3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościBy pomóc uczniom ze specjalnymi potrzebami

By pomóc uczniom ze specjalnymi potrzebami

Zobacz

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyły się warsztaty dla nauczycieli w ramach projektu „Wsparcie szkół ogólnodostępnych w realizacji zadań związanych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i upowszechnianiem edukacji włączającej”.

Na warsztaty zaprosili świętokrzyski kurator oświaty, starosta kielecki oraz dyrektorzy Powiatowych Poradni Psychologiczno‐Pedagogicznych w Bodzentynie, Chmielniku i Piekoszowie. Zainteresowanie tematyką związaną z organizacją kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wśród dyrektorów i nauczycieli szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z terenu naszego powiatu oraz spoza niego było bardzo duże.

Uczestników wydarzenia powitali starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wicestarosta Tomasz Pleban. Świętokrzyski wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka oraz starosta kielecki wręczyli dyrektorkom Powiatowych Poradni – Beacie Osmólskiej-Kalecie, Marcie Nowak i Karolinie Piłat podziękowania za współorganizację warsztatów oraz wkład w upowszechnianie edukacji włączającej. – Chcemy, jako Zarząd Powiatu, wychodzić szerzej do nauczycieli, którzy kształcą młodych ludzi. Jest to pierwsza z konferencji, którą organizujemy. Mamy wiele pomysłów i będziemy kierować do państwa wiele propozycji – mówił wicestarosta.

– Edukacja włączająca to jedno z priorytetowych zadań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Uczeń z niepełnosprawnością musi uczyć się razem z rówieśnikami, nie w odizolowaniu. Dzisiejsze spotkanie to przede wszystkim warsztaty, na których będą mogli państwo pozyskać nową wiedzę, ale też podzielić się doświadczeniami – powiedziała świętokrzyski wicekurator oświaty.

Następnie Zbigniew Wojciechowski – dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego i Strategii Kuratorium Oświaty w Kielcach przedstawił działanie  punktów konsultacyjnych, których celem jest pomoc nauczycielom, rodzicom w organizowaniu kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Kolejną część spotkania, w której zostały przybliżone informacje na temat edukacji włączającej, poprowadzili wizytatorzy Teresa Kmiecik oraz Piotr Zimoch. Następnie uczestnicy spotkania podzielili się na trzy grupy warsztatowe. Pierwsza z nich uczestniczyła w zajęciach pod nazwą ”Uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w szkole ogólnodostępnej – specyfika funkcjonowania” . Tematyką zajęć w drugiej grupie była „Specyfika funkcjonowania ucznia z autyzmem i zespołem Aspergera – rozwijanie potencjalnych możliwości. Metody i formy pracy.”, zaś zajęcia dla trzeciej grupy pedagogów nosiły tytuł „Ku przyszłości – edukacja dzieci z dysfunkcją słuchu w świetle nowoczesnych możliwości technologicznych”.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy