3.5 C
Kielce
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPrzewodnicząca Rady Gminy odmówiła mieszkańcom prawa głosu

Przewodnicząca Rady Gminy odmówiła mieszkańcom prawa głosu

Zobacz

Inwestycje nie zostaną zrealizowane

Wyjątkowo burzliwa sesja Rady Gminy Sitkówka-Nowiny miała miejsce w dniu 17 marca 2018 r. Po odrzuceniu zmian w budżecie gminy i odmowie mieszkańcom zabrania głosu przez przewodniczącą Rady Gminy Zofię Duchniak, oburzeni mieszkańcy opuścili salę konferencyjną, w której odbywała się sesja.

Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym na wniosek wójta gminy Sitkówka-Nowiny Sebastiana Nowaczkiewicza. – Jest to spowodowane koniecznością dokonania zmiany w budżecie, dotyczącą inwestycji, między innymi realizowanymi z powiatem kieleckim, ponieważ do 20 kwietnia musi być podpisana umowa na wykonanie modernizacji drogi powiatowej w Woli Murowanej. Jest też wymagane podpisania umowy na drogę powiatową w Kowali oraz chcemy też rozpocząć prace dotyczące innych inwestycji m.in.  też programu Odnawialnych Źródeł Energii dla mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny i mieszkańców gminy Piekoszów – wyjaśnił wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

O przekazanie pieniędzy na realizację drogi w Kowali prosiła radna Renata Posłowska, wskazując na jej fatalny stan i fakt, że zagraża ona bezpieczeństwu pieszych i kierowców. – Przy pomocy trzech instytucji: gminy Sitkówka-Nowiny, gminy Morawica, a także powiatu kieleckiego prace zostały podjęte. Na sesję przybyło też duże grono mieszkańców Kowali, by zaapelować o przekazanie środków na realizację inwestycji – argumentowała, prosząc jednocześnie o wysłuchanie głosu mieszkańców w tej sprawie.

Między radnymi wywiązała się dyskusja, radna Małgorzata Wójtowicz wskazywała na to, że z sołectwa Zgórsko-Zagrody zostały zabrane pieniądze na cztery inwestycje. – Przesunięty zostanie jedynie termin zakończenia prac na tych inwestycjach, ponieważ, i to podtrzymuję, będziemy chcieli rozpocząć prace jeszcze jesienią tego roku (…) zakończenie tych prac będzie planowane na wiosnę przyszłego roku (…) To jest tylko kwestia ostatecznego rozliczenia inwestycji – wyjaśniał wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Kontynuując temat radna Małgorzata Wójtowicz zapytała, dlaczego nie ma pieniędzy w budżecie, skoro budżet był tak skonstruowany, że miały się znaleźć w nim pieniądze na całość inwestycji. Wójt Sebastian Nowaczkiewicz wskazał na gwałtowny wzrost kosztów realizacji inwestycji na rynku zamówień publicznych. – Koszt inwestycji rośnie o 30-40%, a nawet więcej w stosunku do wartości kosztorysowej.

Po dłuższej dyskusji dotyczącej zasadności zmian w budżecie gminy i hierarchii ważności poszczególnych inwestycji głos zabrał radny Zbigniew Pyk. – Wszystkie drogi są bardzo ważne, za wszystkimi głosowaliśmy i wszystkie, jak wójt powiedział, mają być robione, a to, że będą przesunięte o miesiąc, dwa czy trzy, zwłaszcza płatności wykonania tych dróg, to naprawdę nie ma znaczenia dla nas, zwłaszcza w ostatnim roku naszej kadencji. I nie powinniśmy przeszkadzać, a powinniśmy pomagać, żebyśmy te drogi zrobili, oczywiście w jak największym zakresie, bo być może któraś nie zostanie do końca wykonana, ale to tak zawsze było, jest i tak zawsze będzie (…) po co cała demagogia i dyskusja zupełnie tutaj niepotrzebna? Trzeba te poprawki nanieść, bo w przeciwnym razie te drogi nie zostaną zrobione, o które tak bardzo zabiegać – mówił. Jego wypowiedź została nagrodzona gromkimi brawami ze strony obecnych na sali mieszkańców.

Podobnie wypowiedział się obecny na sali wicestarosta Zenon Janus, który apelował o przyjęcie poprawek w budżecie gminy. Radna Edyta Giemza podkreśliła, że kwestia dotyczy również ponad stu osób, które uczestniczą w programie budowy Odnawialnych Źródeł Energii.

W głosowaniu nad zmianami w budżecie gminy wzięło udział 14 radnych: 7 opowiedziało się za wprowadzeniem zmian (Edyta Giemza, Renata Posłowska, Renata Krzysiek-Nowakowska, Artur Podczasiak, Zbigniew Pyk, Marian Wilk,Robert Mularczyk), 7 było przeciw (Marcin Wojcieszyński, Zofia Duchniak, Michał Kurtek, Małgorzata Wójtowicz, Eugeniusz Czerwiak, Łukasz Gryń, Waldemar Kasprzyk). W sesji nie uczestniczył Andrzej Kasperek. Tym samym uchwał nie została przyjęta. Oznacza to, że wiele inwestycji stoi pod znakiem zapytania, zaś przyszłość niektórych jest już przesądzona. W tym roku na pewno nie będzie realizowana przebudowa drogi powiatowej w Woli Murowanej, najprawdopodobniej ta sama sytuacja nastąpi w przypadku drogi powiatowej w Kowali.

Decyzja radnych wywołała oburzenie wśród mieszkańców. Radny Artur Podczasiak podkreślał, że przewodnicząca Rady Gminy nie pozwoliła mieszkańcom się wypowiedzieć, co jest oznaką braku szacunku do nich. Z sali odezwały się głosy: – Radni są dla mieszkańców, – Nie będziemy na Państwa głosować, – To skandal, po czym mieszkańcy opuścili obrady Rady Gminy.

Mając na uwadze różne relacje mediów dotyczące obrad Rady Gminy w dni 17 kwietnia 2018 r. Poniżej publikujemy pełny zapis jej przebiegu.

nagranie z sesji

Aktualności

Polecamy