3.5 C
Kielce
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościPracownia ekologiczna w Sukowie otwarta!

Pracownia ekologiczna w Sukowie otwarta!

Zobacz

21 marca kojarzy się nierozerwalnie z rozpoczęciem długo wyczekiwanej wiosny, natomiast ta pora roku przywołuje skojarzenia z rozkwitającą przyrodą i co za tym idzie ekologią. Powitanie wiosny w tym roku w Szkole Podstawowej w Sukowie miało wyjątkowy smak.

Powód? Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński oraz Anna Kosmala kierownik Wydziału Administracji i Rozwoju UMiG Daleszyce dokonał uroczystego otwarcia pracowni edukacji ekologiczno – przyrodniczej. Wyposażenie sali w nowoczesny sprzęt było możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie gmina Daleszyce otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach programu dla gmin województwa świętokrzyskiego: „Pracownie edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej”. Na tę okoliczność uczniowie szkoły przygotowali specjalną prezentację połączoną z występami artystycznymi. Na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Nie jest tajemnicą, że sala numer 205 nabrała nowego charakteru. Tematyczne malowidła oraz rekwizyty, m.in. żaby, gąsienice, dzięcioły, jaskółki, bociany zagościły na ścianach i parapetach. W szafach i gablotach znalazło się nowe wyposażenie, które usprawni, a także uatrakcyjni przeprowadzanie lekcji z zakresu przedmiotów przyrodniczych. W pracowni znalazły się: narzędzia laboratoryjne, modele do skupiania energii słonecznej, modele turbiny wodnej, ogniwa wodorowe i fotowoltaiczne, stacje pogody, mierniki promieniowania UV, zestawy do badania stanu środowiska, a także gry, puzzle i filmy przyrodnicze. Sala ma służyć badaniu różnych elementów środowiska: powietrza i energii odnawialnej, wód, gleb i powierzchni ziemi. Uczniowie będą mogli także korzystać z pomocy naukowych w plenerze, prowadząc obserwacje, badania i pomiary przyrodnicze.

Wychowankowie Szkoły Podstawowej w Sukowie i ich starsze koleżanki z klas gimnazjalnych stanęli na wysokości zadania i na okoliczność uroczystego otwarcia nowej pracowni przygotowali wyjątkowy apel. Jego tematem była oczywiście szeroko rozumiana ekologia. Była prezentacja nowego sprzętu oraz omówienie jego zastosowania. Były wiersze o ekologii, ziemi, lesie i rzekach w wykonaniu Marleny Strzębały (kl. II „b”), Patrycji Gemzik i Małgosi Szlamy (kl. V „a”) oraz Julii Miszczyk (kl. V „b”). Był piękny występ wokalny Zosi Baran, która tym razem zaprezentowała się w utworze Jacka Cygana „Gołębi song”. Była dająca do myślenia „Bajka o drzewie, które potrafiło dawać” w wykonaniu Kamili Kwiecień (kl. II „a”). Na koniec wszyscy uczestnicy wydarzenia zaśpiewali wspólnie piosenkę z repertuaru Marka Grechuty pt. „Zostawcie nam”. Nie mogło także zabraknąć przemówień i podziękowań. Całość zwieńczył słodki poczęstunek nawiązujący tematycznie do… przyrody (okolicznościowy tort i szyszki z ryżu preparowanego).

Wszyscy byli zgodni – tego typu pracownia to krok naprzód. Dzięki nowoczesnym pomocom naukowym, ale i praktycznemu podejściu do nauki dzieci będą mogły lepiej poznawać prawa rządzące przyrodą i z większą uwagą będą uczestniczyć w zajęciach. To wszystko musi się przełożyć na poziom wiedzy i uzyskiwane wyniki.

Galeria

Aktualności

Weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach: Rycerskie potyczki i filmowa wędrówka z Panem Wołodyjowskim!

Miniony weekend na Zamku Królewskim w Chęcinach był prawdziwą gratką dla miłośników historii i rozrywki. Liczne atrakcje, przygotowane z myślą o turystach w każdym...

Polecamy