubileusz 55-lecia Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki” hucznie świętowano w Parku Etnograficznym w Tokarni podczas corocznego Święta Chleba. Panie przedstawiły staropolski obrzęd i dały wspaniały recital.

Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki” istnieje już od 55 lat, a od 35 lat jego przewodniczącą jest Jadwiga Brzoza. – Naszym głównym celem jest pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom dawnych zwyczajów i obyczajów ziemi kieleckiej – mówi Wiesława Kulińska – Manager Zespołu Obrzędowego Kowalanki. – Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki” to grupa aktywnych osób obdarzonych wielkimi talentami. Każda z członkiń udziela się w taki sposób, aby zaprezentować swoje najmocniejsze strony. Jedne pięknie śpiewają, inne potrafią w naturalny sposób mówić kielecką gwarą, jeszcze inne spełniają się pisząc wiersze, scenariusze oraz pieśni i przyśpiewki. Nie brak tu mistrzyń kuchni, których potrawy zachwycają smakiem ani artystek wrażliwych na piękno sztuki ludowej, które wyczarowują cuda z bibuły i krepiny. Wszystkie te osoby tworzą całość, która pozwala na pokazanie przepięknych przedstawień prezentujących zwyczaje i obyczaje ludowe, na przygotowanie wyśmienitych, tradycyjnych potraw, na stworzenie przepięknego rękodzieła ludowego – dodaje Wiesława Kulińska.

Członkinie „Koła Gospodyń Wiejskich KOWALANKI” są autorkami niezliczonej ilości pieśni, przyśpiewek, gawęd, wierszy i anegdotek ludowych. Poza tym, na potrzeby swoich występów Kowalanki opracowują własny program i scenariusz obrzędów, czyli występów artystycznych przedstawiających dawne i niejednokrotnie zapomniane zwyczaje i obyczaje ludowe. Wielokrotnie panie były doceniane w różnego rodzaju konkursach, zdobywając jako uznane artystki czołowe miejsca w konkursach obrzędowych, gawędziarskich, a także kulinarnych. Jeden ze wspaniały obrzędów ludowych panie przedstawiły podczas swojego benefisu. Jak zawsze zostały nagrodzone gromkimi brawami.

I nie ma się co dziwić, że do Parku Etnograficznego w Tokarni zjechały setki osób, przyjaciół zespołu, aby pokłonić się nisko ponad półwiecznej działalności Kowalanek. – Na ten dzień wszystkie czekałyśmy długo. W naszym kole są panie, które mają swój piękny wiek i bogaty dorobek artystyczny, a są to założycielki koła – Jadwiga Brzoza, Stefania Golenia i Henryka Brzoza. Od nich czerpiemy całą wyjątkowość i dzięki nim możemy kultywować wspaniałe tradycje ludowe. Kowalanki to jedna wielka rodzina – mówi Wiesława Kulińska. – Angażujemy się w stu procentach we wszystko co robimy. Cieszymy się, że do naszego koła wstępują młodsze kobiety. Wiemy, że dzięki temu nasza kultura ludowa przetrwa dla kolejnych pokoleń – zaznaczyła Jadwiga Brzoza, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.

Podczas uroczystości podkreślano zasługi i osiągnięcia Kowalanek. – Koło powstało i trwa do dnia dzisiejszego w wyniku zorganizowania i współpracy wielu osób. Od początku Kowalanki prowadziły aktywną działalność na rzecz krzewienia folkloru i kultury naszego regionu. Z okazji tego pięknego jubileuszu życzę, aby zespół działał równie prężnie jak dotychczas, rozsławiając tradycje kulturowe naszego regionu – życzył poseł, Krzysztof Lipiec.

Wdzięczność za działalność i wielki dorobek artystyczny wyraził podczas jubileuszu Kowalanek również senator Krzysztof Słoń. – Panie od lat wspaniale się realizują, dając piękny przykład dla innych i integrując społeczność Kowali. Pokazują, że w gminie Sitkówka-Nowiny warto być razem, warto ze sobą spędzać czas i współpracować. Kowalanki fascynują innych, młodszych i pociągają do tego, aby iść w ich ślady. Jestem przekonany, że dalej będą nas bawiły śpiewem i obrzędami, zdobywając czołowe miejsca nie tylko w powiecie kieleckim, ale i w całym województwie, a nawet poza jego granicami – podkreślał senator, Krzysztof Słoń, życząc Kowalankom dużo zdrowia i wytrwałości. Na ręce jubilatek przekazał ogromny kosz kwiatów, a korzystając z okazji, osobiście ucałował każdą z pań. – Kowalanki to wizytówka gminy Sitkówka-Nowiny. Zawsze życzliwe i ciepłe mogą stanowić prawdziwy wzór do naśladowania. Wdzięczny za wieloletnią pracę na rzecz propagowania kultury ludowej życzę paniom zdrowia, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz wielu osiągnięć na niwie artystycznej – życzył radny Rady Powiatu Kieleckiego, Tomasz Gruszczyński.

Podczas jubileuszu do Kowalanek ustawiła się długa kolejka. Wszyscy przybyli po to, aby pogratulować paniom niezwykłego dorobku kulturalnego i życzyć kolejnych wspaniałych sukcesów artystycznych, wiernej publiczności oraz pomyślności w życiu osobistym.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy