Ponad czterysta biało-czerwonych balonów, niesamowita scenografia, czterdziestu młodych aktorów na scenie, którzy zabrali gości w prawdziwą podróż przez dzieje Polski,a na koniec dosłownie deszcz biało-czerwonego konfetti i własnoręcznie wypieczone przez uczniów biało-czerwone ciastka – z wielkim rozmachem w Szkole Podstawowej w Brynicy świętowano niepodległość Ojczyzny.
Do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie brynickiej szkoły szykowali się długo. Już od samego rana wspólnie piekli ciasteczka, które malowali na biało-czerwono. Wspólnie szykowali też scenografię, która zrobiła piorunujące wrażenie na wchodzących gościach. Sala wypełniła się dosłownie po brzegi, a młodzi aktorzy przypomnieli zebranym drogę naszej Ojczyzny do wolności, pełnej poświęcenia i męczeństwa aż do odzyskania niepodległości. Wzruszająca opowieść o dziejach Polski przeplatana była pieśniami legionowymi. – O naszej historii powinniśmy pamiętać zawsze – podkreślali zgodnie uczniowie.
Wspaniałe stroje, wymownie odegrane sceny i rozbrzmiewająca głośno pieśń patriotyczna raz smutna, raz rzewna i pełna zadumy, a często przepełniona nadzieją i radością skłaniała do refleksji nad własną historią, tożsamością, przeszłością i perspektywą czasu przyszłego. Wspólnie z występującymi aktorami śpiewała zgromadzona publiczność. Zabrzmiały nuty pieśni patriotycznych takich jak: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pierwsza kadrowa”, „O mój rozmarynie”, „Szara piechota”, „Niepodległa, niepokorna”, czy „Żeby Polska była Polską”. – Naród polski przetrwał czas niewoli właśnie dzięki pieśni powstańczej, religijnej i patriotycznej. W czasach totalnego zniewolenia jedynie pieśń ostała się wolna. Ona dźwiga z kolan, upadku i rezygnacji, daje radość i uskrzydla – podkreślali zgodnie uczniowie.
Pieśń zagrzewała do Polaków do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych, budziła w sercach Polaków siłę i wzruszenie. Tak też było podczas niezwykłego spektaklu, jaki zafundowali zebranym uczniowie z brynickiej szkoły. W trakcie wspólnego wykonania ostatniego utworu na tłumnie zebranych w sali gości spadł dosłownie deszcz biało-czerwonego konfetti..
Pod wrażeniem uroczystości byli także zaproszeni goście. – Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości – mówił poseł Krzysztof Lipiec, który wspólnie z najmłodszymi uczniami powiedział wiersz „Kto Ty jesteś? Polak mały”, a na ręce dyrektora Tomasza Gruszczyńskiego przekazał prezent w postaci książki o Józefie Piłsudskim autorstwa Andrzeja Garlickiego. Przekazał też przesłanie reprezentantom młodego pokolenia, prosząc by troszczyli się o ojczyznę i pamiętali o najważniejszych wartościach: Bogu, honorze i ojczyźnie. – Potrzebni byli wielcy Polacy jak Józef Piłsudski, aby po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj potrzebni są wspaniali nauczyciele i uczniowie, którzy dar niepodległości poniosą w przyszłość – podkreślał, a Tomasz Pleban, wicekurator oświaty mówił o wadze słowa patriotyzm. – Musimy być nauczycielami patriotyzmu dla naszych dzieci. Patriotyzm jest i będzie najgłębszą wartością obecnych i przyszłych pokoleń. W szkole w Brynicy pamięta się o tym w sposób szczególny. Jestem pod wielkim wrażeniem – mówił Tomasz Pleban, świętokrzyski wicekurator oświaty, przekazując podziękowania na ręce dyrektora placówki, Tomasza Gruszczyńskiego. – Dziś możemy głośno, odważnie i bez lęku śpiewać patriotyczne pieśni, bo jesteśmy wolnym narodem. Przetrwały one w naszych sercach i są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dziś, w tak wyjątkowym czasie jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości gorąco dziękuję całej społeczności szkolnej za pamięć o polskości – dziękował wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek.
Na zakończenie jubileuszowego wydarzenia uczniowie częstowali gości własnoręcznie upieczonymi biało-czerwonymi ciastkami. Publiczność zgotowała młodym aktorom i gronu pedagogicznemu owacje na stojąco, dając tym samym wyraz uznania pięknego, patriotycznego spektaklu.