3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościW Mniowie świętowano jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

W Mniowie świętowano jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

Zobacz

Były medale, dyplomy, morze kwiatów, ogromny tort, moc życzeń i wspaniałe występy młodych artystów – tak właśnie dwadzieścia par z terenu gminy Mniów świętowało w tym roku złote gody. Uroczyste spotkanie par małżeńskich obchodzących jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego odbyło się w gościnnych progach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie.

Medal Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest polskim cywilnym odznaczeniem państwowym, nadawanym przez Prezydenta RP. Medal stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły ze sobą więcej niż 50 lat. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Dwadzieścia par małżeńskich z Gminy Mniów hucznie obchodziło okrągły jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Życzenia pomyślności i szczęścia na jeszcze wiele długich wspólnych lat złożyli jubilatom Wójt Gminy Mniów, Mariusz Adamczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mniowie, Barbara Machnik oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Mniowie, Jerzy Makuch. Jak podkreślano podczas uroczystości, 50-lecie ślubu to wspaniała rocznica.- Szanowni Jubilaci, wy najlepiej wiecie, że małżeństwo to nie tylko piękne, podniosłe i radosne chwile, ale też dzielenie z drugą osobą trosk, smutków i nieszczęść. W przysiędze małżeńskiej ślubowaliście, że będziecie ze sobą na dobre i na złe. Z tej próby wyszliście zwycięsko, a nagrodą jest szczęście dzieci, uśmiech wnuków i prawnuków oraz radość, którą możecie dziś dzielić z przyjaciółmi. W dzisiejszych czasach jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego nabiera zupełnie wyjątkowego wymiaru – zaznaczył wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk, który osobiście wręczył na ręce jubilatów medale nadane przez Prezydenta RP „Za długoletnie pożycie małżeńskie” wraz z listami gratulacyjnymi. – Te medale to symbol miłości, wzajemnego zrozumienia, poszanowania i jedności. Wasza wytrwałość i wierność małżeńska jest wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń – podkreślał wójt, Mariusz Adamczyk.

Jubilaci, oprócz medali i listów gratulacyjnych zostali obdarowani prezentami i kwiatami. Nie obyło się bez odśpiewania tradycyjnego „Sto lat”, a wszystkich gości zaproszono na pyszny tort. Wieczór umiliły występy zespołu „Neonówka”, który zachwycił szanownych jubilatów swoimi talentami.

Po oficjalnych uroczystościach, przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę. Małżonkowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat udanego małżeństwa. Opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie 50 lat związku małżeńskiego. Pytani p „złoty środek” na utrzymanie zgodnego małżeństwa wszyscy mówili o szacunku dla wartości rodzinnych, miłości, wzajemnej tolerancji i wspólnym wypracowywaniu kompromisów.

W tym roku złote gody świętowali: Henryka i Władysław Chlewiccy, Zofia i Szczepan Gaweł, Alfreda i Edward Grzegorczyk, Helena i Stefan Gotkiewicz, Marianna i Jan Kotwica, Janina i Marian Kulczyńscy, Leokadia i Czesław Kruk, Teresa i Józef Łucak, Antonina i Stanisław Martys, Zdzisław i Zofia Szcześniak, Stanisław i Janina Sipika, Władysław i Irena Sobura, Józef i Stanisława Tomala, Stanisław i Marianna Zielonka, Helena i Tadeusz Jaworscy, Irena i Józef Kasik, Marianna i Stanisław Kolus, Leokadia i Stanisław Podgórscy, Maria i Władysław Traczyńscy oraz Irena i Władysław Woźniak.

Galeria

Aktualności

Zmiana na stanowisku Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Staszowie

Dzisiaj w sali narad Komendy Powiatowej Policji w Staszowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zmiany na stanowisku Pierwszego...

Polecamy