Dziewięćdziesięciu uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z ternu gminy Mniów wyjechało na „zieloną szkołę”. Celem tej wyprawy był Poronin. Nauka poza tradycyjną placówką edukacyjną trwała cztery dni.
Poznanie osobliwości krajoznawczych i przyrodniczych regionu tatrzańskiego, zasady bezpiecznego zachowania się w górach, kształtowanie świadomego stosunku do środowiska przyrodniczego oraz aktywnej postawy wobec jego ochrony – tego wszystkiego mogli nauczyć się uczniowie szkół z terenu gminy Mniów podczas „zielonej szkoły”. Jak zgodnie podkreślali, to była niezapomniana przygoda.
Spakowani i gotowi do drogi stawili się punktualnie. Dziewięćdziesięciu uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Mniów pod opieką dziewięciu nauczycieli wyjechało na „zieloną szkołę” dokładnie 10 czerwca. Powrót zaplanowany został na 14 czerwca. Trzeba przyznać, że te cztery dni były skrupulatnie zaplanowane. – W czasie pobytu w górach uczniowie zdobywali wiedzę o cechach krajobrazu, architekturze oraz roślinności Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacerowali Doliną Chochołowską, Doliną Małej Łąki, a także podziwiali widoki z Gubałówki. Podczas wycieczki do Czorsztyna płynęły statkiem po zalewie Czorsztyńskim, zwiedzały zamek w Niedzicy oraz zaporę. Były w Zakopanem na Krupówkach, w sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach, a także w Muzeum Tatrzańskim – wymieniają organizatorzy.
Czterodniowy wyjazd dydaktyczno-wypoczynkowy mniowskich uczniów wraz z wychowawcami upłynął bardzo intensywnie. – „Zielona szkoła” jest formą aktywnego wypoczynku, połączonego z edukacją przyrodniczą, regionalną i ekologiczną – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak. – Na miejsce wyjazdu wybraliśmy miejscowość Poronin nieopodal Zakopanego, co umożliwiło realizację jednego z głównych celów, czyli piesze wędrówki po tatrzańskich szlakach – zaznacza wójt i podkreśla, że pobyt dzieci w nowych, ciekawych miejscach to również świetna okazja do poznania środowiska lokalnego, jego mieszkańców, przyrody i tradycji.
Po wyczerpujących wędrówkach w upale, uczniowie chętnie korzystali z basenu znajdującego się przy hotelu oraz wspaniałych atrakcji, jakie oferują baseny termalne Gorący Potok. Czas upływał im nie tylko na nauce, ale także na zabawie z kolegami i koleżankami. Podsumowaniem wyjazdu była dyskoteka z licznymi konkursami, które pozwoliły dzieciom na zaprezentowanie swoich talentów. Pobyt w górach okazał się być fantastycznym połączeniem nauki z zabawą. – W gminie Mniów mocno stawiamy na innowacyjność w edukacji. Dla uczniów wyjazd na „zieloną szkołę” jest doskonałą formą integracji i wzmacniania wzajemnych relacji. Daje także możliwość rozwijania aktywności poznawczej i mobilizuje do twórczego działania. Jest też dobrą szkołą życia, ponieważ dla wielu uczniów taki wyjazd jest pierwszym w ich życiu dłuższym pobytem bez rodziców. To świetna nauka samodzielności – podkreśla Piotr Wilczak, wójt gminy Mniów.