Otwierając spotkanie Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy – Teresa Badowska życzyła zebranym miłego odbioru tej pięknej powieści o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary i zachęcała do ponownego jej przeczytania oraz do częstego sięgania po książkę i jak najczęstszego odwiedzania Biblioteki.
W ten niezwykły nastrój lektury wprowadzili nas młodzi mieszkańcy naszej gminy, obdarzeni niezwykłym talentem recytatorskim – Julia Haba i Kacper Dziewięcki. Czytając przenieśli nas w miejsce akcji powieści, jaką jest Rzym, a w nim dzielnice zamieszkałe przez bogaczy, gdzie znajduje się willa Petroniusza, dom Winicjusza, pałac Nerona, amfiteatr, cyrk Nerona i jego ogrody oraz dzielnica biedoty – Zatybrze.
Temu jakże wzniosłemu wydarzeniu kulturalnemu towarzyszyli samorządowcy, którzy kolejno zaprezentowali słuchaczom fragmenty powieści, które czytali radni: Marianna Parlicka- Słowik, Leszek Cygan oraz Bartosz Kruk. Kolejne fragmenty prezentowali słuchaczom: Janina Jędrocha, Barbara Lopart oraz członkowie Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”.
Organizatorzy wydarzenia zadbali o odpowiedni nastrój. Przygotowano poczęstunek na świeżym powietrzu, a całość dopełniła piękna scenografia wykonana przez Panią Hannę Kuta, która przeniosła uczestników w miejsce akcji tej pięknej i ponadczasowej powieści.
********
„Quo Vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo Vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 roku. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.