3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościGmina Sitkówka-Nowiny jedną z najlepiej skanalizowanych i zwodociągowanych gmin w kraju

Gmina Sitkówka-Nowiny jedną z najlepiej skanalizowanych i zwodociągowanych gmin w kraju

Zobacz

XIV edycja ogólnopolskiej konferencji pod hasłem „Gospodarka wodno-ściekowa na terenach niezurbanizowanych” odbyła się w Kielcach. Uczestnicy dyskutowali m.in. o kwestii zaplanowanych w najbliższych miesiącach kolejnych dofinansowań na infrastrukturę komunalną w ramach nowego budżetu UE. Jednym z prelegentów zaproszonych na konferencję był wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, który w ramach zaprezentowania dobrych praktyk mówił o wysokim poziomie skanalizowania i zwodociągowania gminy Sitkówka-Nowiny.

Warto podkreślić, że wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz został zaproszony do podzielenia się doświadczeniami z wdrażania dobrych praktyk w zakresie inwestycji wodno-kanalizacyjnych jako jeden z czterech wójtów. Jak poinformował podczas konferencji, gmina Sitkówka-Nowiny ma bardzo wysoki poziom skanalizowania i zwodociągowania. – Należąca do Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach Gmina Sitkówka-Nowiny, choć zamieszkała przez najmniejszą liczbę osób spośród samorządów tworzących MZWiK, charakteryzuje się infrastrukturą wod.-kan. na poziomie infrastruktury miejskiej. Na dzień 31 grudnia 2015 roku skanalizowanie gminy wyniosło około 93%, a zwodociągowanie około 96% – poinformował wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Część gminy ma charakter terenów uprzemysłowionych, ale znaczne obszary możemy zaliczyć do terenów nisko zurbanizowanych. I to właśnie na tych terenach koncentrują się obecnie inwestycje wod.-kan. realizowane zarówno przez gminę, jak i przez Spółkę Wodociągi Kieleckie. Działania inwestycyjne dotyczące sieci wod.-kan. dotyczą jej rozbudowy na nowych terenach przeznaczonych pod zabudowę. Służą zatem nie tylko zaspokojeniu potrzeb już zasiedlonych nieruchomości, ale też otwarciu terenów pod budownictwo mieszkaniowe – dodał wójt.

Milionowe nakłady inwestycyjne na rozwój sieci wod.-kan. w gminie Sitkówka-Nowiny

Jak podkreślał gospodarz gminy Sitkówka-Nowiny, od 2012 roku do chwili obecnej na terenie gminy zainwestowano w rozbudowę sieci blisko 4,5 miliona złotych. I tak, w roku 2012 było to 800 tysięcy, w granicach 500 tysięcy w roku 2013 i 2014. W kolejnych latach nakłady inwestycyjne na sieci wodno-kanalizacyjne były już zdecydowanie wyższe. – W roku 2015 wydaliśmy na ten cel 1 milion 359 tysięcy złotych, a w roku 2016 kwotę 1 milion 372 tysiące złotych. Rozbudowa sieci wod.-kan. na terenie gminy przebiega na zasadzie współfinansowania przez Inwestorów i Gminę w ramach tzw. Grup Inicjatyw Lokalnych. Położyliśmy na to większy nacisk, dzięki czemu inwestycje wod.-kan. są obecnie realizowane na bieżąco i skorelowane z oczekiwaniami mieszkańców – zaznaczył wójt Sebastian Nowaczkiewicz podczas swojej prelekcji. – Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Sitkówka-Nowiny na terenie gminy wskazany jest znaczny obszar nowych terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, usługową i produkcyjną, co wiąże się z dużym zainteresowaniem mieszkalnictwem i inwestowaniem na naszym terenie. W związku z tym, istnieją wciąż duże potrzeby rozbudowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Na podstawie danych z lat poprzednich, przy uwzględnieniu analizy potrzeb na lata następne, należy przewidywać, że potrzeby finansowe gminy dotyczące realizacji inwestycji rozbudowy sieci wod.-kan. w latach następnych kształtować się będą na poziomie około od 700 do 900 tysięcy złotych rocznie – poinformował wójt, wspominając także o konieczności przebudowy niektórych najstarszych odcinków sieci wodociągowych, między innymi w Kowali.

Inwestycje Wodociągów Kieleckich w gminie Sitkówka-Nowiny

Wspomniana specyfika gminy Sitkówka-Nowiny w obrębie MZWiK dotyczy również infrastruktury. – W najmniejszej z gmin MZWiK znajduje się największa oczyszczalnia ścieków. Zajmuje ona 21 hektarów powierzchni. Służy zarówno mieszkańcom gminy Sitkówka-Nowiny, jak i mieszkańcom gminy Masłów, ale przede wszystkim mieszkańcom Kielc. Wodociągi Kieleckie są ważnym pracodawcą na naszym terenie. Na obiekcie oczyszczalni zatrudnionych jest 68 osób, spośród których część to mieszkańcy gminy. Z racji posiadania tak rozbudowanej infrastruktury, Wodociągi Kieleckie są również znaczącym płatnikiem, zasilającym budżet gminy przede wszystkim w postaci podatku od nieruchomości. Równie ważną kwestią jest podniesienie jakości wody w rzece Bobrza poniżej oczyszczalni, po modernizacji której, według badań przeprowadzonych przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, ma ona w tym miejscu II stopień czystości. Wcześniej woda ta nie mieściła się w żadnej klasie. Teraz można nią poić zwierzęta, czy organizować kąpieliska. Dzięki tym korzystnym zmianom na rzece powstał szlak kajakowy i rozwija się turystyka kajakarska – mówił wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Warto dodać, że gmina ma dobrze rozwiniętą sieć wodociągową o łącznej długości 72,6 kilometrów. Sieć magistralna w całości należy do majątku gminy, a rozdzielcza w zdecydowanej większości. Sieć wod.-kan. została wykonana z materiałów bardzo dobrej jakości, co powoduje jej niską awaryjność. – Bez wątpienia sytuacja gminy w zakresie rozwoju infrastruktury wod.-kan. jest wyjątkowa, ponieważ została ona skanalizowana i zwodociągowana niemalże w całości. Obecnie w gminie prowadzone są w szczególności inwestycje związane z rozwojem terenów niezurbanizowanych – podsumował swoją prelekcję wójt Sebastian Nowaczkiewicz, dziękując jednocześnie za możliwość podzielenia się doświadczeniami w zakresie rozbudowy sieci wod.-kan. i planami inwestycyjnymi na najbliższe lata.

W programie dwudniowych obrad oprócz doświadczeń i dobrych praktyk polskich gmin związanych z gospodarką wodno-ściekową na terenach niezurbanizowanych rozmawiano także o praktycznych konsekwencjach wejścia w życie nowej ustawy Prawo Wodne i gospodarce wodno-ściekowej w Polsce w 2016 roku na podstawie analizy stanu i perspektywy zmian. Przytoczono także wnioski NIK z kontroli organów gmin na rzecz zwiększenia liczby użytkowników sieci kanalizacji sanitarnej.

Agnieszka Olech

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy