3.5 C
Kielce
poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościZjazd Sołtysów Powiatu Kieleckiego

Zjazd Sołtysów Powiatu Kieleckiego

Zobacz

Ponad dwustu sołtysów z powiatu kieleckiego uczestniczyło w Jubileuszowym Zjeździe Sołtysów Powiatu Kieleckiego. Podczas spotkania nagrodziliśmy tych, którzy nieprzerwanie od 20 lat pełnią swoją funkcję na rzecz mieszkańców swojego sołectwa.

6 października, w niezwykle gościnnym i atrakcyjnym turystycznie Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno odbył się XV Zjazd Sołtysów Powiatu Kieleckiego. Tegoroczne spotkanie sołtysów z 19 gmin powiatu kieleckiego, prowadzone przez gospodarzy – starostę kieleckiego Michała Godowskiego i prezes Powiatowego Koła Sołtysów Ziemi Kieleckiej Małgorzatę Kozubek, było bogate w wiele owocnych rozmów. Była to świetna okazja, by omówić najważniejsze sprawy związane z sołtysami, przedstawić pracę samorządu powiatu na rzecz sołtysów. A sołtysi mieli niebywałą okazję, by wymienić się także swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat swojej pracy, wsi i ich mieszkańców.

Oprócz sołtysów obecni byli: wicestarosta Zenon Janus, przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Jan Cedro, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk. Na zjazd przybyli także burmistrzowie, wójtowie, radni powiatowi i inni goście. Obecny był poseł parlamentu europejskiego Czesław Siekierski, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Małgorzata Stanioch oraz Andrzej Michalski, dyrektor kieleckiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przeczytał list od wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

Zebranych przywitał starosta kielecki Michał Godowski, który już na wstępie podkreślił jak dużą rolę w kontaktach z mieszkańcami odgrywają sołtysi. Starosta opowiedział o działaniach samorządu powiatu na rzecz sołtysów, działających w 350 sołectwach.

– To już kolejne spotkanie sołtysów największego powiatu w Polsce. Mam nadzieję, że tematy, które poruszymy, będą ciekawe i przełożą się na efekty działania w terenie. Jestem dumny, że w powiecie mam tak wspaniałych sołtysów, którzy są powiernikami naszych spraw w terenie. To wy dbacie o to, żeby zadania inwestycyjne były prowadzone rzetelnie i odpowiedzialnie. W imieniu Zarządu Powiatu bardzo dziękuję za tę codzienną pracę na rzecz wsi, aktywizacji mieszkańców i pracy na rzecz lokalnego społeczeństwa – podkreślił starosta.

Starosta zapoznał zebranych z działaniami powiatu kieleckiego w latach 2014-2018. Mówił o licznych osiągnięciach powiatu, poczynając od inwestycji w człowieka, w drogi i ich modernizacje i remonty, działaniami na rzecz edukacji i zdrowia, aż po działania społeczne skierowane do mieszkańców 19 gmin. Opowiedział także o realizowanym po raz pierwszy w tym roku „Programie dla sołectw”, dzięki któremu 55 sołectw skorzystało z grantów w wysokości do 5 tysięcy złotych.

– Dzięki temu umożliwiliśmy sołectwom wdrożyć dobre pomysły – dodał Michał Godowski. Starosta zaprosił także na film, który w skrócie pokazywał co samorządowi powiatu udało się zrealizować w mijającej kadencji.

– Najważniejsze cele jakie sobie postawiliśmy, to oddłużenie szpitala w Chmielniku, wszyscy wiemy, że jego sytuacja finansowa była trudna. Wyposażyliśmy szkół w nowoczesne pracownie. Rozpoczęliśmy budowę nowej siedziby szkoły w Łopusznie. Wartość inwestycji to blisko 22 mln. zł., zainwestowaliśmy w służbę zdrowia. Wyposażyliśmy straż pożarną, policję i druhów ochotników w nowoczesny sprzęt. W latach 2015-2018 zrealizowaliśmy wiele inwestycji drogowych, o łącznej długości 150km i o wartości 83 mln 195 tys. zł. – wyliczał starosta.

O tym jak ważna jest współpraca z samorządami mówił prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej – Feliks Januchta, który podkreślił, że stowarzyszenie obchodzi 20 – lecie swojej działalności. – Dziękuję zarządowi województwa za współpracę na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. A staroście za współpracę z sołtysami – mówił.

Podczas spotkania, powiat nagrodził 38 sołtysów, którzy nieprzerwanie pełnią swoją funkcję na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Dla wyróżnionych sołtysów były to chwile wzruszeń.

Po gali wręczenia jubileuszowych wyróżnień, nadszedł czas na prezentacje tematyczne. Jako pierwszy głos zabrał europoseł Czesław Siekierski, który dokonał oceny i przedstawił korzyści z przynależności Polski do Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu, europoseł skupił się także na przedstawieniu zagrożeń dla rolnictwa w najbliższym czasie. – Bilans naszej obecności w zjednoczonej Europie jest korzystny. Od 2004 roku dostaliśmy z unijnego budżetu 150 mld euro. Są to dwa obecne budżety Polski. Strumień pieniędzy popłynął na wieś. Niestety, w nadchodzących latach należy się liczyć z problemami w rolnictwie i obszarach wiejskich.

Joanna Iwanicka, redaktor naczelna „Gazety Sołeckiej” zachęcała sołtysów do zbierania wśród mieszkańców sołectw podpisów pod projektem ustawy dającej sołectwom i sołtysom więcej praw.

– Sołectwo nowych możliwości to projekt ustawy, który ma szansę stać się projektem obywatelskim, jeśli zyska wystarczającą liczbę podpisów. Jest to wyjątkowa szansa dla wszystkich sołtysów, aby mieć swój udział w poprawianiu prawa dotyczącego siebie i swoich sołectw. Inicjatywa zakłada zmiany w ustawie o samorządzie gminnym oraz w kilku powiązanych z nią aktach prawnych, które mają na celu ustrojowe wzmocnienie sołectwa, sołtysa i współpracujących z nim rad sołeckich. Dlatego apelujemy o składanie podpisów pod ustawą – prosiła.

O programie „Odnowa wsi świętokrzyskiej”, finansowanego ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego, opowiedział Adam Żebrowski, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego, który także zachęcał sołtysów, by korzystali z możliwości, jakie dają fundusze europejskie.

– Pogram ten wspiera potrzeby małych miejscowości. Przedstawiciele lokalnych społeczności przygotowują projekty i mają szansę aplikować o środki z budżetu województwa świętokrzyskiego. Maksymalna wartość jaką można uzyskać to 10 tysięcy złotych. Pieniądze mogą być przeznaczone na odbudowę lub remonty świetlic, domów kultury, strażnic OSP, które pełnią funkcję społeczno – kulturalne, zakup ich wyposażenia, także wyposażenia obiektów sportowych, rekreacyjnych, tworzenie szlaków turystycznych, czy palców zabaw – wyliczał.

Reprezentant policji – podins. Aneta Litwin, naczelnik Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji zapoznała wszystkich z krajową mapą zagrożeń. – Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Jest narzędziem informatycznym, pozwalającym policji na czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych podlegających sprawdzeniu przez Policję.

Z kolei Anna Siodlarz, przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Kieleckiej przedstawia informacje o projekcie „Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej”, który jest atrakcyjną propozycją dla dorosłych, chcących skorzystać z bezpłatnych szkoleń informatycznych.

Na zakończenie spotkania, w imieniu sołtysów, podziękowania złożył wójt gminy Zagnańsk, Szczepan Skorupski, który podarował staroście najnowsze zdjęcie „Dębu Bartka” z podpisami sołtysów.

Podczas spotkania, sołtysi mieli okazję zwiedzić Aleję Miniatur „Wonderful World”. Sołtysi odbyli podróż po najpiękniejszych miejscach na ziemi. – W Alei Miniatur zobaczycie Państwo najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę. Jesteśmy jedynym parkiem w Europie usytuowanym na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę całego obiektu – zachęcał właściciel atrakcji turystycznej w Krajnie – Zenon Dańda, który wyjaśnił zwiedzającym, iż większość modeli wykonana jest w skali 1:25, dzięki czemu łatwo można porównać wielkość poszczególnych budowli. Przy eksponatach znajdują się tabliczki informacyjne. Gościom powiatu bardzo podobało się zwiedzanie. Z zaciekawieniem przyglądali się eksponatom.

– Mamy cały świat w pigułce – mówili zadowoleni.

Starosta kielecki uważa, że spotkania z sołtysami są niezwykle ważne, bowiem to właśnie oni są najbliższymi partnerami samorządów: powiatowego i gminnych. – To osoby, na których zawsze można polegać, a na sercu leży im dobro ich miejscowości. Dlatego staramy się raz w roku zorganizować takie spotkanie, żeby poczuli, że nie są pozostawieni samym sobie – powiedział.

Galeria

Aktualności

Złote i Diamentowe Gody świętowano w gminie Masłów

Członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Mirosław Gębski uczestniczył w wyjątkowych jubileuszach Złotych i Diamentowych Godów par...

Polecamy