3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościWielkie święto folkloru w Chmielniku

Wielkie święto folkloru w Chmielniku

Zobacz

Muzyka ludowa zawładnęła w niedzielę chmielnickim rynkiem. Podczas XIX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów blisko 500 artystów zaczarowało gości swoim śpiewem, żywiołowością, temperamentem i nastrojem pięknej folklorystycznej muzyki.

XIX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku [WIDEO]

To był wyjątkowy dzień i prawdziwe święto folkloru powiatu kieleckiego. Na chmielnickim rynku królowała tradycyjna muzyka ludowa oraz pieśni folklorystyczne naszych wspaniałych powiatowych artystów. Choć pogoda nie rozpieszczała, to wszyscy pięknie prezentowali się w ludowych strojach, po raz kolejny przyciągając tłumy publiczności do wspólnej zabawy.

Jako pierwsi na scenę weszli ubiegłoroczni laureaci powiatowego przeglądu – Zespół Pieśni i Tańca Morawica oraz Zespół Śpiewaczy Wolanecki. Tuż po ich występach rozpoczął się przegląd, który trwał do późnego wieczoru. Muzyczne prezentacje i temperament artystyczny, w trzech kategoriach: soliści, zespoły śpiewacze i zespoły pieśni i tańca, oceniało jury w składzie Wioletta Krzyżanowska, Grzegorz Michta i Dariusz Figlarski. Członkowie jury już na początku stwierdzili, że będzie to wyjątkowa konfrontacja tradycyjnej muzyki ludowej i jej nieco nowocześniejszego wydania w wykonaniu młodych zespołów śpiewaczych, które na powiatowej scenie pojawiły się po raz pierwszy.  W ramach kilkugodzinnego koncertu w programie ujęto pieśni i piosenki z regionu kieleckiego, pieśni obrzędowe, ludowe przyśpiewki – a wszystko okraszone wyjątkowym i żywiołowym tańcem.

Do wspólnej zabawy ze sceny serdecznie zapraszali: starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Bogdan Gierada, Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk oraz Mariusz Ściana, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. Gośćmi przeglądu byli: przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa – Piotr Żołądek, Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu promocji, turystyki i sportu Urzędu Marszałkowskiego i prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gościliśmy także Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, europosła Czesława Siekierskiego, radnego sejmiku Henryka Milcarza. Na przeglądzie obecni byli radni powiatowi: Bogumiła Kowalczyk, Katarzyna Stańko i Zdzisław Zapała. Nie zabrakło wójtów i burmistrzów – wśród nich Pawła Marwickiego z Miasta i gminy Łagów, Dariusza Meresińskiego z Miasta i Gminy Daleszyce, Sebastiana Nowaczkiewicza z gminy Sitkówka – Nowiny, Tomasza Lato z gminy Masłów, wójta Nowej Słupi Andrzeja Gąsiora, który występował także ze swoim zespołem.

– Dzisiaj jesteśmy na pięknym wydarzeniu, na XIX Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który tu na chmielnickim rynku ma swoją bogatą tradycję. Tym samym możemy sobie uświadomić, jak ważne jest w powiecie kieleckim pielęgnowanie lokalnej kultury, bogatej tradycji i przywiązania do niej. Jesteśmy największym powiatem w Polsce, stąd tak duża liczba artystów na scenie z roku na rok. Wielu z tych wykonawców przyciąga za sobą wiernych miłośników, którzy liczą na wyjątkowość artystyczną i brzmieniową – powiedział Michał Godowski, starosta kielecki. – Cisze się także, że chmielnicki przegląd co roku udowadnia, że kultura ludowa i folklor cieszą się ogromnym powodzeniem, a mieszkańcy powiatu tak licznie przybyli na tę imprezę, bo to jedyna taka okazja, by zapoznać się z ogromnym dorobkiem artystycznym twórców kultury ludowej z powiatu kieleckiego. To także niepowtarzalna okazja do obejrzenia i wysłuchania utworów, które zaprezentują artyści z Zespołów Śpiewaczych, Zespołów Pieśni i Tańca oraz soliści. Cieszę się ogromnie, iż samorząd powiatu kieleckiego od lat kultywuje i dba o rozpowszechnianie naszego regionalnego folkloru i gwary.

Dobrej zabawy ze sceny życzył także Mariusz Ściana, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik. – Jest mi niezmiernie miło ze po raz kolejny Chmielnik gości tak wielu artystów z terenu powiatu kieleckiego.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał, że jego korzenie sięgają Chmielnika. Ze sceny wspominał swoje miasto rodzinne. – Czuję się tu jak u siebie, moi rodzice się tutaj urodzili, mama w Borzykowej, a tata w Suskrajowicach. Folklor, muzyka ludowa i korzenie są rdzeniem kultury polskiej. Warto ją wspierać – powiedział. Marszałek pogratulował artystom, którzy oddają się z takim sercem twórczości. – Aby śpiewać, trzeba to kochać.

Marszałek Adam Jarubas pogratulował wszystkim artystom i podziękował im za ciężką pracę na rzecz krzewienia kultury ludowej. – Kulturę ludową należy doceniać, bo dzięki niej przetrwał język polski, przetrwała narodowość w czasie zaborów. Pielęgnujmy tradycje – powiedział marszałek. Na zakończenie dodał, iż cieszy się, że mamy wspaniałych ludzi, którym się chce i potrafią tak wspaniale dbać o kulturę. – Tutaj w Chmielniku, powiat stworzył doskonałe miejsce dla miłośników muzyki ludowej, którzy podczas przeglądu odnajdują zwyczajne piękno i dźwięki znakomitego polskiego folkloru.

Europoseł Czesław Siekierski w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest docenienie artystów ludowych. Podziękował także organizatorom przeglądu, że wyjątkową dbałość o muzyków. Z kolei Jan Cedro wspomniał, że w Chmielniku można posłuchać i zobaczyć niezwykłych przedstawicieli „kodu kulturowego”. – Mam nadzieję, że te niezapomniane chwile obcowania z folklorem pozwolą mieszkańcom naszego powiatu miło spędzić niedzielny czas, bowiem ogromny potencjał kulturowy tkwi w powiecie kieleckim. Poprzez przegląd pokazujemy to, co w kulturze ludowej powiatu jest najpiękniejsze – dodał Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach.

– Jest to chyba największy przegląd zespołów folklorystycznych w województwie świętokrzyskim. Życzę miłej zabawy w duchu rywalizacji, śpiewu, tańca i zabawydodał członek Zarządu Powiatu w Kielcach Marek Kwiecień.

Po wysłuchaniu wszystkich artystów jury udało się na narady, ale muzycy nie przerwali występów – wciąż z energią grali i śpiewali na powiatowej scenie, porywając do tańca tłumnie zgromadzoną publiczność. Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, bowiem artyści dali z siebie wszystko, pokazując ogromny talent i zapał. Do tańca i wspólnego śpiewu zachęcała kierownik referatu promocji kieleckiego starostwa Beata Piotrowska-Wróbel. – Nasz przegląd jest doskonałą okazją do podtrzymania ważnych więzi i nawiązywania nowych przyjaźni – dodała. Każdy występ artystów był gromko oklaskiwany.

Jak podkreślił członek jury, Grzegorz Michta, powiatowy przegląd stał się wyjątkowo uroczym koncertem, poruszającym i wnoszącym niezwykle cenne jakości muzyczne, aranżacyjne i prezentacyjne. – Jury, oceniając wykonawców,  brało pod uwagę gwarę, wyraz artystyczny, czystość śpiewu i ogólny wizerunek sceniczny. Ceniliśmy sobie bogactwo dźwiękowe, które poprzez taniec oddziaływało na człowieka.

Natomiast Wioletta Krzyżanowska z kieleckiego starostwa podkreśliła, że oprócz zespołów z bogatym dorobkiem, na powiatowej scenie zobaczyliśmy nowych artystów. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mieszkamy w pięknym powiecie kieleckim, gdzie kultywuje się tradycje. Ogromne brawa należą się dla nowych zespołów, ale jednocześnie dziękuję tym, którzy są na niwie kultury od wielu lat – powiedziała.

Miłym zwieńczeniem przeglądu była niespodzianka dla mieszkańców Chmielnika – od członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka, który przywiózł umowę wartą 1 mln 500 tys. zł na dofinansowanie oświetlenia w gminie Chmielnik. – W imieniu swoim i marszałka pragnę podziękować za wyjątkową gościnę i wielkie serce mieszkańców Chmielnika. W zamian przywiozłem umowę wartą 1, 5 mln na zmodernizowanie oświetlenia ulicznego w gminie Chmielnik powiedział Piotr Żołądek. Za wsparcie samorządu województwa świętokrzyskiego podziękowali gospodarze: burmistrz Miasta i Gminy Chmielnik – Paweł Wójcik oraz jego zastępca Mariusz Ściana. – Łącznie pozyskaliśmy ponad 40 mln zł o marszałka. To ogromne wsparcie naszego budżetu – przyznał burmistrz.

                                                                                    Najbardziej zasłużeni dla lokalnej kultury

Podczas powiatowego przeglądu starosta kielecki Michał Godowski wręczył Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury wyłoni zwycięzców w trzech kategoriach: za całokształt działalności, twórca dzieła lub wydarzenia, zespół artystyczny. – Nagradzamy osoby, które w ubiegłym roku szczególnie zasłużyły się dla powiatu kieleckiego w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej. Każdy ze zwycięzców otrzyma statuetkę „Gloria”, stworzoną przez artystę – rzeźbiarza Sławomira Micka – powiedział starosta Michał godowski. – Warto dodać, że nagrody te przyznawane są od 16 lat.

Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kultury otrzymał w tej edycji człowiek o niezwykłym sercu i oddaniu dla muzyki, solista i multiinstrumentalista. Człowiek wielkiego głosu o pięknej charakterystycznej barwie – Adam Młodawski. W kategorii nagród indywidualnych Twórca Dzieła nagrodę otrzymał muzyk, akordeonista i instruktor – Grzegorz Michta, a wyróżnienie Jadwiga Brzoza. W kategorii nagroda dla zespołów artystycznych uhonorowano zespół Echo Łysicy, a wyróżnienie otrzymał zespół Nidzianecki. Nagrodzeni gorąco podziękowali za nagrody. – To dla mnie miły sposób docenienia mojej pracy – przyznał Adam Młodawski.

– To nagroda za trud i ciężką prace, jaką wykonuję z zespołami ludowymi na terenie województwa i powiatu. Jest też dla mnie motywacją do dalszej pracy, od wielu lat prowadzę zespoły folklorystyczne w wielu gminach powiatu kieleckiego  i województwa – powiedział Grzegorz Michta. – Tutaj w Chmielniku obserwuję coraz to nowe nurty kulturalne inspirowane kulturą ludową. Piosenki są niepowtarzalne.

 – Nagroda była miłym zaskoczeniem, z muzyką ludową związani jesteśmy już dziesięć lat. Śpiewamy, bo to kochamy. Wydajemy płyty, panie biorą udział w wielu przeglądach i konkursach – przyznała Halina Kot z zepołu Echo Łysicy.

Podczas przeglądu jubileusz obchodził Zespół Źródło Sanicy. Członek Zarządu Powiatu – Marek Kwiecień podziękował zespołowi za krzewienie kultury ludowej na terenie zarówno Chmielnika, jak i powiatu kieleckiego.

Laureaci XIX Powiatowego Przeglądu Zesołów Folklorystycznych i Solistów:

Kategoria Soliści:

  1. Irena Gąsior – Nowa Słupia
  2. Marianna Jamrożek – Górno
  3. Ryszard Kumor – Morawica
  4. (wyróżnienie) Anna Kruk – Morawica i Elżbieta Młynarczyk – Morawica

Zespoły Śpiewacze”

  1. Zespół Bolechowiczanie – Nowiny
  2. KGW Leszczyny – Górno/ Zespół Sukowianki znad Lubrzanki – Daleszyce
  3. Zespół Łabecanki – Morawica
  4. (wyróżnienia) Zespół Jaworzanki – Zagnańsk, Zespół Wesołe Kumoszki – Nowa Słupia, Zespół Wesołe Gosposie- Daleszyce,  Zespół Ludowy Zaborzanki, Zespół Źródło Sanicy – Chmielnik

Zespoły Pieśni i Tańca:

  1. Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka
  2. Zespół P i T Leśnianie – Bodzentyn
  3. Zespół Pi T Furmani – Bodzentyn
  4. (wyróżnienie) Zespół Pieśni i Tańca Bęczkowianie – Górno

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy