3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualności89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – piękne uroczystości w Rykoszynie

89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – piękne uroczystości w Rykoszynie [WIDEO]

Zobacz

W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie odbyły się uroczystości z okazji 89. rocznicy śmierci Marszałka. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie wybitnej postaci, której imię szkoła nosi od 2018 roku. Patronat nad szkołą wybrany został demokratycznie przez całą społeczność szkolną, a wybór Józefa Piłsudskiego był symboliczny ze względu na jego historyczny pobyt w Rykoszynie wraz z legionami 17 sierpnia 1914 roku.

W październiku 2021 roku na terenie szkoły odsłonięto i poświęcono pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Figura Marszałka ma przypominać uczniom o patriotycznych wzorcach i stanowić inspirację do działania na rzecz ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Marszałka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski, a na zakończenie zabrzmiała Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, poczty sztandarowe szkół z terenu Miasta i Gminy Piekoszów oraz wielu zaproszonych gości.

Dionizy Krawczyński, komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, podczas swojego wystąpienia podkreślił znaczenie pamięci o Marszałku Piłsudskim. – 89 lat temu zmarł Marszałek Polski Józef Piłsudski. Razem z różnymi środowiskami niepodległościowymi pomyśleliśmy sobie, że pamięć o Marszałku ma być ważna nie tylko w Kielcach, w Warszawie, nie tylko w Krakowie, ale także w miejscach znajdujących się na szlaku niepodległościowym. Jak tu w Rykoszynie, gdzie 17 sierpnia 1914 roku zatrzymał się oddział strzelców Józefa Piłsudskiego. Do Rykoszyna Marszałek ze swoimi oddziałami doszedł po postoju w Bolminie, gdzie grupowały się oddziały po walkach nad Nidą, po pobycie w Chęcinach, ale właśnie i po pobycie w Małogoszczu. I tak naprawdę to tu w Rykoszynie, w Piekoszowie, to były te dni, kiedy dokonano reorganizacji poszczególnych oddziałów. To było dziewiętnaście kompanii, które wyruszyło z Krakowa i w różnym czasie docierały tutaj w góry świętokrzyskie. Także trzeba było nimi się zająć, przydzielić poszczególnych dowódców, przydzielić do poszczególnych batalionów. To wszystko działo się tu. To tu było serce zrywającej się do niepodległości najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Stąd oddziały dotarły przez Piekoszów do Tumlina, gdzie dotarły nowe wiadomości o tym jaka przyszłość może czekać tych, którzy ruszyli na szlak niepodległości, aby z bronią w ręku wywalczyć niepodległość. Epizod chyba mało znany, ale nie dla społeczności miejscowej, bo i patronem szkoły jest Marszałek i pomnik Marszałka znajduje się przed szkołą, a na budynku remizy OSP jest piękny mural przypominający historię – mówi Dionizy Krawczyński, komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. – Uznaliśmy, że rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, człowieka, który całe życie poświęcił dlatego, aby nasz kraj odzyskał niepodległość, jest dobrą okazją do tego, aby o nim mówić i przypominać o tamtych wydarzeniach – dodaje.

W uroczystościach na placu szkolnym w Rykoszynie, poza pocztami sztandarowymi ze szkół z terenu gminy Piekoszów oraz OSP, uczestniczyli również żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, którzy pełnili wartę honorową pod pomnikiem. Prof. Urszula Oettingen, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, opowiadała o Marszałku Piłsudskim i jego pobycie w Rykoszynie i Piekoszowie.

Obecna była również burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów, Teresa Jakubowska, która podkreśliła, jak ważne jest kultywowanie pamięci o historycznych wydarzeniach i postaciach dla młodych pokoleń.

Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa w Rykoszynie we współpracy z Marszem Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, Stowarzyszeniem Kieleccy Patrioci oraz Jednostką Strzelecką Związku Strzeleckiego Strzelec i Jednostka 2105. Współorganizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Piekoszowie.

Całe wydarzenie miało niezwykle podniosły charakter, ukazując, jak ważna jest pamięć o bohaterach narodowych i ich wkładzie w walkę o niepodległość Polski.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy