Rywalizacja konkursowa przebiegała na trzech etapach: szkolnym (rozwiązywanie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych), powiatowym (rozwiązywanie testu on-line) i wojewódzkim (pisanie wypracowania oraz analiza i interpretacja wiersza). Uczestnicy musieli się wykazać gruntowną wiedzą i umiejętnościami w zakresie literatury, analizy i interpretacji tekstów kultury, kształcenia językowego, teatru, filmu, publicystyki oraz redagowania różnych form wypowiedzi.
– Przygotowanie do konkursu i udział w poszczególnych etapach to droga pełna wyrzeczeń i emocji – stwierdziła Wiktoria Tworek. – Najtrudniejsze były dla mnie wymagania dotyczące III etapu, zwłaszcza w części ustnej, ponieważ już od czasów podstawówki analiza i interpretacja wiersza była moją piętą Achillesa. Okazało się jednak, że nie było się czego obawiać, tym bardziej, że wylosowałam wiersz mojego ulubionego poety, księdza Jana Twardowskiego. W części pisemnej wybrałam natomiast rozprawkę na temat:,,Należysz do klubu miłośników literatury i tworzysz własny kanon lektur. Jakie pozycje byś tam umieścił, biorąc pod uwagę zainteresowania i ważne wartości wśród swoich rówieśników?”. Ponieważ czytam wiele książek, wiedziałam, że bardzo łatwo przyjdzie mi napisanie pracy – wyjaśniła laureatka.
Poza Wiktorią z tegorocznego egzaminu z języka polskiego zwolniony jest także ósmoklasista, Franciszek Kruk, który w ubiegłym roku, jako uczeń klasy siódmej, uzyskał tytuł Laureata I Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Zwolnienie z egzaminu z języka polskiego jest równoznaczne z uzyskaniem z danej części egzaminu najwyższego wyniku. Ponadto laureaci są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznych szkół ponadpodstawowych oraz otrzymują z danych zajęć edukacyjnych ocenę celującą na zakończenie roku szkolnego.
Już po raz czwarty, na przestrzeni ostatnich pięciu lat, uczeń szkoły w Morawicy został Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego: w 2015 roku w zaszczytnym gronie Laureatów znalazła się Emilia Strójwąs, w 2017 roku – Wiktoria Bisaga, w 2018 roku – Franciszek Kruk, a w 2019 roku – Wiktoria Tworek. Wszyscy ci uczniowie byli przygotowywani do konkursu przez polonistkę, Monikę Pabian.