3.5 C
Kielce
sobota, 18 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności85. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

85. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Zobacz

– Polskie Państwo Podziemne uczy nas, że w jedności siła, a w odwadze – nadzieja. Niech ta rocznica będzie dla nas nie tylko momentem refleksji, ale także inspiracją do działania na rzecz naszej wspólnej przyszłości – podkreśliła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podczas odchodów 85. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości odbyły się przy pomniku Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wziął w nich udział także radny Sejmiku Gerard Perdycz.

85 lata temu, 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polski – wojskowa organizacja konspiracyjna, stanowiąca zalążek Polskiego Państwa Podziemnego. Na jej czele stanął generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Dla upamiętnienia tej daty, w 1998 roku Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś przy pomniku Armii Krajowej „Jodła” na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach wspominano tamte wydarzenia. W uroczystościach wzięła udział Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

– Polskie Państwo Podziemne powstało z potrzeby ochrony naszych wartości, naszej kultury i naszej suwerenności w czasach, gdy zewnętrzne zagrożenia przygniatały naszą wolność. To wydarzenie, które miało miejsce w czasie II wojny światowej, jest symbolem nie tylko oporu, ale również jedności i determinacji Polaków w obliczu najcięższych prób. Dzięki niezłomnej postawie wielu bohaterów, którzy nie wahali się poświęcić swoje życie dla dobra ojczyzny, udało się zbudować struktury, które nie tylko dawały nadzieję, ale również realnie wspierały walkę z okupantem – podkreśliła Anita Koniusz, członek Zarządu Województwa.

Uczestnicy obchodów oddali hołd poległym w obronie ojczyzny oraz zamordowanym w czasie II wojny światowej. Przed pomnikiem AK złożyli kwiaty i zapalili znicze.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Okręgu Kielce „Jodła” Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich i osób represjonowanych.

Głównym organizatorem uroczystości w Kielcach był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzki Dom Kultury.

 

Galeria

Aktualności

Zawsze gotów do niesienia pomocy

Młodszy aspirant Rafał Maziejuk zawsze przygotowany jest by nieść pomoc. Wczoraj kolejny raz gotowość ta wystawiona była na próbę,...

Polecamy