NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Bogaty kalendarz imprez powiatowych

0

Aż 24 imprezy zaplanowało Starostwo Powiatowe w Kielcach w 2025 roku. Wśród dobrze znanych i lubianych przez mieszkańców cyklicznych wydarzeń są też zupełnie nowe propozycje.

W powiecie kieleckim organizowane są liczne imprezy, które promują regionalne dziedzictwo i integrują lokalną społeczność. Kalendarz wydarzeń na 2025 rok przedstawia się imponująco. Przeglądy folklorystyczne, orkiestr dętych, chórów, konkursy kulinarne, rajdy, czy turnieje sportowe.
– Wśród bogatego programu imprez powiatowych nie może zabraknąć tych, które popularyzują kulturę ludową powiatu kieleckiego. Dzięki takim wydarzeniom możemy kultywować lokalne tradycje, muzykę, taniec i prezentować piękne ludowe stroje. Nie zapominamy również o promocji regionalnych potraw przygotowywanych według dawnych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, dlatego organizujemy konkursy kulinarne. Dbamy także o promocję wartości patriotycznych, które są niezwykle ważne dla zachowania tożsamości narodowej i przekazywania dziedzictwa przyszłym pokoleniom. Pamiętamy również o seniorach dlatego organizujemy wydarzenia dające osobom w jesieni życia możliwość spotkania, integracji, jak i prezentacji swoich pasji i talentów – mówi starosta kielecki Tomasz Pleban.

Z myślą o osobach starszych, kieleckie starostwo organizuje Powiatowy Dzień Babci i Dziadka, który otworzy tegoroczny kalendarz imprez w powiecie. To wydarzenie odbędzie się już 26 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Także w tym roku zaplanowano inną imprezę adresowaną do seniorów. Senioriada, czyli przegląd działalności kulturalnej seniorów z powiatu kieleckiego, odbędzie się 24 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Wśród sztandarowych imprez powiatu kieleckiego jest Jarmark Świętokrzyski prezentujący dorobek i potencjał kulturowy powiatu. Tegoroczna XVIII jego edycja odbędzie się 25 maja na Świętym Krzyżu.
Popularną i bardzo lubianą przez mieszkańców imprezą jest Konkurs na Najsmaczniejszą Potrawę Powiatu Kieleckiego, którą w tym roku wybierzemy w Strawczynie, 6 lipca. Imprezie będzie tradycyjnie towarzyszył Przegląd Kapel Ludowych Powiatu Kieleckiego.
Innym wydarzeniem promującym bogate tradycje kulinarne naszego regionu i jednocześnie zachęcającym mieszkańców do samodzielnego przygotowywania przetworów z produktów zebranych z przydomowych ogródków będzie V Festiwal „Smaki Babiego Lata”. To wydarzenie odbędzie się 28 września w Ciekotach, na terenie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.

W powiatowym kalendarzu nie brakuje imprez muzycznych, które podtrzymują piękną tradycję ludowego muzykowania i śpiewu, a zarazem umożliwiają artystyczną konfrontację zespołów i solistów z powiatu kieleckiego. To Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku, który odbędzie się 3 sierpnia w Chmielniku. Poprzedzą go eliminacje w Jaworzni – 8 czerwca i w Ciekotach – 29 czerwca.
Jeżeli o muzycznych wydarzeniach mowa to w powiatowym kalendarzu imprez na 2025 rok nie mogło zabraknąć także muzyki w wykonaniu orkiestr dętych. Ich występy podczas organizowanego Przeglądu Orkiestr Dętych są zawsze widowiskowe, a wspólne wykonanie jednego z utworów stanowi dodatkową atrakcją. Tegoroczny przegląd zaplanowano 15 czerwca w Daleszycach.
Kolejna muzyczna impreza, która ponownie zagościła w bogatym kalendarzu imprez powiatowych to Przegląd Zespołów Chóralnych. 5 października w bazylice na Świętym Krzyżu będzie okazja, by posłuchać w ich wykonaniu zarówno pieśni o charakterze sakralnym, jak i utworów patriotycznych.

Wyjątkową imprezą, która zawsze zajmuje ważne miejsce w programie imprez powiatowych są Dożynki, podczas których wspólnie z gminami powiatu kieleckiego dziękujemy rolnikom za ciężką pracę na roli i plony. Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbędą się 15 sierpnia w Chmielniku. Wybierzemy jak zwykle najpiękniejszy wieniec dożynkowy i rozstrzygniemy Konkurs na „Najładniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne”.

W tym roku nie zabraknie także imprez sportowych i turystycznych służących promocji zdrowego stylu życia i integracji. Wśród nich są Halowe Mistrzostwa Radnych i Pracowników Samorządowych o Puchar Starosty Kieleckiego,15 marca w Chęcinach, Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu w Kielcach, 25 października w Morawicy, Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Starosty Kieleckiego, 8 listopada w Mniowie.
Będą też rajdy. To Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ z Zagnańska do Łopuszna, który ma upamiętnić powołanie tej jednej z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Rajd został zaplanowany na 9 sierpnia. Natomiast 6 września samorządowcy będą mogli uczestniczyć w rajdzie pieszym, który specjalnie dla nich zostanie zorganizowany na trasie Raków- Łagów- Miedziana Góra.

Także w tym roku z myślą o paniach odbędzie się kolejna odsłona spotkania z cyklu „Kobiety z pasją…”służącego wymianie doświadczeń i poglądów na różne aspekty życia. 21 listopada zaprosimy mieszkanki powiatu kieleckiego do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach by wysłuchały ciekawych prelekcji i opowieści o tym jak czerpać radość i satysfakcję z życia na każdym jego etapie.

Wyjątkową imprezą będzie uroczysta gala nadania tytułów „Zasłużony dla Powiatu Kieleckiego” i „Honorowy Obywatel Powiatu Kieleckiego”, która planowane jest na przełomie października i listopada w kieleckim WDK. Uhonorowane zostaną osoby, które swoją pracą i wybitnymi osiągnięciami przyczyniły się do rozwoju i promocji powiatu.

Zupełnie nowymi imprezami, które znalazły się w powiatowym kalendarzu tegorocznych wydarzeń są: Powiatowy Konkurs Recytatorski „Słowo o ojczyźnie”, który odbędzie się w czerwcu w Parku Etnograficznym w Tokarni.  Kolejna nowość to Konkurs Talentów, który ma promować uzdolnionych mieszkańców powiatu. W październiku, na scenie WDK w Kielcach, będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i pasje.
ZAPRASZAMY !!!!

Jasełka Bożonarodzeniowe w Szkole Podstawowej w Daleszycach

0

W dniu 10 stycznia w Szkole Podstawowej w Daleszycach odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. Na tle nastrojowej dekoracji mogliśmy obejrzeć sceny związane z narodzeniem Pana Jezusa: poszukiwanie noclegu przez Maryję i Józefa, przybycie pasterzy czy pokłon Trzech Króli. Nie zabrakło również wątków współczesnych. Przedstawienie było przeplatane kolędami.

Kolejnym punktem spotkania był konkurs kolęd i pastorałek, w którym 1 miejsce zdobyły: Dominika Stojek oraz Julia Szczepaniak, 2 miejsce Robert Kostur, 3 miejsce Weronika Borek i Karolina Ozga, wyróżnienie otrzymały Julia Borek i Gabriela Ozga.

Następnie głos zabrał Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach Pan Norbert Wojciechowski pogratulował artystom talentów i zapału.

Na zakończenie Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach Pan Maciej Mądzik podziękował uczniom za występ, gościom za przybycie oraz złożył wszystkim noworoczne życzenia.

Organizatorzy:  Ks. Adam Majewski, Robert Puchała, Henryka Karyś, Ks Michał Segiet.

Orszaki Trzech Króli przejdą w powiecie kieleckim

0

Ulicami wielu miejscowości w powiecie kieleckim, 6 stycznia przejdą barwne Orszaki Trzech Króli. Orszak wywodzi się z tradycji jasełek. Ulicami miast, miasteczek i wsi przechodzą królowie i towarzyszący im mieszkańcy, zmierzając do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. W trakcie przemarszu śpiewają kolędy, a uczestnicy zakładają na głowy kolorowe papierowe korony.

Sprawdźmy, w których miejscach powiatu kieleckiego zostaną zorganizowane orszaki.

 

Chmielnik

Na orszak zaprasza parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku. Tradycyjnie, parafianie wraz z Mędrcami ze Wschodu wyruszą o godzinie 11:30 z rynku i przejdą do Kościoła.

Daleszyce

Orszak Trzech Króli rozpocznie się na Rynku w Daleszycach o godzinie 11:30. Uczestnicy przejdą do kościoła w asyście Orkiestry Dętej z Daleszyc. O godz. 12:00 rozpocznie się msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się koncert kolęd.

Morawica

W Morawicy na orszak zapraszają: burmistrz, Samorządowe Centrum Kultury i Biblioteka oraz proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy. Przemarsz rozpocznie się o godzinie 11.15 przed Centrum Samorządowym i uda się w kierunku kościoła, gdzie odbędzie się uroczysta msza święta. Organizatorzy zapraszają do czynnego uczestnictwa i proszą o przygotowanie przebrania, np. króla, aniołów albo pastuszków.

Brzezinki

Orszak Trzech Króli organizowany jest przez parafię NMP Królowej Świata w Brzezinkach i Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Orszak Czerwony, z królem Kacprem, który zasilą mieszkańcy Barczy i Klonowa oraz zespół Barczanki wyruszy sprzed kompleksu sportowego. Orszak Zielony, z królem Melchiorem, mieszkańcami Ciekot i Mąchocic-Scholasterii oraz członkami Zespołów Pieśni i Tańca „Ciekoty” i „Żeromszczyzna” spotka się na parkingu przy cmentarzu. Orszak Niebieski, z królem Baltazarem i mieszkańcami Brzezinek wyruszy z okolic Mini Marketu razem z zespołem Brzezinianki. Wszystkie orszaki wyjdą jednocześnie o godz. 11.15, by spotkać się na placu przed kościołem. Na finał odbędzie się wspólne kolędowanie. Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00. Dla uczestników pochodów zostaną przygotowane bezpłatne śpiewniki, korony i chorągiewki w kolorach orszaków.

Nowiny

Orszak wyruszy o godz. 14.00 spod Gminnego Ośrodka Kultury „Perła”. W tym roku, przemarsz artystycznie i muzycznie oprawią: Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali, Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach, Zespół Placówek Oświatowych w Bolechowicach, Orkiestra Dęta Nowiny, KGW Kowalanki, KGW Szewczanki, Zespół ludowy „Bolechowiczanie”, Studio Piosenki Miniaturka.

Pierzchnica

Orszak Trzech Króli w Pierzchnicy organizują wspólnie urząd miasta i gminy oraz parafia św. Małgorzaty. Trzej Królowie wyruszą z trzech miejsc: z Rynku, ulicy Polnej i ulicy Kieleckiej. Spotkają się o godzinie 11, przy Krzyżu Saletyńskim. Każdy z uczestników orszaku dostanie koronę i śpiewnik.

Samsonów

O godzinie 12.00 rozpocznie się Msza święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Samsonowie. Po nabożeństwie, o godzinie 13.00, Święta Rodzina i Trzej Królowie wyruszą na czele swych orszaków: europejskiego, azjatyckiego i afrykańskiego w kierunku ruin huty „Józef” w Samsonowie. Na trasie prezentowane będą sceny teatralne: „Pasterze”, „Gospoda”, „Dwór Heroda”, „Walka dobra ze złem”.
Na zakończenie „Pokłon Trzech Króli” oraz kolędowanie. W samsonowskich murach będzie ognisko i zaplecze gastronomiczne.

 

Źródło: Echo Dnia

Rekordowa liczba choinek na rynku w Daleszycach – aż 43 pięknie przystrojone na święta drzewka ozdobiły miasto!

0

14 grudnia rynek w Daleszycach rozbłysnął świątecznym blaskiem. W ramach corocznej akcji „Ożywiamy daleszycki rynek na święta” padł kolejny rekord – mieszkańcy udekorowali aż 43 choinki, czyniąc centrum miasta prawdziwie magicznym miejscem. Drzewka zachwycają nie tylko feerią kolorów, ale także pomysłowością ozdób, które wykonano głównie z materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu. Na gałęziach można znaleźć między innymi ozdoby z szyszek, papieru, korków, plastikowych nakrętek czy wstążek.

Jak podkreśla burmistrz miasta i gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, ideą świątecznej akcji jest przede wszystkim łączenie mieszkańców w przedświątecznym czasie. – W tym roku to już jedenasta edycja akcji pod hasłem „Ożywiamy daleszycki rynek na święta Bożego Narodzenia”. Rekordowa liczba 43 drzewek pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się to wydarzenie wśród mieszkańców. Jedenaście lat temu zaczynaliśmy od 16 choinek, dziś jest ich niemal trzy razy więcej. Ta akcja to coś więcej niż konkurs. To okazja, by wspólnie, jako społeczność, przygotować się do świąt, cieszyć się wspólnym czasem i pokazać, że razem tworzymy naprawdę coś pięknego – zaznacza burmistrz Dariusz Meresiński.

Każdego roku w świąteczną akcję strojenia daleszyckiego rynku na święta włącza się coraz więcej mieszkańców. – Padł kolejny rekord, tym razem mamy aż 43 choinki pięknie udekorowane ozdobami wykonanymi własnoręcznie przez mieszkańców. Każda szkoła, każde stowarzyszenie, klub seniora czy koło gospodyń wiejskich chciały wziąć udział w tej akcji. Świąteczny klimat i radość wśród mieszkańców są nie do opisania, a uśmiechy na twarzach dzieci i dorosłych wynagradzają nawet niskie temperatury – podkreśla z nieskrywaną radością radna powiatu kieleckiego, Anna Kosmala.

A klimat na daleszyckim rynku, pomimo iście zimowej temperatury był naprawdę gorący. Zaangażowanie grup społecznych było ogromne. Uczniowie szkół, kluby seniora, stowarzyszenia, sportowcy i mieszkańcy całej gminy przygotowywali ozdoby wykonane z ekologicznych materiałów już od kilku tygodni. – W naszym Klubie Seniora wielkie przygotowywanie ozdób na naszą choinkę trwa już od listopada. Zrobiliśmy ozdoby z materiałów recyklingowych, takich papier czy plastik. Mamy też bombki w postaci ozdobionych szyszek. Inspirowaliśmy się pomysłami z internetu. Wspólna praca nad naszymi ozdobami przyniosła nam wszystkim wiele radości – mówi Milena Sosnowska, opiekunka Klubu Seniora w Sukowie. – Strojenie choinek to świetna inicjatywa, która bardzo nam się podoba. Fajnie, że możemy się tu spotkać i wspólnie coś zrobić. To wspaniały sposób na integrację w wyjątkowej atmosferze – mówią zgodnie Wiesława Januszek i Barbara Krzysztofek z Klubu Seniora w Sukowie.

Trzeba przyznać, że każda z udekorowanych choinek zaskakiwała pomysłowością, a wszystkie prezentowały się nad wyraz pięknie. – Nasza choinka jest typowo sportowa. Ozdoby takie jak bombki w kształcie piłek, koszulek czy innych sportowych symboli przygotowały dzieci z naszej akademii przy pomocy trenerów i rodziców. To inicjatywa, która łączy pokolenia i daje mnóstwo radości – mówi Piotr Godek, prezes Spartakusa Daleszyce.

Warto przypomnieć, że ważnym partnerem akcji od lat jest Nadleśnictwo Daleszyce, które tradycyjnie jak co roku przekazało choinki na potrzeby wydarzenia. – Akcja ma już swoją tradycję i cieszy się ogromnym uznaniem. W tym roku dostarczyliśmy 43 świerki, które każda grupa udekorowała na swój niepowtarzalny sposób. Cieszymy się, że możemy być częścią tego niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia – powiedział Jan Gajewski z Nadleśnictwa Daleszyce.

Świąteczne arcydzieła będzie można podziwiać na daleszyckim rynku aż do Święta Trzech Króli. Każda choinka to efekt pasji, pomysłowości i współpracy mieszkańców. Dzięki temu Daleszyce mogą poszczycić się jednym z najpiękniej udekorowanych rynków w regionie.

Agnieszka Olech

Koncert Kolęd i Pastorałek w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach

0

Wspaniali Goście, Artyści, Muzycy, Instrumentaliści, Chóry i Zespoły. Do tego owieczki w Żywej Szopce, ciepła strawa – pierożki, bigos i żur dla wszystkich przybyłych z bliska i z daleka oraz drobne upominki świąteczne dla dzieci! To u nas, już niebawem!

W piątek 20 grudnia o godzinie 17:00 gorąco i przed świątecznie zapraszamy na Koncert Kolęd i Pastorałek do naszego Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. Przy nutach kolęd, blasku ogniska, zapachu sianka wprowadzimy Was w nastrój i czas Bożego Narodzenia!

Na naszej scenie wystąpią:
Sukowianki znad Lubrzanki
Inula
Studio Piosenki METRO Kielce i Bieliny
Artyści z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach
Dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Widełkach

Patronatem honorowym wydarzenie objął Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

Rekordowa liczba choinek na rynku w Daleszycach – aż 43 pięknie przystrojone na święta drzewka ozdobiły miasto!

0

14 grudnia rynek w Daleszycach rozbłysnął świątecznym blaskiem. W ramach corocznej akcji „Ożywiamy daleszycki rynek na święta” padł kolejny rekord – mieszkańcy udekorowali aż 43 choinki, czyniąc centrum miasta prawdziwie magicznym miejscem. Drzewka zachwycają nie tylko feerią kolorów, ale także pomysłowością ozdób, które wykonano głównie z materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu. Na gałęziach można znaleźć między innymi ozdoby z szyszek, papieru, korków, plastikowych nakrętek czy wstążek.

Jak podkreśla burmistrz miasta i gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, ideą świątecznej akcji jest przede wszystkim łączenie mieszkańców w przedświątecznym czasie. – W tym roku to już jedenasta edycja akcji pod hasłem „Ożywiamy daleszycki rynek na święta Bożego Narodzenia”. Rekordowa liczba 43 drzewek pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się to wydarzenie wśród mieszkańców. Jedenaście lat temu zaczynaliśmy od 16 choinek, dziś jest ich niemal trzy razy więcej. Ta akcja to coś więcej niż konkurs. To okazja, by wspólnie, jako społeczność, przygotować się do świąt, cieszyć się wspólnym czasem i pokazać, że razem tworzymy naprawdę coś pięknego – zaznacza burmistrz Dariusz Meresiński.

Każdego roku w świąteczną akcję strojenia daleszyckiego rynku na święta włącza się coraz więcej mieszkańców. – Padł kolejny rekord, tym razem mamy aż 43 choinki pięknie udekorowane ozdobami wykonanymi własnoręcznie przez mieszkańców. Każda szkoła, każde stowarzyszenie, klub seniora czy koło gospodyń wiejskich chciały wziąć udział w tej akcji. Świąteczny klimat i radość wśród mieszkańców są nie do opisania, a uśmiechy na twarzach dzieci i dorosłych wynagradzają nawet niskie temperatury – podkreśla z nieskrywaną radością radna powiatu kieleckiego, Anna Kosmala.

A klimat na daleszyckim rynku, pomimo iście zimowej temperatury był naprawdę gorący. Zaangażowanie grup społecznych było ogromne. Uczniowie szkół, kluby seniora, stowarzyszenia, sportowcy i mieszkańcy całej gminy przygotowywali ozdoby wykonane z ekologicznych materiałów już od kilku tygodni. – W naszym Klubie Seniora wielkie przygotowywanie ozdób na naszą choinkę trwa już od listopada. Zrobiliśmy ozdoby z materiałów recyklingowych, takich papier czy plastik. Mamy też bombki w postaci ozdobionych szyszek. Inspirowaliśmy się pomysłami z internetu. Wspólna praca nad naszymi ozdobami przyniosła nam wszystkim wiele radości – mówi Milena Sosnowska, opiekunka Klubu Seniora w Sukowie. – Strojenie choinek to świetna inicjatywa, która bardzo nam się podoba. Fajnie, że możemy się tu spotkać i wspólnie coś zrobić. To wspaniały sposób na integrację w wyjątkowej atmosferze – mówią zgodnie Wiesława Januszek i Barbara Krzysztofek z Klubu Seniora w Sukowie.

Trzeba przyznać, że każda z udekorowanych choinek zaskakiwała pomysłowością, a wszystkie prezentowały się nad wyraz pięknie. – Nasza choinka jest typowo sportowa. Ozdoby takie jak bombki w kształcie piłek, koszulek czy innych sportowych symboli przygotowały dzieci z naszej akademii przy pomocy trenerów i rodziców. To inicjatywa, która łączy pokolenia i daje mnóstwo radości – mówi Piotr Godek, prezes Spartakusa Daleszyce.

Warto przypomnieć, że ważnym partnerem akcji od lat jest Nadleśnictwo Daleszyce, które tradycyjnie jak co roku przekazało choinki na potrzeby wydarzenia. – Akcja ma już swoją tradycję i cieszy się ogromnym uznaniem. W tym roku dostarczyliśmy 43 świerki, które każda grupa udekorowała na swój niepowtarzalny sposób. Cieszymy się, że możemy być częścią tego niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia – powiedział Jan Gajewski z Nadleśnictwa Daleszyce.

Świąteczne arcydzieła będzie można podziwiać na daleszyckim rynku aż do Święta Trzech Króli. Każda choinka to efekt pasji, pomysłowości i współpracy mieszkańców. Dzięki temu Daleszyce mogą poszczycić się jednym z najpiękniej udekorowanych rynków w regionie.

Agnieszka Olech

Koncert Kolęd i Pastorałek w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach

0

Wspaniali Goście, Artyści, Muzycy, Instrumentaliści, Chóry i Zespoły. Do tego owieczki w Żywej Szopce, ciepła strawa – pierożki, bigos i żur dla wszystkich przybyłych z bliska i z daleka oraz drobne upominki świąteczne dla dzieci! To u nas, już niebawem!

W piątek 20 grudnia o godzinie 17:00 gorąco i przed świątecznie zapraszamy na Koncert Kolęd i Pastorałek do naszego Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. Przy nutach kolęd, blasku ogniska, zapachu sianka wprowadzimy Was w nastrój i czas Bożego Narodzenia!

Na naszej scenie wystąpią:
Sukowianki znad Lubrzanki
Inula
Studio Piosenki METRO Kielce i Bieliny
Artyści z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach
Dzieci ze Świetlicy Wiejskiej w Widełkach

Patronatem honorowym wydarzenie objął Dariusz Meresiński – Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

Capstrzyk Powstańczy w Daleszycach: Żywa Lekcja Historii z okazji 161. rocznicy bitwy pod Hutą Szczeceńską

0

W sobotę, 7 grudnia, mieszkańcy gminy Daleszyce zgromadzili się, by uczcić 161. rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską, jednego z kluczowych momentów w historii polskiej walki o niepodległość. Wydarzenie to miało miejsce w okolicznych lasach, na terenie dawnej wsi Huta Szczeceńska (obecnie Huta Szklana), gdzie 9 grudnia 1863 roku, powstańcy pod dowództwem majora Karola Kality pseudonim Rębajło odnieśli zwycięstwo nad znacznie liczniejszymi wojskami carskimi.

Trzeba przyznać, że to była niezapomniana podróż w czasie i piękne widowisko historyczne. To już siódmy Capstrzyk Powstańczy, dzięki któremu uczestnicy mieli okazję zobaczyć kilkadziesiąt osób z grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, które z niezwykłą dbałością odtworzyły mundury i stroje z XIX wieku. Kobiety w krynolinach i mężczyźni w mundurach powstańczych przenieśli licznie zebranych w czasy, kiedy Polska walczyła o swoją niepodległość.

Uroczystości rozpoczęły się od apelu poległych, podczas którego odegrano utwór „Cisza”, a następnie wykonano salwę honorową i złożono kwiaty pod upamiętniającym bitwę obeliskiem w Murawinie koło Szczecna.

Pomysł organizacji wydarzenia rocznicowego w tym miejscu i w takim wymiarze wziął się podczas pisania książki przez Romualda Sadowskiego prezesa Klubu Historycznego Rok 1863.pl. – Podczas pisania książki dotarłem do informacji, dzięki którym okazało się, że właśnie na tych terenach obozował oddział powstańczy pod dowództwem mjr Karola Kality, który w dniu 9 grudnia 1863 roku pokonał Rosjan w nierównej walce. Powstańców było tylko dwustu, a Rosjan było sześciuset. Mjr Kalita użył pewnego fortelu, dzięki któremu bitwa ta okazała się być zwycięska dla powstańców, a dla niego samego skończyła się awansem do stopnia podpułkownika – mówi Romuald Sadowski, jeden z głównych organizatorów tego wyjątkowego wydarzenia.

Po 161 latach od tej pamiętnej bitwy, okoliczni mieszkańcy oddali hołd Karolowi Kalicie, a także walczącym powstańcom i bohaterskim mieszkańcom. Po głównych uroczystościach, licznie przybyli uczestnicy wydarzenia, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce na czele w burmistrzem Dariuszem Meresińskim, radnej Rady Powiatu Kieleckiego Anny Kosmali, radnych Rady Miejskiej w Daleszycach, przedstawicieli wojska, leśników, stowarzyszeń i różnych instytucji, a także uczniów, harcerzy i tłumu mieszkańców, udali się z pochodniami pod Dąb Powstańców. Ten pomnik przyrody stał się symbolem pamięci o Powstaniu Styczniowym.

Tutaj wspólnie obejrzano rekonstrukcję bitwy, odzwierciedlającą heroizm i determinację polskich powstańców. – Dzisiejsze wydarzenie to prawdziwa lekcja historii. Szczególnie cieszy mnie fakt, że jest tu tak dużo dzieci i młodzieży – mówi burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński. – Capstrzyk Powstańczy to nie tylko okazja do uczczenia bohaterów naszej przeszłości, ale także chwila, w której żywa historia spotyka się z teraźniejszością. To ważne, abyśmy pamiętali o naszych korzeniach i czerpali z nich siłę. Chcemy, aby mieszkańcy oraz goście naszej gminy doświadczyli ducha tamtych czasów i zrozumieli, jak wielką cenę zapłacili nasi przodkowie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju – zaznacza burmistrz Dariusz Meresiński.

Capstrzyk Powstańczy w Murawinie był nie tylko rekonstrukcją historyczną, ale również świętowaniem wolności i pamięci, która żyje w każdym Polaku. To wydarzenie stanowiło niezapomnianą podróż w czasie, pełną refleksji, patriotyzmu i wspólnoty, łączącą pokolenia w hołdzie dla tych, którzy walczyli o wolność Polski.

To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania lokalnej społeczności, a w szczególności radnego Mariusza Rokickiego, byłego radnego Czesława Skrybusia, rady sołeckiej na czele z panią sołtys Anną Kromą, KGW Szczecno, którym kieruje pani Iwona Dziedzic, druhów z OSP Szczecno oraz pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach.

Serdecznie dziękujemy za organizację tego wyjątkowego wydarzenia.