3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaDymarki w Nowej Słupi!

Dymarki w Nowej Słupi!

Zobacz

Impreza, której główną atrakcją jest pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat.  W trakcie Dymarek turyści oprócz unikatowego pokazu wytopu żelaza mogą nie tylko obejrzeć warsztaty rzemiosł antycznych, pokazy rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy) i realia życia ludzi w II w n.e. ale i w nich uczestniczyć.

Kim byli starożytni mieszkańcy Naszego Regionu? Co uprawiali, co hodowali, co jedli? W co się ubierali ? Czym się zajmowali? Jak mogło wyglądać życie 2000 lat temu w Górach Świętokrzyskich? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie musisz być z nami w Nowej Słupi na Dymarkach w dniach 17-18 sierpnia.

Już po raz 53. zapłoną słynne Dymarki w Nowej Słupi! W zeszłorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele Stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcja historyczną:

  • Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza
  • Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic
  • Legion X Gemina z Poznania
  • Foederati z Łodzi
  • Hastingowie z Warszawy
  • grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec
  • wielu indywidualnych rzemieślników.

Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja przyciągnie do Nowej Słupi równie zacne grono rekonstruktorów.

Dymarki to prawdziwe święto wytopu żelaza tradycyjnymi metodami sprzed tysięcy lat. Odkryte tu w poprzednim stuleciu pozostałości prehistorycznych pieców, zwanych dymarkami, pozwoliło na poznanie dawnych technologii. Na terenie „Piecowiska” na naszych oczach ruda żelaza poddawana działaniu węgla drzewnego, powietrza i wysokiej temperatury, staje się docelowo żelazem – materiałem, z którego powstają narzędzia. Każdy młody turysta może poczuć się w Nowej Słupi prawdziwym odkrywcą. Zaaranżowane z dużą dokładnością stanowiska hutnicze, kuźnicze czy garncarskie przenoszą nas w przeszłość i pozwalają na własnoręczne wykonanie glinianego naczynia lub zapoznanie się z działaniem warsztatu tkackiego. W czasie rekonstrukcji zadbano o najdrobniejsze szczegóły – miejsce, narzędzia czy nawet sam strój rzemieślników. „Dymarki” poza pokazaniem pradawnych technologii wytopu żelaza dają również możliwość poznania życia dawnych ludów zamieszkujących te tereny – ich zwyczajów, tradycji i codziennych zajęć. Dom kowala, szałas hutników, warsztat obróbki złota i brązu, sztolnia, wał Hadriana – to tylko kilka z atrakcji, dzięki którym młody turysta przenosi się o dwa tysiące lat wstecz.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy