Konkurs na szopkę Bożonarodzeniową oraz Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek zgromadził w Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie rekordową liczbę uczestników. Podczas przeglądu wybrano najlepszych i wręczono nagrody. Organizatorem wydarzeń wciąż jeszcze podtrzymujących klimat Świąt Bożego Narodzenia była Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie.
Zachwycili swoimi wystąpieniami
Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Piekoszowie to już tradycja. Tym razem na piekoszowskiej scenie stanęło blisko stu wykonawców. Zaprezentowali oni najpiękniejsze kolędy i pastorałki. – Poziom był bardzo wysoki. Szczególnie widać to było w kategorii klas IV – IV i gimnazjum – mówi Stanisław Czechowicz, przewodniczący jury, obok którego w skład komisji sędziowskiej weszli także Izabela Tomaszewska i Grzegorz Kumański. Jak wszyscy zgodnie przyznali, nie było łatwo wybrać tych najlepszych. – Mieliśmy trudny orzech do zgryzienia. Pod ocenę głównie braliśmy wokal, ale także dobór repertuaru, co jest ogromnie ważna i prezencję artystyczną – wymienia przewodniczący jury, Stanisław Czechowicz.
Doskonale na scenie zaprezentowała się Zuzanna Ziętal z drugiej klasy gimnazjum w Piekoszowie, która zajęła pierwsze miejsce. – Zupełnie nie spodziewałam się wygranej. Wszyscy zaprezentowali się doskonale, a wystąpienia były bardzo profesjonale – ocenia zdobywczyni pierwszego miejsca, Zuzanna Ziętal, która śpiew rozwija już od IV klasy Szkoły Podstawowej. – Początkowo śpiewałam w szkolnym chórze. Wtedy też zaczęłam brać udział w konkursach. Ogromnie się cieszę, że w naszej gminie możemy zaprezentować się wokalnie. Tego typu konkursy są bardzo ważne. Pozwalają zaznajomić się ze sceną, zmierzyć samemu ze sobą i wymienić doświadczenia – podkreśla Zuzanna Ziętal.
Twórcze Szopki Bożonarodzeniowe
Ponad trzydzieści misternie wykonanych szopek zgłoszono do gminnego konkursu na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. – Celem konkursy było przede wszystkim podtrzymanie tradycji budowania szopek, ale też pobudzenie inwencji twórczej w zakresie inscenizacji szopek z wprowadzeniem akcentów regionalnych – mówi dyrektor BCK, Andrzej Paździerz.
Założeniem konkursu było wykonanie szopek własnoręcznie. – Można było wykonać szopkę z dowolnego tworzywa, przy czym ważne było zrobienie jej z materiałów naturalnych, jak sznurki jutowe, papier tekturowy, czy plastelina. Nie wolno było używać elementów zakupionych w sklepie – mówi Barbara Głowacka z pracowni ceramicznej, działającej przy BCK w Piekoszowie, która była przewodniczącą jury. Wraz z nią prace oceniali także: Karolina Chochulska, instruktor kulturalno-oświatowy z BCK w Piekoszowie oraz Katarzyna Gurak z BCK. – Wybór wcale nie należał do najłatwiejszych. Prace pod względem artystycznym i oryginalności pomysłu były na najwyższym poziomie. Ocenialiśmy walory artystyczne, wkład pracy, dobór i wykorzystanie naturalnych materiałów, trwałość konstrukcji i estetykę pracy – wymienia Barbara Głowacka.
Konkurs oceniano w czterech kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce w kategorii przedszkoli zdobył Hubert Stefański z Rykoszyna. W kategorii klas I-III miejsce pierwsze przyznano dla Maksa Guzy z klasy Iia. W kategorii klas IV-VI na miejscu pierwszym uplasował się Dawid Krzywdziński z klasy IVd w Piekoszowie, a miejsce pierwsze w kategorii klas VII i gimnazjum zdobyła szopka wykonana przez Jowitę Świebodzką z klasy VII SP w Rykoszynie.
Zachwytu nad talentami piekoszowskich uczniów nie krył wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Obydwa konkursy pozwoliły nam wciąż jeszcze podtrzymać klimat Świąt Bożego Narodzenia. Patrząc na talenty naszych uczniów jestem przekonany, że będą oni sławić gminę Piekoszów również i poza jej granicami. Ich poziom artystyczny w różnych dziedzinach zasługuje na szczególne uznanie – mówił wójt Zbigniew Piątek podczas wręczenia nagród dla najlepszych. Szopki można podziwiać w Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie. Jak zapowiadają organizatorzy, kolejny artystyczny konkurs już niebawem.