18 października 2016 r. w siedzibie naszej szkoły odbyło się seminarium naukowe poświęcone 20 rocznicy powstania Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego”.
ChKPK został powołany rozporządzeniem wojewody kieleckiego z 2 grudnia 1996. Znajduje się na terenach gmin Kielce, Chęciny, Małogoszcz, Piekoszów, Sobków, Sitkówka-Nowiny i Łopuszno.
W seminarium wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów z terenu gminy i miasta Chęciny oraz przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 w Chęcinach z opiekunami i nauczycielami przedmiotów przyrodniczych z terenu miasta i gminy Chęciny.
Seminarium otworzył Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Pan Robert Jaworski, który podkreślił rolę parku dla rozwoju turystycznego regionu. Następnie głos zabrała Pani Iwona Samburska dyrektor ZSO w Chęcinach, która zaznaczyła istotę parku dla środowiska lokalnego.
W sesji referatowej uczniowie zaprezentowali przygotowane wystąpienia „Co według Ciebie najcenniejszego chroni Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy?” W sposób niezwykle ciekawy opowiadali o wybranych walorach parku, prezentując przygotowane przez siebie materiały.
W drugiej części seminarium wystąpili zaproszeni goście: mgr Magdalena Bieńka- Michalik pracownik Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przedstawiła referat zatytułowany: „Genealogia utworzenia i walory przyrodnicze Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego”.
Referat „Możliwości wykorzystania potencjału Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego w pracy naukowej” –zaprezentowała Pani dr Małgorzata Strzyż z Katedry Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ostatnią prelegentką była Pani mgr Ewa Kwiecień ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, która wygłosiła referat na temat: „Koncepcja wykorzystania potencjału Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego na II i III etapie edukacyjnym”.
Seminarium towarzyszyła wystawa fotografii parków krajobrazowych województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy otrzymali upominki a nauczyciele i prelegenci podziękowania za aktywny udział w seminarium. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach Gminnego Zespołu Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych.