Kompleksy sportowo-rekreacyjne powstały już w Chełmcach, Korczynie, Niedźwiedziu i Rudzie Strawczyńskiej. Na budowę każdego z nich udało się pozyskać znaczące dofinansowanie. Właśnie ruszyła kolejna edycja ministerialnego programu pomocy finansowej dla realizacji tych zadań na bieżący rok i już można składać wnioski. Gmina Strawczyn chce utworzyć Otwarte Strefy Aktywności w Oblęgorku, Oblęgorze i Strawczynku.
Jak poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki, ruszył nabór wniosków do programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym na 2019 rok. Jego celem jest budowa kolejnych Otwartych Stref Aktywności w gminach na terenie całego kraju. Są to ogólnodostępne, bezpłatne, wielofunkcyjne, plenerowe strefy, skierowane do różnych grup wiekowych. W założeniu mają sprzyjać międzypokoleniowej integracji społecznej.
W gminie Strawczyn mieszkańcy mają już do swojej dyspozycji cztery takie kompleksy. W skład każdego z nich weszła siłownia plenerowa i strefa relaksu, czyli miejsce do gry w szachy, czy ping-ponga. Wybudowane zostały także place zabaw o charakterze sprawnościowym. Dzieci otrzymały do swojej dyspozycji zestawy gimnastyczne, urządzenia linarne „piramida”, ścianki wspinaczkowe, drabinki ukośne oraz urządzenia ruchowe „żółw” i „młynek”. Ponadto na terenie stref stanęły również ławki oraz stojaki na rowery, a zieleń wokół nich została zagospodarowana.
Samorządowcy gminy Strawczyn podejmują działania w celu pozyskania dofinansowania na budowę kolejnych stref aktywności, tym razem w Oblęgorku, Oblęgorze i Strawczynku. Ministerialny program przewiduje pomoc finansową w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym. Pierwszy obejmuje budowę siłowni plenerowej wyposażonej w minimum sześć różnych urządzeń do ćwiczeń oraz strefy relaksu z co najmniej dwoma urządzeniami do gier edukacyjnych i ławkami. Strefa rozszerzona zakłada dodatkowo budowę placu zabaw o charakterze sprawnościowym.
Dofinansowanie dla jednej Otwartej Strefy Aktywności może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych zadania. Dla wariantu podstawowego przewidziano do 25 tys. złotych, natomiast dla wariantu rozszerzonego do 50 tysięcy złotych pomocy finansowej.