3.5 C
Kielce
wtorek, 24 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności20 defibrylatorów na 20 lecie powiatu

20 defibrylatorów na 20 lecie powiatu

Zobacz

13 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kieleckiego wzbogaciło się dziś o nowe urządzenia ratujące życie.

Dzisiaj, podczas spotkania z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kieleckiego oraz wójtami, starosta kielecki Michał Godowski przekazał trzynastu jednostkom sprzęt. Podziękował strażakom za ciężką i pełną poświęceń pracę i zadeklarował dalsze wsparcie ze strony powiatu.

– Samorząd powiatu kieleckiego od dłuższego czasu mocno wpiera jednostki OSP, dążąc do poprawy bezpieczeństwa w naszych małych ojczyznach. Rozumiemy potrzeby jednostek i wiemy jak istotne jest zapewnienie nowoczesnego sprzętu, który wesprze druhów w ich ratowniczym działaniu. Dlatego doceniając służbę i działalność jednostek i druhów przekazujemy kolejne defibrylatory, które będą wsparciem w niesieniu pomocy w przypadku zagrożenia życia – powiedział starosta kielecki Michał Godowski. – Łącznie w 2018 roku kieleckie starostwo zakupiło 20 defibrylatorów dla jednostek OSP. 5 sztuk zostało przekazanych już w lutym – otrzymały je jednostki OSP Bodzentyn, Sędziejowice, Makoszyn, Rykoszyn, Chańcza. Kolejne dwa trafiły do OSP Gumienice i Chęciny. Dzisiaj, do strażaków z 13 jednostek zostały przekazane kolejne defibrylatory. Trafiły do OSP w Wolicy, Piotrkowicach, Smykowie, Sukowie, Górnie, Masłowie, Mąchocicach Kapitulnych, Mniowie, Piekoszowie,  Rakowie, Woli Murowanej, Zagnańsku i Samsonowie.

Starosta dodał, iż sam jest strażakiem. – Zawsze powtarzam, że działalność i pomoc ochotniczym strażom pożarnym jest bardzo ważna. Są to ludzie, którzy nie tylko walczą z żywiołem i bronią dobytku. To także ludzie ratujący życie, dlatego warto by w ich działaniu pomagał nowoczesny sprzęt. Dlatego warto i trzeba im pomagać – powiedział.

Starosta podkreślił, że jeszcze do niedawna tylko sześć jednostek w powiecie kieleckim dysponowało tego typu sprzętem. – Obecnie co trzecia jednostka będzie miała na wyposażeniu automatyczny defibrylator wspomagający ratowników w sytuacjach zagrożenia życia ludzi.

W przekazaniu sprzętu uczestniczyli także: przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach – Jan Cedro  oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Marek Kwiecień i Józef Szczepańczyk.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro, zaznaczył, iż to kolejna, cenna inicjatywa Zarządu Powiatu. Podkreślił, że dzięki tej inwestycji znacząco wzrośnie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. – Bezpieczeństwo każdego z nas jest wartością, która jest bezcenna. Dlatego warto inwestować w mieszkańców  – powiedział.

Krzysztof Janicki z Zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa kieleckiego starostwa podkreślił, że strażacy z OSP najczęściej jako pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia. – Nie tylko wypadki drogowe są sytuacjami, gdzie defibrylator może być potrzebny. Używa się go przy pożarach, zatonięciu, przy zatruciu tlenkiem węgla, oraz przy wielu innych przypadkach, gdzie czeka się na przyjazd pogotowia ratunkowego – powiedział.

Od stycznia do 30 czerwca 2018 roku w powiecie kieleckim, wg statystyk policyjnych, było 142 wypadki, 10 ofiar śmiertelnych, 196 rannych oraz 1119 zgłoszonych kolizji.

Na  uroczystości obecny był ks. Łukasz Zygmunt – kapelan kieleckich strażaków, który wyraził wdzięczność za pomoc strażakom. Przytoczył przykład jednostki OSP z Krasocina, która na miejsce wypadku przyjechała jako pierwsza. – Strażacy ochotnicy z Krasocina uratowali 63-letnią kobietę, która dostała zawału serca. Pomógł im w tym defibrylator. Gdyby nie to urządzenie, karetka mogła przybyć zbyt późno. Strażakom z obdarowanych jednostek życzono przede wszystkim tego, aby nie musieli tych urządzeń używać.

W imieniu samorządowców, głos zabrał wójt gminy Mniów – Mariusz Adamczyk, który podziękował Zarządowi Powiatu za kolejne już wsparcie jednostek OSP. – Dziękujemy za tą cykliczną pomoc i dziękujemy za to, że Zarząd zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wsparcie jednostek OSP.

Druhowie byli bardzo wdzięczni za przekazany sprzęt. – Ten sprzęt na pewno podniesie zdolności ratownicze każdej jednostki. Dobrze jest wiedzieć ze dysponujemy dobrym sprzętem i że w razie konieczności możemy go użyć w zdarzeniach drogowych. Mamy nadzieje go używać jak najrzadziej – powiedział w imieniu druhów Szymon Wawrzykowski, OSP Piotrkowice.

Podczas uroczystości odbył się pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora oraz szkolenie z pierwszej pomocy przy wykorzystaniu defibrylatorów AED. Zdaniem Grzegorza Dokruno ratownika prowadzącego szkolenia urządzenia są w pełni bezpieczne. – Ten sprzęt może tylko uratować nam życie. Defibrylatory, czyli urządzenia które pomogą przywrócić pracę serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia są niezbędnym sprzętem w pracy służb ratowniczych. Automatyczne podpowiedzą nam w jaki sposób należy ich użyć. Jedyną czynnością jaką musimy wykonać to przyklejenie elektrod na ciele poszkodowanego we właściwy sposób, a następnie postępować zgodnie z poleceniami.

Strażakom z obdarowanych jednostek życzono przede wszystkim tego, aby nie musieli tych urządzeń używać. Wartość urządzeń to koszt ok. 120 tys. zł.

Galeria

Aktualności

Świąteczne życzenia Burmistrza Miasta i Gminy Morawica

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2025 Roku Burmistrz Miasta i Gminy Morawica Marian Buras składa serdeczne życzenia.

Polecamy