3.5 C
Kielce
czwartek, 19 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościW Daleszycach po raz kolejny ożywili rynek na święta

W Daleszycach po raz kolejny ożywili rynek na święta

Zobacz

Już po raz czwarty na daleszyckim rynku stanęły żywe choinki. Tym razem jest ich rekordowa liczba, bo aż 28. 16 grudnia, od samego rana ubierało je ponad 250 osób. Choinki zostały przyozdobione ekologicznymi, kolorowymi bombkami i łańcuchami, które własnoręcznie wykonali mieszkańcy gminy Daleszyce.

Spośród bożonarodzeniowych drzewek jury miało za zadanie wybrać te najpiękniej przystrojone. W szranki stanęło 28 zespołów. O laur zwycięstwa starali się między innymi: przedstawiciele szkół, Miasta i Gminy Daleszyce, Nadleśnictwa Daleszyce, Klubu Sportowego Aureus, a także Koła Gospodyń Wiejskich. Zmagania konkursowe podzielono na dwie kategorie: „młodsi”, czyli szkoły oraz „starsi”, czyli przedstawiciele różnych organizacji. – Dziś aż 28 drzewek, ponieważ tyle grup zgłosiło się do nas z chęcią wzięcia udziału w zabawie – powiedział Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. – To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ łączy pokolenia. Z jednej strony mamy dzieci ze szkół, z przedszkola i przedstawicieli żłobka, a z drugiej m. in. Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku dołączyli do zabawy debiutanci, swoje drzewko stroją pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Daleszyce oraz Klub Sportowy Spartakus Aureus. Cieszy fakt, że z roku na rok jest coraz więcej chętnych, aby tu przyjść, jednoczyć się i tworzyć niepowtarzalny, świąteczny klimat – dodał burmistrz Dariusz Meresiński.

Już po raz kolejny w akcję włączyło się Nadleśnictwo Daleszyce. – Bardzo chętnie współpracujemy z Urzędem Miasta i Gminy Daleszyce i w tym roku przekazaliśmy blisko 30 choinek. Pojawiliśmy się tu dziś, ponieważ jesteśmy częścią społeczności lokalnej i chcemy się zaprezentować z mniej formalnej strony. Dlatego Nadleśnictwo też dzisiaj ubierało swoją choinkę. Jest ona nietypowa, bo to typowo leśna choinka, wszystkie ozdoby są wykonane z darów lasu. Mamy tu szyszki, jemiołę, drewniane krążki. Jest mniej kolorowa niż pozostałe choinki, które tu dzisiaj stanęły, ale za to w stu procentach naturalna – powiedział leśniczy Paweł Kosin.

Jury miało trudny orzech do zgryzienia, ponieważ wybranie najpiękniej ubranej choinki było bardzo trudne. Grupy wykazały się ogromną pomysłowością. Na drzewkach zawisły bombki z gazet, zakrętek, foliowe łańcuchy, czy styropianowe bałwanki. – Po raz czwarty spotykamy się na rynku w Daleszycach na akcji ożywiania rynku na święta. Wydarzenie polega na zdobieniu choinek podarowanych przez Nadleśnictwo Daleszyce. Stosowana jest tu metoda tradycyjna, czyli ozdoby są wykonywane własnoręcznie i powstały z materiałów przeznaczonych do recyklingu – podkreśla Norbert Wojciechowski, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach.

W kategorii „młodszych” uczestników zabawy zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Niestachowa. W kategorii „starszych” najpiękniejszymi okazały się choinki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Daleszyc oraz z Sukowa. – Samo wykonanie ozdób nie było trudne. Największym wyzwaniem jest pomysł, ponieważ to musi być coś innego, coś co zachwyci oglądających i jury. Na naszej choince zawisły ręcznie robione torebeczki, cukierki, choineczki, gwiazdki, orzeszki, łańcuchy ekologiczne. Ozdoby zostały zrobione z tektury, z folii bąbelkowej, winogrona, czyli z materiałów nadających się do recyklingu. Należy tu pochwalić ideę akcji, ponieważ przyozdobiony rynek wygląda przepięknie – powiedziała Genowefa Piechowska z Koła Gospodyń Wiejskich Sukowianki znad Lubrzanki.

Wydarzeniem towarzyszącym wspólnemu strojeniu choinek był kiermasz świąteczny, na którym lokalni artyści zaprezentowali swoje wyroby. Można tu było kupić niezwykłe świąteczne ozdoby i piękne upominki, a także spróbować przygotowanych specjalnie na tę okazję produktów regionalnych. Ci którzy zgłodnieli mieli możliwość skosztowania smakowitych potraw autorstwa pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Daleszyce.

Dodatkowo przedstawiciele gminy Daleszyce zaprosili mieszkańców do włączenia się w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Fundację „Marzycielska Poczta”. Jej idea polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Na rynku stanął specjalnie przygotowany namiot, gdzie odbywało się wspólnie przygotowywanie przesyłek. Akcja po raz pierwszy zagościła w gminie Daleszyce, a jej mieszkańcy jak zwykle stanęli na wysokości za-dania, bo do organizatorów wpłynęło aż 250 kartek!

Do wspólnej zabawy zaprosili: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach oraz Nadleśnictwo w Daleszycach.

Galeria

Aktualności

Polecamy