Starostwo Powiatowe w Kielcach z okazji 20-lecia samorządu powiatu kieleckiego oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozstrzygnęło dwa konkursy fotograficzne – „20 lecie samorządu – Powiat Kielecki czysty i zielony” oraz „Droga do niepodległości – pomniki pamięci w jedności z przyrodą”.
– Rok 2018 jest rokiem wyjątkowym. Obchodzimy jubileusze 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 20-lecia istnienia samorządów. Chcieliśmy włączyć dzieci i młodzież do udziału w tych obchodach – mówił Michał Godowski, starosta kielekci, który opowiedział młodzieży o samorządzie powiatu.
Celem konkursu było uczczenie pamięci uczestników powstań i przypomnienie mieszkańcom powiatu miejsc pamięci narodowej. Zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie i upamiętnienie takich miejsc, które często są zapomniane, zaniedbane, ale zawsze wtopione w piękny krajobraz przyrodniczy powiatu kieleckiego. Fotografie złożone na konkurs przedstawiały różne formy pomników. Na zdjęciach uwidoczniono także krzyże w lasach, na cmentarzu, w wielu przypadkach w złym stanie technicznym, zarośnięte. Zgodnie z założeniami konkursu powinny one zostać otoczone włąciwą opieką aby móc kultywować pamięć o losach powstańców a zarazem pielęgnować kulturowe dziedzictwo powiatu kieleckiego.
– Jesteśmy bardzo dużym powiatem, liczącym 210 tys mieszkańców. Dodatkowo jesteśmy największym powiatem w Polsce, ale też jesteśmy najwiekszą współlnotą samorządową w naszym województwie – dodał starosta, który podziękował wszystkim za udział w konkursie, dzięki któremu młodzież pokazała najpięniejsze miejsca powiatu, ale też miejsca dawno zapomniane w naszym regionie.
Na konkurs „20 lecie samorządu – Powiat Kielecki czysty i zielony” wpłynęło 31 zdjęć z 10 placówek oświatowych. Adresatami byli uczniowie klas VI i VII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych (z wyjątkiem uczniów klas maturalnych) oraz młodzieżowe ośrodki wychowawcze z terenu powiatu kieleckiego.
Komisja konkursowa oceniała zdjęcia złożone przez uczestników konkursu, kierując się kryteriami takimi jak: zgodność z tematem konkursu, jasność przekazu, możliwość oddziaływania na wyobraźnię i walory artystyczne.
– Celem konkursu było ukazanie jak na przestrzeni 20 lat, podniosła się atrakcyjność powiatu kieleckiego, z uwagi na zrealizowanie wielu inwestycji sprzyjającym ochronie przyrody. Zdjęcia miały udokumentować, że dzięki tym działaniom powiat kielecki stał się czysty, zielony, atrakcyjny dla mieszkańców i turystów szukających miejsc do odpoczynku oraz miłośników przyrody. Uległa także poprawie jakość życia mieszkańców – dodaje Marek Kwiecień, czoenk Zarządu Powaitu w Kielcach.
Fotografie złożone na konkurs przedstawiały zrealizowane inwestycje służące ochronie środowiska (farmy wiatrowe, oczyszczalnie ścieków, solary, zbiorniki wodne, formy ochrony krajobrazu), a tym samym udokumentowały pozytywne zmiany jakie nastąpiły na terenie powiatu kieleckiego w okresie 20 lat istnienia samorządu Powiatu Kieleckiego.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Piotr Brzozowski z VI klasy Szkoły Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych w Hucie Starej; opiekun: Pani Anna Choda;
II miejsce – Patrycja Sosińska z II klasy Gimnazjum im. gen. K.Tańskiego w Chmielniku; opiekun: Pani Aneta Barucha – Wolska;
III miejsce – Julia Janus z VII klasy Szkoły Podstawowej w Zaborowicach; opiekun: Pani Marta Lachowska;
Wyróżnienie – Jakub Wójcik z II klasy Gimnazjum im. gen. K.Tańskiego w Chmielniku; opiekun: Pani Aneta Barucha – Wolska.
Na drugi konkurs – pn. „Droga do niepodległości – pomniki pamięci w jedności z przyrodą” wpłynęło 65 zdjęć z 11 placówek oświatowych.
– Rok 2018 jest szczególny dla historii Polski, ponieważ dokładnie 100 lat temu w roku 1918, Polska po 123 latach odzyskała swoją niepodległość. Celem konkursu było uczczenie pamięci uczestników powstań i przypomnienie mieszkańcom powiatu miejsc pamięci narodowej. Zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie i upamiętnienie takich miejsc, które często są zapomniane, zaniedbane, ale zawsze wtopione w piękny krajobraz przyrodniczy powiatu kieleckiego. Fotografie złożone na konkurs przedstawiały różne formy pomników. Na zdjęciach uwidoczniono także krzyże w lasach, na cmentarzu, w wielu przypadkach w złym stanie technicznym, zarośnięte. Zgodnie z założeniami konkursu powinny one zostać otoczone właściwą opieką aby móc kultywować pamięć o losach powstańców a zarazem pielęgnować kulturowe dziedzictwo powiatu kieleckiego – wymienia Marek Kwiecień.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Aleksandra Dębczyńska z II klasy oddziału gimnazjalnego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Daleszycach; opiekun: Pani Joanna Pala;
II miejsce – Katarzyna Soboń z II klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie; opiekun: Pani Iwona Rydz;
III miejsce – Martyna Zimnicka z VII klasy Szkoły Podstawowej w Rykoszynie; opiekun: Pani Jolanta Świebodzka;
Wyróżnienie – Szymon Wolski z II klasy Gimnazjum im. gen. K.Tańskiego w Chmielniku; opiekun: Pani Aneta Barucha – Wolska.
Wszystkim laureatom komisja konkursowa przyznała nagrody rzeczowe w postaci drobnego sprzętu elektronicznego/sportowego/radiowego, książek o tematyce przyrodniczej o łącznej wartości około 1 000,00 zł .