Są małe, białe i wyglądem przypominają przyjazne szczeniaki. Do tego grzecznie wykonują nasze polecenia. Mowa o Photonach – interaktywnych robotach edukacyjnych, posiadaniem których może poszczycić się Publiczna Szkoła Podstawowa w Sierakowie.
Placówka z Sierakowa dokłada wszelkich starań, aby jej uczniowie mogli korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Szkoła dysponuje aktualnie aż czterema Photonami. Roboty te wspomagają rozwój kreatywności, zdolności logicznego myślenia oraz poznawanie podstaw programowania. Z Photonami mogą pracować nawet przedszkolaki, bowiem oprogramowanie przystosowane jest do potrzeb i możliwości już trzyletnich maluchów.
Sterowanie robotem umożliwia specjalna aplikacja, która przewiduje szereg zadań mających na celu stopniową naukę programowania. Dzięki wbudowanym sensorom Photon wie, jaką odległość pokonał, wydaje dźwięki, wyczuwa dotyk czy zmienia kolor podświetlenia, a to tylko niektóre z jego możliwości.
Zanim jednak roboty trafiły w ręce uczniów, musiały najpierw zostać ujarzmione przez nauczycieli. W czasie, gdy podopieczni przebywali na feriach zimowych, grono pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej w Sierakowie, wraz z panią dyrektor Lucyną Otawską na czele, przeszło intensywne szkolenie z zakresu obsługi Photonów oraz dedykowanej im aplikacji.
Pierwsze lekcje z Photonami już za nami. Interaktywne roboty oczarowały nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Dzieci były zachwycone możliwością zabawy z Photonami i wydawania im rozmaitych poleceń.
Na uwagę zasługuje fakt, że Photon to produkt polski, bowiem twórcami tego interaktywnego robota są absolwenci Politechniki Białostockiej: Marcin Joka, Krzysztof Dziemiańczuk, Michał Bogucki i Maciej Kopczyński. Wyłącznym dystrybutorem robota Photon dla polskiej edukacji została Grupa MAC S.A, której siedziba znajduje się w Kielcach.
Anna Brzezińska-Rubak