Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach zorganizował kolejny konkurs pt. „Agroturystyka – usługi agroturystyczne rozwojem przedsiębiorczości w powiecie kieleckim”, dzięki któremu wybrano wzorcowe gospodarstwa agroturystyczne. To w tych gospodarstwach będą się szkolili bezrobotni z powiatu kieleckiego.
Przedmiotem konkursu „ Agroturystyka – usługi agroturystyczne rozwojem przedsiębiorczości w powiecie kieleckim” było wybranie pięciu gospodarstw agroturystycznych, działających na terenie powiatu kieleckiego, które będą miejscem trzytygodniowych praktyk dla osób bezrobotnych zamierzających uruchomić własne gospodarstwa agroturystyczne oraz wybranie jednego gospodarstwa agroturystycznego, w celu przeprowadzenia w tym gospodarstwie czterodniowego szkolenia (2 dni teorii z zakresu prowadzenia gospodarstw agroturystycznych dla 10 osób bezrobotnych i 2 dni warsztatów z zakresu pieczenia chleba wraz z zaprezentowaniem swoich wyrobów podczas „Święta chleba” organizowanego w Parku Etnograficznym w Tokarni).
W kwietniu komisja konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele urzędu pracy, kieleckiego starostwa i mediów dokonała wizytacji gospodarstw. – Sprawdzaliśmy obiekty zgłoszone do konkursu. Zapoznawaliśmy się z tym co proponują gospodarstwa, ocenialiśmy jakość zakwaterowania i wyposażenia oraz jakość świadczonych usług rekreacyjnych – mówi wicestarosta Tomasz Pleban i zarazem przewodniczący kapituły konkursowej.
To już kolejna edycja programu skierowanego do osób bezrobotnych z terenu powiatu kieleckiego, które zamierzają otworzyć działalność agroturystyczną. Piękno przyrody powiatu kieleckiego, pyszne regionalne potrawy, wysoki standard usług, z tych ofert coraz chętniej korzystają Polacy, którzy urlop na wsi wybierają zamiast zagranicznych wyjazdów.
Kapituła konkursu w składzie: Tomasz Pleban – wicestarosta kielecki – przewodniczący, Paweł Michalec – przedstawiciel Radia Em, Stanisław Golmento – przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy, Agnieszka Wilkosz – specjalista ds. programów w Wydziale Programowania i Monitoringu, Marzena Skwirowska – specjalista ds. programów w Wydziale Programowania i Monitoringu, Magdalena Jamorska – specjalista ds. programów w Wydziale Programowania i Monitoringu, Ryszard Zapała – Inspektor w Wieloosobowym Stanowisku ds. Kontroli i Nadzoru.
Zwycięzcami konkursu na wzorcowe gospodarstwo agroturystyczne pkt. 1 (trzytygodniowe praktyki) zostało pięć n/w gospodarstw:
1. Agroturystyka – Elżbieta Rzepka, ul. Starowiejska 24, gm. Bieliny;
2. Gospodarstwo Agroturystyczne „Orzechowa Zagroda”Agnieszka Witkowska, ul. Dr Łuszcza 10c, gm. Nowa Słupia;
3.Gospodarstwo Agroturystyczne „KUŹNIA” Elżbieta Kot, Nowa Huta 20, gm. Raków;
4. Gospodarstwo Agroturystyczne „Gratka” Danuta i Stanisław Gratka, Celiny 18, gm. Raków;
5. Gospodarstwo Agroturystyczne „Czupurek” Agata Czupryńska, Korczyn 37a, 26-067 Strawczyn.
Zwycięzcą konkursu na wzorcowe gospodarstwo agroturystyczne pkt. 2 (szkolenie połączone z warsztatami) zostało:Gospodarstwo Agroturystyczne „Pod Bukiem”,Kazimiera Teresa Grzejszczyk, Śniadka II 11, gm. Bodzentyn. 25 kwi
2019 Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych Będziemy szkolić w gospodarstwach agroturystycznych