W Brzezinach kwesty odbywają się regularnie od 2009 roku. W tym roku zbiórka na odnowę zabytkowych grobów zorganizowana została już po raz ósmy, tym razem pod hasłem: „Kto znał wspomni, kto kochał nie zapomni”. – W tym roku wspierali nas uczniowie, strażacy, samorządowcy, którzy kwestowali przed dwoma wejściami na parafialny cmentarz. Przed głównym ponadto wystawiliśmy tablicę z historią cmentarza, ponieważ w tym roku obchodzi swoje 150-lecie – mówi Damian Zegadło ze Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola, które wraz ze scholą parafialną są organizatorami kwesty.
Odwiedzający brzezińską nekropolie byli hojni i chętnie wrzucali datki do puszek. – Jestem wręcz zaskoczona tym, jak chętnie osoby odwiedzające cmentarz wspierają kwestę. Warto wspierać takie akcje, bo dzięki nim możemy ocalić od zapomnienia nasza historię – podkreślała jedna z wolontariuszek, Janina Jędrocha.
Wolontariusze mówili, że wsparcie zbiórki to wyraz szacunku dla tych, którzy odeszli oraz przejaw troski o nasze wspólne dziedzictwo przeszłości. – Kwesta to szczytny cel i piękny sposób na zachowanie pamięci o historii, o ludziach, którzy tu spoczywają – podkreślał wójt gminy Morawica, Marian Buras, który w kwestę na brzezińskim cmentarzu zaangażowany jest od samego początku. – Pierwszy raz kwestowaliśmy osiem lat temu. Przez ten czas udało nam się odnowić i tym samym ocalić od zapomnienia 24 groby – poinformowała Marianna Węgrzyn, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin i Podwola.
Po raz kolejny odbyła się także kwesta przy cmentarzu Parafii Świętego Mikołaja w Lisowie. W tym roku podczas kwesty udało się zebrać 3010 złotych. Przy tej jednej z najstarszych parafii w okolicy znajduje się wiekowy cmentarz z zabytkowymi nagrobkami. – Myśleliśmy, by pieniądze z kwesty przeznaczyć na montaż monitoringu, jednak parafianie chcieli, by wspomogły one renowację któregoś z cmentarnych pomników – mówi ksiądz Czesław Krzyszkowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Lisowie.