W Szkole Podstawowej w Leśnej-Starej Wsi w gminie Bodzentyn odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Motto „Żołnierzom Niezłomnym – wiernym Wolności, Przysiędze, Ojczyźnie. Wiernym zawsze.” towarzyszyło obchodom, które odbyły się 2 marca. Uroczystości rozpoczęły się odmówieniem modlitwy za Poległych, a w hołdzie żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego ciekawy program artystyczny, złożony z patriotycznych wierszy i piosenek, zaprezentowali uczniowie szkoły. Następnie historyk Leszek Bukowski z Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił wykład na temat bohaterów, którzy walczyli przeciw sowietyzacji Polski i narzuconemu siłą ustrojowi. Poświęcił uwagę Witoldowi Pileckiemu, Danucie Siedzikównie „Ince” oraz innym zamordowanym przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. O historii antykomunistycznych walk oraz spychaniu ich przez lata w niepamięć mówiła także prof. Urszula Oettingen.
W uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym udział marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Mirosław Gębski, a także burmistrz Gminy i Miasta Bodzentyn Dariusz Skiba. Starosta w swoim przemówieniu zwrócił się szczególnie do uczniów, przybliżając im postać Janusza Niemca, syna Antoniego Żubryda, podoficera Wojska Polskiego, oficera Narodowych Sił Zbrojnych, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego NSZ „Zuch”.
– Czteroletni Janusz został aresztowany przez komunistyczną władzę i jako najmłodszy, według Instytutu Pamięci Narodowej, więzień polityczny i osadzony w wiezieniu po raz pierwszy w 1945 roku. Dzieci Żołnierzy Wyklętych często cierpiały prześladowania. Warto pamiętać o bohaterach oraz prześladowanych i mieć ich za swój wzór patriotyzmu – mówił starosta.
Na zakończenie wystąpił zespół Piesni i Tańca Leśnianie w patriotycznym repertuarze.