85 lat temu, 1 września 1939 roku, wojska III Rzeszy zaatakowały Polskę, co zapoczątkowało II wojnę światową. Była ona największym i najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości.
Niemiecka ofensywa rozpoczęła się bez wypowiedzenia wojny, wczesnym rankiem siły Wermachtu zaatakowały jednocześnie z lądu, morza i powietrza. O godzinie 4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Równocześnie niemieckie bombowce zaatakowały polskie miasta, także te bez znaczenia strategicznego. Pierwsze bomby spadły na leżący około 20 kilometrów od ówczesnej granicy polsko-niemieckiej Wieluń. Miasto zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią, szacuje się, że około 70% zabudowy miasta zostało zniszczone.
Ziemia chęcińska również była sceną rozgrywającego się dramatu II wojny światowej. Chęciny już od samego początku wojny doświadczyły nalotów i bombardowań. 5 września do miasteczka wtargnęły pododdziały 2 Dywizji Lekkiej Wermachtu, rozpoczynając mroczne lata terroru i niewoli. W pamięci szczególnie pozostały nam pacyfikacje Chęcin i Wolicy w 1944 roku czy likwidacja getta w 1942 roku.
Niemcy próbowali wymazać również pamięć o polskiej historii i kulturze. Zrabowano niezliczone dzieła sztuki oraz zdewastowano mnóstwo zabytków polskiej architektury. W trakcie wojny ucierpiał również Zamek Królewski w Chęcinach. Niemcy planowali zniszczyć ruiny warowni, w tym celu założyli na wschodnim i zachodnim stoku Góry Zamkowej kamieniołomy drogowe.
II wojna światowa była dramatem dla całego narodu polskiego, a śmierć w jej trakcie poniosło 5 mln obywateli naszego kraju. Nie tylko pod względem demograficznym wojna zebrała wielkie żniwo. Dokładne straty materialne są trudne do oszacowania, ale jej skutki w gospodarce, infrastrukturze, demografii, kulturze, rozwoju nauki są odczuwane do dziś. Reszta świata również ogromnie ucierpiała – łączna liczba ofiar to ponad 55 mln ludzi.
Z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, dla upamiętnienia pamięci jej ofiar i bohaterów walczących w jej trakcie za ojczyznę, Zamek Królewski w Chęcinach zostanie podświetlony w narodowych, biało-czerwonych barwach.