„Dla każdego kto wierzy w przyjaźń i przeznaczenie” – taką dedykację przeczytamy na stronie tytułowej książki pt. „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca”. 10 stycznia 2018 roku jej autor, Tom Justyniarski – pisarz i obrońca praw zwierząt spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Sukowie, aby porozmawiać z nimi o tym, że przyjaźń między człowiekiem i zwierzęciem jest czymś, co trzeba pielęgnować. W podziękowaniu za zapadającą w pamięć lekcję miłości do zwierząt na ręce niezwykłego gościa trafiły upominki nie tylko dla niego, ale także dla towarzyszącej mu Lusi – pieska rasy chihuahua. Wychowankom placówki w Sukowie udało się także zgromadzić liczne dary dla potrzebujących czworonogów. To efekt akcji pod hasłem „Noworoczna paka dla świętokrzyskiego bezdomniaka”. Do zbiórki przyłączyli się uczniowie z Mójczy, którzy także wzięli udział w spotkaniu autorskim. Tuż po nim Tom Justyniarski udał się na rozmowę do Radia eM. 16 stycznia 2018 roku (wtorek) można było jej posłuchać w magazynie „Na cztery łapy”.
Tuż przed wystawieniem wszystkich ocen semestralnych Szkołę Podstawową w Sukowie odwiedził Tom Justyniarski – obrońca zwierząt i autor demokratycznie wybranej lektury szkolnej pt. „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca”. Towarzyszyła mu suczka rasy chihuahua o imieniu Lusia, która została przygarnięta ze schroniska. Przypomnijmy, „Psie troski” zajęły 1. miejsce w zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursie „Wybierzmy wspólnie lektury”, pozostawiając w tyle m.in. Harrego Pottera. Dzięki temu w grudniu 2015 roku weszła do kanonu lektur szkolnych. Wcześniej nowela ta znalazły się na podium w konkursie RMF FM na „Najpiękniejszą książkę dla Dzieci”. Dlatego też przyjazd Toma Justyniarskiego był w społeczności szkolnej w Sukowie dużym wydarzeniem.
Podczas spotkania dzieci szukały odpowiedzi na kłopotliwe pytania. Co czuje porzucone zwierzę? Dlaczego trzeba okazywać serce czworonogom? Jak zaskarbić sobie miłość psa lub kota? Czym właściwie jest odpowiedzialność? Te tematy w mądry sposób porusza książka „Psie troski”. To opowieść o Betty, suczce rasy bernardyn, zabranej ze schroniska dla zwierząt, o przyjaźni między człowiekiem a psem i odpowiedzialności za los pupila. Jest to wyjątkowa książka ucząca miłości, opiekuńczości, poruszająca do głębi, zapadająca w pamięć. Jak wiadomo, najlepsze historie często pisze życie. Tak było i tym razem. Tom Justyniarski podkreślał podczas spotkania, że jego książki – „Psie troski”, „Kocia mama” i „Mój przyjaciel bocian” powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Autor przekonywał też, że każdy, kto ratuje bezbronne zwierzęta, zasługuje na miano bohatera. Podczas prelekcji udało się także wypracować trzy wnioski. Po pierwsze – „Zwierzęta to nasza rodzina”. Po drugie – „Zwierzę nie jest rzeczą”. Wreszcie – „Szczęśliwy pies – merda ogonem”. Tom Justyniarski jest rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, dlatego wiele mówił o tym, jak należy szukać nici porozumienia ze zwierzętami, dbać o nie i okazywać im miłość. Posiadanie czworonoga jest taką lekcją odpowiedzialności – dodał. Na pożegnanie dzieci ze szkół podstawowych z Sukowa i Mójczy wspólnie zaśpiewały piosenkę „Kundel Bury”, a także wręczyły upominki – nie tylko dla autora „Psich trosk”, ale także dla Lusi. Uczestnicy tego wydarzenia mieli także możliwość zdobycia autografu, zrobienia pamiątkowego zdjęcia i zakupienia książek autora, oczywiście z dedykacją. Dochód ze sprzedaży książek trafił na konto akcji „Anioły ze szkoły”.
Spotkanie było uwieńczeniem szeregu akcji charytatywnych poczynionych przez szkołę w Sukowie na rzecz bezdomnych zwierząt. W czasie przedświątecznej gorączki kierownictwo świetlicy szkolnej SP w Sukowie zorganizowało kiermasz, z którego część dochodu została przekazana na schronisko „Białogonkowo”. Z kolei spotkanie z Tomem Justyniarskim poprzedziła zbiórka żywności i niezbędnych akcesoriów przeznaczonych dla psów i kotów. Uczniowie szkoły w Sukowie wsparli także zbiórkę na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Na szczęście, są dobrzy ludzie, którzy otaczają bezdomne, często porzucone zwierzęta swoją pomocą, pomagając odzyskać im zaufanie do człowieka. Wśród nich są także wychowankowie tej szkoły.
Łukasz Wilczkowski – nauczyciel języka polskiego