3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPierwszy powiatowy konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w Piekoszowie za nami

Pierwszy powiatowy konkurs wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w Piekoszowie za nami

Zobacz

Ogromną wiedzą wykazali się uczestnicy pierwszego powiatowego konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie, który zajął pierwsze miejsce. Gratulacje składał najlepszym wójt Zbigniew Piątek i starosta kielecki, Mirosław Gębski.

Do konkursu stanęło osiemnastu uczniów z dziewięciu szkół podstawowych z powiatu kieleckiego. Rywalizowali ze sobą uczniowie ze szkoły z Rykoszyna, Łosienia, Micigozda, Zajączkowa, Jaworzni, Szczukowskich Górek, Bilczy, Oblęgorka i Huty Starej. Konkurs odbył się w formie dwuetapowej. Pierwszym etapem był dynamiczny test wyboru rozwiązywany w parach, na wzór telewizyjnych wielkich testów. Do drugiego etapu wyłoniono cztery najlepsze pary i tu rozpoczęła się już konkurencja indywidualna. Uczniowie ustnie odpowiadali na wylosowane przez siebie zestawy siedmiu pytań. Po tej konkurencji trzech najlepszych konkursowiczów zmierzyło się z kolejnymi zestawami pytań. – Celem konkursu było upowszechnienie wśród uczniów szkół podstawowych z terenu Powiatu Kieleckiego wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.

Zmaganiom uczniów bacznie przyglądał się starosta powiatu kieleckiego, Mirosław Gębski. – Cieszę się, że uczniowie z takim zapałem przygotowali się z tak ważnego tematu, jakim jest wiedza o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym. Zapoznałem się z pytaniami i wiem, że były szczegółowe, a młodzi ludzie imponowali znajomością tematu – powiedział starosta kielecki Mirosław Gębski.

Trzeba przyznać, że pytania testowe były bardzo trudne, a uczniowie musieli wykazać się nie lada wiedzą, aby prawidłowo na nie odpowiedzieć. – Jestem pełna podziwu co do znajomości historii wszystkich tych, którzy brali udział w dzisiejszym konkursie. Trzeba było włożyć dużo pracy, aby przygotować się na tak wysokim poziomie – podkreślała Ilona Religa z Instytutu Pamięci Narodowej, która zasiadła w jury konkursu. Pełen podziwu, co do umiejętności uczniów był także zasiadający w jury dr Marek Maciagowski, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. – Wiedza uczestników konkursu jest imponująca. Trzeba było przeczytać bardzo dużo literatury i przyswoić wiele bardzo szczegółowych informacji na temat tych, którzy walczyli o wolną Polskę, aby móc odpowiedzieć na pytania konkursowe. A muszę przyznać, że były one bardzo szczegółowe. Historia o Żołnierzach Niezłomnych to niezwykle trudny temat – podkreślał dr Marek Maciągowski. – To jest trudny konkurs, ale jednocześnie ważny i bardzo potrzebny. Tym bardziej jest on trudny, że w szkole nie ma specjalnie wiele czasu, aby mówić tak szczegółowo o tak ważnych tematach historycznych. Z tego miejsca pragnę złożyć największe gratulacje i słowa uznania dla wszystkich uczestników, jak również dla ich nauczycieli i opiekunów – gratulował.

Jak podkreślali członkowie komisji konkursowej, wiedza uczniów była ogromna, ale jednocześnie bardzo wyrównana, a różnice w punktacji były minimalne. Po długich zmaganiach miejsce pierwsze zdobył Mateusz Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Zajączkowie. Na miejscu drugim uplasował się Mateusz Salwa ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej im. 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Micigoździe, a miejsce trzecie zajął jego szkolny kolega Julian Ćwikliński.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę historyczne gry planszowe, dyplomy i upominki. Na ręce laureatów wręczono dodatkowo książki i tematyczne statuetki. Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, na które pozyskano dofinansowanie ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Patronat honorowy, a także partnerstwo nad projektem i konkursem objął wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek oraz Starosta kielecki Mirosław Gębski, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej w Kielcach oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy