3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaOświataZ wizytą na Litwie - to już piąte spotkanie w ramach projektu...

Z wizytą na Litwie – to już piąte spotkanie w ramach projektu Erasmus+

Zobacz

Szkoła Podstawowa imienia Orląt Lwowskich w Nowinach uczestniczy w europejskim programie wymiany uczniów „Erasmus+”. W ramach realizacji projektu pt. ,,In the Fairy Forest” pod koniec września delegacja ze szkoły przebywała w miejscowości Ukmerge na Litwie.

Poznanie kultury, zwyczajów i systemy szkolnictwa na Litwie były celem piątego już spotkania w ramach programu „Erasmus+”. – Naszą przygodę rozpoczęliśmy od podziwiania przepięknej panoramy rozciągającej się z grodzisk w mieście Kernave. Żeby wspiąć się na szczyt każdego z nich, należy poruszać się po wyznaczonych szlakach i drewnianych stopniach umieszczonych w stokach wałów. Było to dla nas nie lada wyzwanie – mówi jedna z koordynatorek projektu, Iwona Majchrzyk. – Trzeba przyznać, że Troki to kolejne cudowne miasto i jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie. Spokój, zieleń, bliskość Wilna i wyśmienita kuchnia przyciągnęły i nas do tego miejsca. Chociaż najbardziej urzekające było odbijające się w wodach jeziora zamczysko. Dzisiaj jest to największa twierdza na Litwie położona na jeziornej wyspie. Wilno to miejsce, w którym czuliśmy się jak w domu, na każdym kroku słychać było język polski i czuć było wielką serdeczność – relacjonuje jedna z koordynatorek projektu, Ilona Przybysławska.

W ramach wizyty, biorący udział w programie „Erasmus+” zapoznali się także z walorami kulinarnymi Litwy. – Bez wątpienia najbardziej w naszej pamięci zapisze się wykonany na naszych oczach i tradycyjną metodą sękacz. Jest to ciasto robiące wrażenie swoim niepowtarzalnym kształtem i smakiem. Kuchnia litewska odznacza się obfitością potraw z ziemniaków i mięsa. Bardzo nam smakowała międz innymi zapiekanka kartoflana kugielis, czyli babka ze skwarkami zapiekana w piekarniku. Z potraw mącznych królują wszelkiego rodzaju pierogi. Litwini jedzą dużo aromatycznego czarnego chleba, towarzyszy on niemal wszystkim potrawom. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w pokazie robienia przepysznej czekolady i ciastek – mówią koordynatorki, Iwona Majchrzyk i Ilona Przybysławska.

Najważniejszym dniem wizyty była środa. Wtedy to zaproszeni na Litwe beneficjenci projektu z różnych krajów poznali burmistrza miasta Ukmerge, który wraz ze swoimi współpracownikami przygotował specjalną prezentację o walorach tej miejscowości. Następnie odbyła się krótka dyskusja o potrzebie takich spotkań, o wymianie kultur i wzajemnym poznawaniu się. – Zwiedzając szkołę podstawową poznaliśmy litewski system oświaty. Dowiedzieliśmy się, że możliwość przystąpienia do Egzaminu Dojrzałości mają uczniowie, którzy spędzili w szkole 12 lat. Edukacją przedszkolną objęte są dzieci od urodzenia do 6 roku życia. Naukę pierwszego języka obcego dzieci rozpoczynają dopiero w drugiej klasie. Nauczanie podstawowe zajmuje 6 lat. Kończąc 10 klasę uczeń posiada wykształcenie podstawowe. Na Litwie nauka jest obowiązkowa do 16 roku życia. Po ukończeniu 10 klasy można kontynuować naukę w szkole średniej lub zawodowej – wymieniają koordynatorki projektu, dodając przy tym, że najbardziej w pamięci z całą pewnością pozostanie wizyta w przedszkolu. – Dzieci wraz z nauczycielami przywitały nas piękną muzyką, tańcem i śpiewem. Każdy z koordynatorów dostał duży, pachnący zbożem chleb.

Po zwiedzaniu szkoły na wszystkich zagranicznych gości czekała nie lada niespodzianka. Każdy posadził drzewko wbijając obok niego flagę swojego kraju. Następnie udano się na spotkanie projektowe, podczas którego każdy kraj prezentował wykonane do tej pory aktywności. Wspólnie ustalono także kolejne formy i daty wyjazdów oraz zadania do wykonania.

Warto podkreślić, że spotkanie w ramach projektu „Erasmus+” nie mogło oczywiście obyć się bez przyrodniczych elementów. – Mieliśmy okazję podziwić piękno litewskich lasów, idąc po unikatowej Ścieżce Konarami Drzew. To jedyna taka ścieżka nie tylko w krajach bałtyckich, ale też w Europie Wschodniej. Długość ścieżki wynosi 300 metrów i prowadzi na 35-metrową wieżę, z której można podziwiać borek oniksztański, rozsławiony przez litewskiego poetę Antanasa Baranauskasa i wijącą się rzekę Świętą. Również niezapomniane przeżycia spotkały nas w muzeum kosmosu. Na krótką chwilę zatopiliśmy się w ogromie wszechświata i mogliśmy podziwiać piękno gwiazd – mówi Iwona Majrzyk.

Jak podkreślają uczestnicy projektu, wyjazdy studyjne w ramach projektu „Erasmus+” to przede wszystkim oficjalne spotkania i konferencje, mające głównie na celu wzajemną wymianę doświadczeń pomiędzy krajami uczestniczącymi w projekcie.

Redakcja

GminaSitkówka-Nowiny
GminaTroki
GminaUkmerge
GminaWilno
MiejscowośćNowiny
ŹRÓDŁOGmina Sitkówka-Nowiny

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy