3.5 C
Kielce
sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPOWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHMIELNIKU - Szkoła z tradycją

POWIATOWY ZESPÓŁ SZKÓŁ W CHMIELNIKU – Szkoła z tradycją

Zobacz

19 marca 1956 roku w Chmielniku powołany został Powiatowy Komitet Budowy Szkoły Średniej. Dzięki poparciu władz powiatowych komitet poczynił kroki zmierzające do otwarcia szkoły średniej. 17 sierpnia 1959 roku wydano zgodę na otwarcie w Chmielniku Liceum Ogólnokształcącego, a 10 września nastąpiło jego uroczyste otwarcie oraz inauguracja pierwszego roku szkolnego 1959/1960. Początkowo szkoła funkcjonowała w wynajętych pomieszczeniach przy ulicy Szkolnej.

W pierwszym roku działalności naukę pobierało 88 uczniów. Z uwagi na złe warunki lokalowe rozpoczęto starania o budowę nowego gmachu dla liceum. W lipcu 1960 roku wydano pozwolenie na jego budowę. Od 1961 roku szkoła funkcjonowała jako czteroletnie liceum ogólnokształcące.

W styczniu 1963 roku naukę rozpoczęto w nowym budynku, dysponującym także salą gimnastyczną. Znajdował się on przy ulicy Buskiej, a powstał na potrzeby szkoły podstawowej oraz liceum. W tym samym roku po raz pierwszy w Liceum Ogólnokształcącym w Chmielniku zorganizowano egzamin maturalny – świadectwo dojrzałości otrzymały 32 osoby.

30 sierpnia 1966 roku Miejska Rada Narodowa dokonała na terenie miasta Chmielnik zmiany nazwy dotychczasowej ulicy Buskiej na ulicę Dygasińskiego, gdzie do tej pory znajduje się budynek szkoły. Początek roku szkolnego był niezwykle uroczysty w związku z nadaniem szkole imienia Adolfa Dygasińskiego. Wkrótce też odbyło się odsłonięcie popiersia patrona, usytuowanego przed gmachem szkoły.

W 2017 roku Zespół Szkół nr 3 w Chmielniku zmienił nazwę na Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku. Obecna nazwa podkreśla fakt, że od 1999 roku organem prowadzącym szkołę jest Powiat Kielecki. W ciągu blisko 60 lat mury placówki opuściło ponad 6 tysięcy absolwentów.

Szczególnie dynamiczny rozwój przypadł na ostatnie dziesięciolecie, w czasie którego zrealizowano szereg zadań inwestycyjnych. Za kwotę około 6 mln zł została wybudowana pełnowymiarowa hala sportowa z parkingiem oraz ogrodzenie placu szkolnego. Wykonano termomodernizację budynków dydaktycznych przy ul. Dygasińskiego 11 oraz ul. Furmańskiej 1A. W październiku 2017 roku nastąpiło otwarcie nowego budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Chmielniku. Pozyskano znaczące środki finansowe na zakup wyposażenia pracowni spawalniczej i mechanicznej. Powstały dwie nowe pracownie gastronomiczne, dwa laboratoria fonetyczne oraz nowoczesna biblioteka szkolna. Przeprowadzono gruntowny remont szatni i świetlicy szkolnej. Zakupiono wiele nowych maszyn i urządzeń do hali maszyn.

Od wielu lat szkoła realizuje wiele projektów, które pozwalają uczniom zdobywać nowe kwalifikacje, niezbędne do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. W ramach projektu „Innowacyjny model kształcenia krokiem do sukcesu zawodowego” uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik pojazdów samochodowych realizują 40 procent zajęć kształcenia praktycznego u lokalnych pracodawców. Uczniowie otrzymują stypendia stażowe, mają zapewniony dojazd, opiekę instruktorów i nauczycieli w czasie zajęć, indywidualne doradztwo zawodowe oraz bezpłatny kurs spawania i prawa jazdy. Projekt przewiduje również korzyści dla pracodawców.

Młodzież uczestniczy także w stażach zawodowych realizowanych w Rimini we Włoszech, w Portsmouth w Wielkiej Brytanii oraz u polskich pracodawców. Staże pozwalają uczniom lepiej poznać specyfikę wybranego zawodu i zarobić swoje pierwsze pieniądze.

Uczniowie PZS w Chmielniku mogą również zapisać się na bezpłatne kursy: prawa jazdy, operatora wózka widłowego, operatora koparki, spawania, kursu elektrycznego z uprawnieniami do 1 kV, kursu fryzjerskiego oraz wizażu i stylizacji. Kursy te ułatwiają wielu uczniom start w dorosłe życie.

Rok jubileuszu 60-lecia szkoły to jednocześnie rok wielu zmian w systemie oświaty. W związku z likwidacją gimnazjów, 1 września 2019 roku w szkole rozpoczną naukę dwa roczniki: absolwenci gimnazjów i absolwenci szkół podstawowych. Szkoła jest dobrze przygotowana do przyjęcia znacznie większej liczby uczniów klas pierwszych oraz zapewnienia im warunków do wszechstronnego rozwoju i zdobywania wiedzy w przyjaznej atmosferze.

Paulina Matachowska

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy