Po raz pierwszy w tej kadencji Rady Powiatu obradowała Komisja Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu.
W posiedzeniu uczestniczył wicestarosta – Tomasz Pleban, skarbnik powiatu – Maria Klusek oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach – Anna Florczyk – Bielna.
Komisji przewodniczyła radna Anna Kosmala, która już na początku poinformowała radnych, jak widzi pracę tej komisji. Na wiceprzewodniczącą zaproponowała kandydaturę Agaty Sałaty, zaś na sekretarza komisji – radnego Krzysztofa Smolarczyka. Kandydatury te zostały zaakceptowane bez głosu sprzeciwu.
Członkowie tej komisji wysłuchali projektu budżetu powiatu na 2019 rok. Skarbnik powiatu przedstawiła radnym także projekty uchwał w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2019-2028 (wraz autopoprawką) oraz w sprawie uchwalenia budżetu na 2019 rok. Skarbnik dodała, że budżet powiatu posiada pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.
– Na 2019 rok zaplanowano dochody budżetu powiatu na poziomie ponad 140 mln 744 tys. zł, z tego dochody bieżące to kwota 133 mln 674 tys. zł. – wyliczała Maria Klusek.
Radny Kamil Piasecki, dopytywał w jaki sposób ustalane są dotacje dla gmin na zimowe utrzymanie dróg i czy gminy zobowiązują się także w tych pieniądzach latem wykaszać pobocza. Radnego interesował także sposób odśnieżania na drogach o różnym standardzie ich zimowego utrzymania.
– Rada Powiatu wyraziła zgodę, na mocy której gminy przejęły zadania odśnieżania i koszenia na swoim terenie. Dodam, że rozmowy były prowadzone z każdą gminą, nie wszystkie były zainteresowane takim rozwiązaniem – odpowiedziała skarbnik.
Z kolei Anna Kosmala pytała o budowę szkoły powiatowej w Łopusznie. W jaki sposób jest finansowana, jaki jest wkład finansowy powiatu, a jaka wysokość dotacji unijnej.
Radni wysłuchali także informacji na temat projektu „Liderzy Kooperacji” , którą przedstawiła dyrektor PCPR – Anna Florczyk – Bielna.
– W projekcie „Liderzy Kooperacji” uczestniczą dwie gminy – Łopuszno i Bieliny. Ten ogólnopolski projekt, realizowany jest przez lidera, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, reprezentujący województwo podkarpackie oraz Partnerów z Białegostoku, Lublina i Kielc, a także Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie – powiedziała dyrektor. – Celem głównym projektu jest wypracowanie i wdrożenie modelu kooperacji pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej, a podmiotami innych polityk sektorowych istotnych z punktu widzenia włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa dla gmin wiejskich na obszarze makroregionu i województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.
Na zakończenie posiedzenia rozmawiano o zakupie tabletów dla radnych. – Ze względu na ogromne ilości drukowanych papierów i późniejszym ich kolportażu, doszliśmy do wniosku, że zakupienie sprzętu elektronicznego nie tylko usprawni pracę, ale pozwoli na duże oszczędności. Radni byliby także na bieżąco z różnymi materiałami – powiedział wicestarosta, Tomasz Pleban.